П’ятнадцять інвестиційних проектів втілюють нині в життя на Вінниччині. Їх особливість полягає в тому, що більшість з них фінансують вітчизняні інвестори. В останній день жовтня ц. р. в обласному центрі урочисто відкрито будівельний гіпермаркет «Епіцентр», на спорудження якого ТОВ «Епіцентр-К» витратило понад 80 мільйонів гривень.

Тут створено 380 робочих місць. Та й будівництво завершено у короткі терміни — протягом трьох місяців. Цьому сприяло, зокрема, те, що обласна влада не встромляла палиці в колеса підприємцям при оформленні дозвільних документів. Навпаки — сприяла їм у цьому. Про це вони говорили під час відкриття гіпермаркету. Водночас запросили до співпраці керівників місцевих підприємств з виробництва будівельних матеріалів. Готові закуповувати їх на умовах, вигідних для обох сторін.

Новий магазин має 23 тисячі квадратних метрів торговельної площі. Поруч — автостоянка на 400 одиниць транспорту. Розташований на західній околиці Вінниці, ліворуч траси на Хмельницький. Новий об’єкт виріс на землях Якушинецької сільської ради. Тепер громада приміського села матиме вигоду від того, що податки підприємці сплачуватимуть у сільський бюджет.

На протилежній околиці міста триває будівництво ще одного потужного об’єкта. За кошти вітчизняної корпорації «Укрпромінвест» споруджують кондитерську фабрику. Вона стане другим у місті над Південним Бугом підприємством з виробництва цукерок та інших солодощів. Два роки тому за кошти цього самого інвестора реконструйовано стару фабрику, на її території споруджено ще один цех з виробництва шоколадних виробів.

На новобудові уже зведено монолітний каркас майбутньої чотириповерхової споруди фабрики. Далі фахівці й робітники розпочнуть споруджувати інженерні комунікації. «Солодкий» об’єкт планують здати в експлуатацію у першій половині 2012 року. На фабриці матимуть роботу 2500 осіб. Поруч зведуть п’ятиповерховий офісний центр підприємства. Як і в першому випадку, нове виробництво стане до ладу теж на території сільради — села Стрижавка, що також сприятиме збільшенню надходжень на користь сільської територіальної громади.

За словами керівника корпорації «Укрпромінвест» Героя України Олексія Порошенка, на спорудження нової кондитерської фабрики буде витрачено приблизно 800 мільйонів гривень.

Потужний проект, загальною вартістю більше десяти мільйонів гривень, реалізовує ВАТ «Миронівський хлібопродукт» (ТМ «Наша Ряба»). У Ладижині Тростянецького району розпочато будівництво виробничого комплексу з вирощування та переробки птиці. Нове підприємство, на якому вироблятимуть протягом року 400 тисяч тонн м’яса, буде багатопрофільне. Воно матиме власний комбікормовий завод потужністю 1,5 мільйона тонн продукції на рік, олійно-екстракційне виробництво (півтори тисячі тонн соняшникової олії на добу). Їх розташують на території сусідніх районів. Перші цехи нового комплексу плановано запустити у 2013 році. Завершення всіх робіт передбачено на 2015 рік.

Вітчизняні інвестори також фінансують будівництво елеватора в Крижопільському районі. Кошти на це виділила місцева філія Городківського ЗАТ ПК «Поділля». У цьому ж районі споруджують підприємство з виробництва керамічних стінових матеріалів.

Вони ж виділяють кошти на прокладання нової лінії електропередач 330 кВ Новодністровськ—Бар. Реалізація цього проекту дасть змогу модернізувати потужності «Укренерго», оператора передавальної мережі з метою надійного енергопостачання. Будівництво 80-кілометрової лінії електропередач здійснюється між Дністровською гідроакумулюючою електростанцією, що на протилежному березі Дністра, у сусідній Чернівецькій області, і райцентром Бар. Ця лінія проходитиме через три райони Вінницької області — Могилів-Подільський, Мурованокуриловецький і Барський.

«Портфель» інвестицій передали у всі зарубіжні представництва у Києві. Його також отримали всі вітчизняні потужні інвестори. Після чого, як кажуть, крига скресла. Нас приємно вразила тенденція: якщо спочатку більше коштів у розвиток регіону вкладали іноземні інвестори, то протягом останніх років ситуація змінилася — на Вінниччину дедалі частіше приходять вітчизняні підприємці. Обласна влада сприяє їм в оформленні дозвільних документів. Це теж цінується інвестором. Бо економить його час. Звертає на себе увагу й той факт, що гроші вкладають не тільки у розвиток обласного центру. Раніше приблизно половину інвестицій залишали саме у Вінниці. Тепер більше уваги приділяється розвитку районних територій. Люди схвально оцінюють такі кроки. Бо у них з’явилася перспектива отримати роботу за місцем проживання.

Коментар

Андрій ГИЖКО, начальник управління економіки Вінницької облдержадміністрації:

— Найкращий спосіб запросити до себе інвестора — це, як кажуть, сподобатися йому. Спочатку ми шукали інвесторів, так би мовити, хаотично. Через народних депутатів, вихідців з регіону, які нині мають високі посади в державі. Дуже скоро переконалися, що цей шлях неефективний. Тому розробили інвестиційну карту регіону. У ній виписали об’єкти, що потребують вкладення коштів. При цьому чітко вказали місця їхнього розташування, окреслили наявність автомобільних доріг, залізниці, комунікацій тощо. Загалом портфель інвестицій передбачає можливості на спорудження і реконструкцію об’єктів у регіоні на загальну суму понад два мільярди американських доларів.