Селу Кадиївці Кам’янець-Подільського району на Хмельниччині виповнилося 600 років. Територія, на якій розкинулося село, була заселена людьми з дуже давніх часів — ще з першої половини третього тисячоліття до нашої ери, свідчить історія. Імовірно, назва походить від турецького «кадії» (судді), які жили тут, коли турки захопили Поділля. А, може, від «кадь» — діжка. Адже відомо, що село в давнину було оточене могутніми дубами, які могли служити сировиною для бондарського ремесла.
Є ще третя версія. Жителі села здавна вирощували цибулю на продаж і кадили, тобто обдавали її димом, щоб вона не псувалася і не давала «стріляків». Або ж вінки цибулі тримали на горищах, якими за відсутності димаря розходився дим і також кадив цибулю. Кадиївчани й нині спеціалізуються на цибулі. А ще кажуть, що перший чоловік, котрий тут оселився, називався Кадиєм.
Король Владислав Ягайло подарував дворянину Фреду з Плещовиць за хоробрість у боях під Грюнвальдом у вічне і потомственне володіння села Кадиївці, Фридрівці й Суржу. Найкращий подарунок, який село отримало до ювілею, — запевнення влади про газифікацію села, котру планують почати невдовзі.
Мал. Миколи КАПУСТИ.