Такою є вимога підприємців стосовноподальшої долі Податкового кодексу
«Майдан продовжить діяти, а наступна велика акція відбудеться за сигналом Національної координаційної ради підприємців України», — таке рішення ухвалили протестуючі проти Податкового кодексу підприємці.
За попередньою інформацією, наступний їхній великий збір у столиці відбудеться 30 листопада або 6 грудня. Однак те, наскільки масовий буде протест, залежить від оцінки Податкового кодексу, котрий у п’ятницю мав надійти до адміністрації Президента, з боку глави держави. Тим паче що четвергова зустріч представників підприємців із першим заступником глави адміністрації Президента Іриною Акімовою стосовно можливого рішення Віктора Януковича ясності не внесла, оскільки на той час Податковий кодекс ще не залишив стін парламенту. Але вже в понеділок Президент зможе ознайомитися з експертним висновком та матиме можливість визначитися стосовно доцільності чи недоцільності застосування вето на ухвалений Верховною Радою Податковий кодекс.
Позиція адміністрації глави держави
Під час брифінгу І. Акімова повідомила, що експертна група, яка готуватиме главі держави експертну довідку стосовно Податкового кодексу, почне працювати з документом одразу після його надходження. «Ми, звісно, працюватимемо в суботу і неділю, постараємося в максимально стислі терміни, з урахуванням великого обсягу цього документа, підготувати експертну довідку, на основі якої Президент прийматиме рішення», — сказала вона. За її словами, адміністрація глави держави зверне особливу увагу на те, чи гарантується в Податковому кодексі захист прав і свобод громадян та чи не містить він утисків прав і свобод за рахунок нестримного розширення прав інших державних органів, зокрема податкової адміністрації? Коментуючи свою зустріч із підприємцями, І. Акімова наголосила, що всі її учасники підтримали думку про те, що в цьому питанні не повинно бути політизації та що часові рамки прийняття кодексу не матимуть значення. «Хоч би коли було прийнято Податковий кодекс, проблеми, пов’язані з адмініструванням податків, із взаємовідносинами між платниками податків та податковою інспекцією залишаться. І ці проблеми треба розв’язувати», — сказала І. Акімова. На її думку, підприємці також погодилися з тезою, що ці проблеми не можуть розв’язуватися «нецивілізовано, винятково виходом на Майдан», та підтримали пропозицію про створення постійно діючого органу, який дозволяв би в робочому режимі обговорювати й розв’язувати важливі проблеми.
Позиція підприємців
Натомість підприємці, висловивши задоволення тим фактом, що І. Акімова вислухала їхні аргументи і вимоги, наголосили, що вони не збираються йти на компроміси та, як і раніше, вимагають від Президента вето на Податковий кодекс. Як заявив після цієї зустрічі голова координаційної ради Асамблеї громадських організацій малого і середнього бізнесу України Ігор Гурняк, підприємців не задовольнить «жодна інша позиція, жодне інше рішення, жодне повернення документа з поправками до парламенту», вони чітко та однозначно вимагають вето Президента.
Ще один учасник зустрічі з першим заступником глави адміністрації Президента, голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич зазначив, що підприємці цією розмовою невдоволені, оскільки не отримали чітких та конкретних відповідей. «Ми вважаємо, що Віктор Янукович має особисто зустрітися з підприємцями й вислухати їхні думки, оскільки сама Ірина Акімова нам сказала, що вона не може відповідати за дії Президента. І це справді так, бо за свої дії Президент, як гарант Конституції, відповідає особисто», — сказав він. Водночас зустріч з І. Акімовою та попередні зустрічі з першим віце-прем’єром Андрієм Клюєвим він жодним чином не вважає веденням переговорів про можливі зміни до кодексу. «Ми прийшли, щоб висловити свою позицію, і ця позиція — вето на Податковий кодекс», — сказав він та додав, що «фактично до кожної його статті у підприємців є зауваження». І якщо раніше підприємці ще сподівалися, що щось можна змінити, то зустрічі із представниками влади показали, що вони не дають якихось відчутних результатів.
«Ми вимагаємо від Президента накласти вето на цей кодекс, і лише після цього можна буде говорити чи то про доопрацювання документа, чи про розробку нового проекту Податкового кодексу», — наголосив С. Доротич. За його словами, «всі учасники зустрічі один за одним ще раз чітко повторили: «Вимагаємо вето Президента». Чому вони саме так ставлять питання? Тому що, наприклад, під час зустрічей з А. Клюєвим підприємці висловили своє бачення необхідних змін до кодексу, які налічують 48 пунктів, проте у відповідь почули обіцянку врахувати лише деякі з них. «Але нас ці деякі зміни не влаштовують», — заявив С. Доротич. Бо вони не враховують нашу вимогу стосовно касових апаратів, які вб’ють малий бізнес, стосовно ведення звітності первинних документів, стосовно покладення відповідальності за можливу контрабанду не на тих, хто її завозить, а на тих, хто її реалізує. «А де ж відповідальність працівників митниці чи працівників податкової, які часто «кришують» цю контрабанду та незаконне відшкодування ПДВ», — запитує він.
Крім того, підприємці продовжують наполягати на відставці уряду та проведенні парламентських виборів у 2011 році.
Можливі поступки влади
Як зазначила голова Комітету захисту підприємництва при Опозиційному уряді Оксана Продан, після того, як підприємці обґрунтували свої вимоги, перший віце-прем’єр А. Клюєв зауважив, що уряд може погодитись на збільшення строку для відповіді платником податку на запити контролюючих органів з 10 до 30 днів, обмеження підстав з проведення фактичних перевірок, зменшення строку перерви під час перевірки, скорочення підстав для адміністративного арешту майна, незастосування санкцій за перевищення залишків товарів, які були в підприємця до набрання кодексом чинності, відмови від позбавлення права сплачувати єдиний податок в разі виявлення у платника податку контрабанди або контрафакту. Та оскільки це тільки деякі з проблем, які потрібно розв’язати, то учасники зустрічей з А. Клюєвим чітко заявили, що єдиним виходом є вето Президента. Аналогічну вимогу було повторено й 25 листопада під час зустрічі в адміністрації Президента. «Усі підприємці заявили про необхідність ветування Податкового кодексу Президентом через явні недоліки в кожному із 19 розділів, а також заявили про необхідність скасувати додаткові пенсійні внески та змінити єдиний соціальний внесок», — зазначила О. Продан. Водночас вона наголосила, що до вимог малого бізнесу приєднався вже й великий — Федерація роботодавців України та Федерація профспілок України.
«Місто волі» як нагадування
Виходячи з цієї позиції, Національна координаційна рада підприємців закликала всіх учасників акцій протесту бути дисциплінованими та йти на кулуарні переговори з представниками уряду. Отже, до наступної великої акції наметове містечко на Майдані Незалежності, або, як його назвали самі підприємці, — «Місто волі», функціонуватиме на основі вахтового методу та щодня нагадуватиме Президенту про необхідність накладення вето на Податковий кодекс.