Учора для працівників секретаріатів комітетів Верховної Ради розпочався дводенний семінар: «Робота в апараті парламенту». Програму семінару підготувала Вестмінстерська фундація за демократію, а розробили спільно фахівці Палати громад парламенту Великої Британії та експерти Лабораторії законодавчих ініціатив.
Представник програми Вестмінстерська фундація за демократію Галина Шевчук підкреслила, що цей захід відбувається в межах компоненту «Парламентські процедури та менеджмент». «Запрошую вас на наступний тренінг в рамках цього компоненту на тему: «Роль парламенту в забезпеченні верховенства права та дотримання прав людини», який триватиме 9—10 грудня цього року в Інституті законодавства Верховної Ради», — зауважила вона.
Під час дискусії обговорювалися такі питання: навіщо потрібен парламент, його визначальні характеристики і якою має бути робота в апараті Верховної Ради. Зокрема, представники секретаріатів парламентських комітетів вважають, що ефективність роботи законодавчого органу залежить від діяльності і злагодженої роботи апарату Верховної Ради. Вони підкреслили, що є певні проблеми в цьому напрямку. Окрім того, окремі аналітичні функції має виконувати Інститут законодавства Верховної Ради. Але це, за їхніми словами, потребує певних змін до відповідних норм права. Також ефективність роботи апарату парламенту залежить від професіоналізму працівників. «Вони повинні мати відповідний рівень освіти, досвід роботи, бо їх діяльність пов’язана з розробкою законопроектів, постанов. Тому постає питання належної технічно-юридичної підготовки нормативно-правових актів. Водночас має відбуватися постійне підвищення кваліфікації працівників апарату», — підкреслили учасники семінару.
Вони переконані, що апарат повинен працювати на інтереси всього суспільства. Він має бути незалежним від політичного чи будь-якого іншого впливу та має співпрацювати зі всіма політичними силами, з громадськістю і громадськими організаціями. А працівники апарату мають володіти експертними і аналітичними навиками. Вони повинні надавати не тільки теоретичну, а й практичну допомогу. Учасники переконані, що робота всіх структур апарату має бути пов’язана з роботою комітетів.
Секретар Європейської комісії перевірки та розгляду матеріалів Елістер Доерті розповів, що кожний парламент має свою специфіку. «Це не корпорація і не компанія, там усе залежить від парламентаріїв. Для нас це проблема. Ми сприяємо процесу розробки законів, контролю бюджету, але водночас маємо чути і опозицію. Тому забезпечити ефективність роботи непросто», — наголосив він і зауважив, що парламент є майданчиком для національних обговорень і все, що в ньому відбувається і з ним пов’язано, дуже прискіпливо висвітлюється в засобах масової інформації.
Секретар Європейської комісії перевірки та розгляду матеріалів Палати громад парламенту Великої Британії Елістер Доерті та керівник підрозділу дозаконодавчої перевірки Палати громад парламенту Великої Британії Кріс Шоу.
Фото Олександра КЛИМЕНКА.