...А коли українська наука фінансувалась достатньо? Той, хто стверджує, що найкращими для її розквіту були радянські часи, певно, має на увазі насамперед саму систему фінансування. Справді, вона була доволі простою, бо кошти на розвиток наукового потенціалу країни в основному надходили з державного бюджету. Але і тоді цих грошей було замало, бо порівняно з доробком західноєвропейських колег українські науковці здебільшого пасли задніх. Сьогодні ситуація ще гірша. І щодо фінансування. І щодо ставлення до науки як до дієвого чинника поліпшення економічного потенціалу країни.
Зверніть увагу на розумниць і «розумників»
З досвіду відомо, що в абсолютній більшості країн наука традиційно зосереджується в університетах, де створюють наукові центри, лабораторії, які фінансують одразу з кількох джерел — державного бюджету, місцевої казни і за рахунок приватного бізнесу, зацікавленого у тих чи інших наукових розробках. У нашій країні історично так склалося, що наукою в основному займається Академія наук, а університети переймаються лише освітою. Таку систему керівники луганських ВНЗ вважають неправильною, оскільки вона гальмує розвиток творчого потенціалу наших розумників і розумниць.
У Східноукраїнському національному університеті імені В. Даля в лабораторії кафедри мікро- і наноелектроніки вперше отримані унікальні результати, яким немає аналогів у світі. Група вчених під керівництвом Геннадія Кожем’якіна в лабораторних умовах і за рекордно короткий термін штучно вирощує монокристали. Якщо раніше їх можна було отримати за кілька днів, то науковці університету скоротили цей процес всього до кількох годин.
— Ми отримали матеріал з принципово новими властивостями, — розповідає Геннадій Кожем’якін, — однак перевести свої розробки до прикладної площини не можемо. Це дуже дорого і, треба визнати, в нашій країні практично нереально. Тому як автори такої унікальної технології можемо себе лише... потішити. Тим часом, галузь мікро- і наноелектроніки — одна з найперспективніших у світі. Адже це — комп’ютери, цифрова техніка, рідкокристалічні телевізори, мобільні телефони. Наноелектроніка відкриває нові можливості для виробництва. З її допомогою не лише економлять ресурси, а й домагаються значно більшої продуктивності. Іншими словами, це — золота жила. Але для того, щоб цю жилу розробити, потрібні кошти, а їх у держави немає. І все стоїть...
В іншій лабораторії цього самого університету під керівництвом Сергія Кривоколиска кілька років тривала розробка препарату, яким можна лікувати такі страшні захворювання, як рак, СНІД, хвороба Паркінсона тощо. Головна особливість препарату полягає в тому, що він бореться з хворими клітинами, залишаючи здорові. Для урбаністичної Луганщини, в якій захворювання на рак має доволі високі показники, винайдений препарат — надважлива річ. На жаль, країну охопила криза, лабораторія «Хімекс» втратила фінансування, через що не може сьогодні продовжувати свою роботу.
Серйозні напрацювання з хімії мають і науковці Луганського університету імені Т. Шевченка. Доктор хімічних наук Володимир Вдовиченко кілька років працює над розробкою препаратів для лікування ракових пухлин і вже отримав непогані результати. Але продовжувати дослідження складно, бо не вистачає коштів. Взагалі генетика сьогодні є дуже важливою проблематикою, якою займаються і медики, і фізики, і хіміки. Та для дослідницької роботи потрібне дороге обладнання, яке не можуть придбати ні медики, ні фізики, ні хіміки, навіть якщо об’єднають свої зусилля. Фінансування на розвиток вузівської науки, яке надходить з галузевого міністерства — це мізерні суми від 50 до 100 тисяч гривень, які абсолютно не роблять погоди. В університеті імені Т. Шевченка, наприклад, власний бюджет на науку вищий за державний майже у 8 разів, але і це лише крапля в морі. Жоден з луганських університетів, які займаються наукою — а таких у регіоні п’ять, не в змозі самотужки обладнати серйозну сучасну лабораторію, де б розробляли нові технології, препарати чи техніку.
Наведені приклади засвідчили, що справжньою наукою у нашій країні ніхто не опікується. Ніхто, крім самих вчених. А це призводить до того, що ми інвестуємо інші країни, купуючи у них обладнання, техніку, технології, бо на розвиток своїх ноу-хау у нас немає не лише коштів, а й бажання. Алчевський металургійний комбінат, наприклад, сьогодні проводить масштабну модернізацію свого виробництва. Так от майже все обладнання було придбане в Японії, США та інших країнах. Хтось зауважить: невже не можна придбати вітчизняні зразки, які б були значно дешевшими? Не можна, бо їх, українських, просто не існує.
На думку Геннадія Кожем’якіна, в нашій країні сьогодні йде нагромадження капіталу. Якщо взяти галузь мікроелектроніки, то тут створюються підприємства, але, як правило, вони мають приватну форму власності, а приватний бізнес поки що не вкладає кошти в науку. Навіть якщо вони, ці кошти, маються в достатку. По-перше, кожен хоче отримати дуже швидкий прибуток, а по-друге, бізнесмен почасти не орієнтується, скільки і насамперед куди варто вкладати гроші. Виходить, що власник не працює на перспективу?
На запитання «Що робити?» є однозначна відповідь —фінансувати
Коментуючи тему, народний депутат Віталій Курило (на знімку внизу), який входить до парламентського комітету з питань науки та освіти, передусім звертає увагу на такий факт. Жоден з університетів України не входить навіть до 500 кращих вузів світу. Щоб змінити ситуацію на краще, держава повинна втрутитися в процес. Як? Насамперед достатньо фінансувати науку, а для цього створити такі привабливі умови, щоб бізнес захотів стати інвестором. Наприклад, звільнити його від частини податків, щоб йому було вигідно вкладати гроші у розвиток науки, причому саме університетської. Бо саме молодь мислить креативно, свіжо, вона хоче займатись наукою і прагне до цього. Але у серйозні лабораторії потрапляють одиниці. Отже, на думку Віталія Курила, сьогодні університетам треба об’єднуватися з академічними науковцями. Цей процес може розвиватись поступово, скоріше за все, спочатку адміністративним шляхом. Наприклад, в грантах, які виконують академічні установи, обов’язково передбачати участь талановитих студентів чи молодих науковців, як, до речі, роблять в Європі. Таким чином, почнеться зближення науки, а це піде на користь усім — і університетам, і бізнесменам, і країні загалом. Щодо Луганська, то, на думку народного депутата, для початку тут треба створити кілька міжвузівських лабораторій, об’єднавши кошти і державні, і університетські, і приватних власників, і місцевого бюджету.
...А поки що наука тримається на таланті, диваках і геніях.
![](/images_upload/2010/11/241110/nauka_konferenc.jpg)
Науково-практична конференція національного университету ім. Т. Шевченка.
![](/images_upload/2010/11/241110/nauka_biblio.jpg)
У науковій бібліотеці.
![](/images_upload/2010/11/241110/nauka_Kurylo.jpg)
Фото Ганни ЕСАУЛОВОЇ.