Учора Голова Верховної Ради України Володимир Литвин зустрівся з Головою Державних Зборів Угорської Республіки Ласло Ковером (на знімку праворуч).
Зустріч відбулася в рамках офіційного візиту В. Литвина до Угорщини.
На початку зустрічі Л. Ковер назвав її «початком нової ери» в парламентських відносинах між Україною та Угорщиною. Голова Державних Зборів зазначив, що контакти між нашими країнами на вищому рівні мають доволі інтенсивний характер, водночас остання зустріч голів законодавчих органів Угорщини та України відбулася у 2006 році.
Голова Державних Зборів заявив, що Угорщина розглядає Україну як надійного партнера, з яким можна вибудовувати прагматичні, тривалі, взаємовигідні відносини.
За словами В. Литвина, «у нас є всі підстави із задоволенням констатувати, що між Угорщиною та Україною існують добрі відносини, які охоплюють практично всі сфери життя». Водночас, сказав Голова Верховної Ради, нині є всі можливості, щоб вони перейшли на якісно новий рівень і набули системного характеру. У цьому плані велике значення, наголосив В. Литвин, має активізація парламентської складової міждержавних взаємин. «Ми вкрай зацікавлені в активізації парламентського виміру нашої співпраці», — зазначив він.
У цьому контексті В. Литвин також наголосив на важливості забезпечення парламентського контролю за реалізацією домовленостей на рівні органів виконавчої влади.
На думку В. Литвина, необхідно інтенсифікувати роботу парламентських груп дружби, які найближчим часом мають провести зустріч та окреслити план роботи з урахуванням питань, на яких було акцентовано увагу під час зустрічі глав парламентів. Не менш важливим, сказав Голова Верховної Ради, є досвід угорського парламенту щодо адаптації законодавства до європейських стандартів.
В. Литвин також вважає за доцільне «доповнити двосторонні міжпарламентські відносини розвитком взаємин на багатосторонньому рівні, долучивши до співпраці парламенти інших країн Дунайського та Чорноморського регіону». За його словами, Україна зацікавлена у такому розширенні парламентської складової багатосторонньої співпраці, «оскільки ми розраховуємо, що наша країна у такий спосіб буде активніше втягуватися в європейські справи».
Однією з ключових тем зустрічі стало питання про євроінтеграційні прагнення України, враховуючи, що в першому півріччі наступного року Угорщина приймає головування в Євросоюзі, а Україна — в Раді Європи. На думку сторін, це допоможе створенню сприятливих умов для поглиблення співпраці між Україною та європейськими структурами.
Л. Ковер зазначив, що важливим напрямом роботи угорської влади є «інтеграція всіх наших сусідів до європейських та євроатлантичних структур». Він запевнив, що Україна може розраховувати на підтримку з боку його держави у процесі просування до ЄС, і Угорщина, за його словами, «може виступити каталізатором у цьому питанні».
В. Литвин висловив вдячність Голові Державних Зборів за конструктивну позицію Угорщини, яку було продемонстровано перед та під час саміту Україна—ЄС, додавши, що ті рішення та рекомендації, які було прийнято 22 листопада, дадуть змогу не тільки наблизити Україну до Євросоюзу, а й сприятимуть консолідації українського суспільства. «Інтеграція України до євроструктур зніме низку питань, які є чутливими для нашої країни, і особливо це стосується запровадження безвізового режиму між Україною та країнами ЄС», — сказав Голова Верховної Ради.
Сторони також обговорили питання про енергетичну безпеку в Європі.
Голова Верховної Ради наголосив, що Україна стабілізувала відносини з Росією, та висловив сподівання, що вони й надалі будуть прогнозованими та передбачуваними. «Це не виключає існування власних національних інтересів як у Росії, та і в нашої країни, і ми працюємо над тим, щоб їх збалансувати, — сказав він. — Тим паче, що у дружніх та прогнозованих україно-російських відносинах зацікавлені європейські країни». «Можу запевнити: проблем з боку України щодо постачання енергоносіїв європейським партнерам не буде», — заявив В. Литвин, додавши: «Ми відкриті до співробітництва в енергетичній сфері як з Європою, так і з Росією, в тому числі у плані модернізації української газотранспортної системи».
В. Литвин також зазначив, що найближчим часом парламент планує розглянути і ратифікувати Договір про Енергетичне Співтовариство, повідомивши, що відповідний документ Президент України вчора подав до Верховної Ради. «Енергетичне питання — це питання, яке жодна країна не в змозі розв’язати самостійно, і це та сфера, в якій Україна і Угорщина можуть нарощувати співпрацю», — сказав керівник українського парламенту.
Сторони також обговорили питання транскордонного співробітництва, наголосивши на важливості розбудови відповідної інфраструктури.
Голова Верховної Ради запросив Л. Ковера відвідати Україну з офіційним візитом.
В інтерв’ю журналістам після завершення зустрічі В. Литвин зазначив, що «історія, сучасне і майбутнє наших народів вимагають більш активної співпраці між Національними Зборами та Верховною Радою». «Переконаний, що ми будемо на висоті вимог часу. У нас є всі підстави констатувати, що у нас відбувся вищою мірою відповідальний, корисний діалог», — сказав Голова Верховної Ради.
У цьому контексті В. Литвин зазначив, що договірно-правова база україно-угорських взаємин налічує 75 чинних документів, та ще 15 опрацьовується до підписання.
* * * 
Голова Верховної Ради України Володимир Литвин і Голова Державних Зборів Угорської Республіки Ласло Ковер підписали Угоду про співробітництво між Верховною Радою України та Державними Зборами Угорської Республіки.
Церемонія підписання відбулася в рамках офіційного візиту Володимира Литвина до Угорщини.
Згідно з угодою, сторони, зокрема, підтримуватимуть та розвиватимуть діалог між двома парламентами в політичній, економічній та соціальній сферах; проводитимуть у рамках багатостороннього міжпарламентського співробітництва на рівні своїх делегацій спільні консультації та обмін думками з питань, які становлять спільний інтерес.
Прес-служба Верховної Ради України.
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.