Нині в Україні налічується близько 350 зубрів. На початку 90-х їх було майже 700. Найбільша популяція у Вінницькій області — 120 особин, завезених з Біловезької пущі. А на Львівщині — 41.

Останніми роками в Національний природний парк «Сколівські Бескиди», яким опікується управління лісового та мисливського господарства Львівської області, почали завозити зубрів із країн Євросоюзу. Минулого тижня до України прибуло п’ять зубрів: трьох завантажили на «фуру» в німецькому Баварському національному парку, двох — в Австрії. Ще двоє... не вмістилися у вантажівку. Їх планують перевезти весною, коли потеплішає і період акліматизації для тварин буде більш сприятливий.

Кореспонденту «Голосу України», єдиному з журналістів, пощастило особисто спостерігати за процесом «переміщення тварин» в Україну. 

Два польські водії намагалися залишити територію Польщі з самого ранку, але процедура оформлення живого вантажу затягнулася аж на чотири години. На Краковецькій митниці тварин протримали... ще чотири години. Таким незвичним для митників виявилося переміщення зубрів.

Тварин перевозять у невеликих оббитих дошками контейнерах. Це для того, щоб зубри не мали простору для різких рухів і не травмувалися. Воду і корм тваринам подають через невеликі отвори. Для перевезення — умови оптимальні. Але не для того, щоб стояти в черзі на митниці...

Польським та українським митникам доведеться звикати до такого незвичного вантажу. Є домовленість: щороку сімейство зубрів у національному парку поповнюватиметься 4—6 «іммігрантами» з ЄС. «Ми виграли грант, який надали Нідерланди для відновлення популяції зубрів у Східній Європі, — розповів «Голосу України» заступник начальника управління лісового та мисливського господарства Львівської області Василь Бурмас, який зустрічав «вантаж» на кордоні. — Фінансує проект Фонд відновлення великих рослиноїдних ссавців Євразійського континенту. За науковий супровід з української сторони відповідає заступник директора Інституту екології Карпат Оксана Марискевич (вона, до речі, також чекала на зубрів на кордоні. — Б.К.), з польської — науковці Польської академії наук. До 2015 року плануємо довести поголів’я зубрів у «Сколівських Бескидах» до 30 тварин і значно поліпшити їх генофонд. Зубри, які залишалися в Карпатах, були од-нієї крові. Самки часто народжували мертвих телят. Щоб отримати потомство, потрібна «свіжа» кров».

Тільки під вечір втомлених зубрів, які за тривалу подорож пережили не один стрес, повезли до постійного місця прописки — у національний природний парк «Сколівські Бескиди», за 180 кілометрів від кордону. Там, у Майданському лісництві на них уже чекали директор «Соколівських Бескидів» Василь Бандерич, працівники ветеринарної лабораторії, співробітники парку... Фахівці сподіваються, що сім’я прийме новачків (до речі, рішення щодо цього — за самкою). З минулого завозу вже отримали потомство — бичка.

Майданське лісництво не знічев’я обрали для розведення зубрів. Фахівці з Нідерландів вважають цю територію дуже сприятливою для цих тварин. Рівнинна місцевість, що переходить у гори. Хороша кормова база. За грант тут обладнали сучасний вольєр, відгородивши три гектари землі. Створили один із найкращих в Європі загонів.

...Для вивантаження зубрів довелося застосовувати кран і два потужні лісовози. Цей процес дуже складний і забрав близько трьох годин. Тільки майже опівночі зубрів привезли до вольєру, де тварини перебуватимуть на карантині цілий місяць. Ветеринари підписали акт про це.

«Усі зубри, яких було завезено до нас торік, прижилися, — розповів «Голосу України» заступник директора з наукової роботи Інституту екології Карпат Оксана Марискевич. — З харчами жодних проблем — їх не бракує в місцевих лісах. Найбільш небезпечні для зубрів — люди».

 

Львівська область

На знімках: німецькі зубри на території національного парку «Сколівські Бескиди»; зубри, завезені торік, дали приплід.

Фото Національного природного парку «Сколівські Бескиди».