Із досьє «Голосу України»

Талановитий бандурист Володимир Максимович Перепелюк (1910—2000) був провідним солістом Державного українського народного хору імені Верьовки від дня його заснування в 1944 році до 1970-х років. Перший виступ хору відбувся 6 вересня 1944 року. Його розпочав «Думою про визволення України», автором якої був Володимир Перепелюк. Він писав твори для хору, а також знявся у фільмах «Тарас Шевченко», «Сліпий музикант», «Кобзар». Після виходу на пенсію повернувся в рідне село Вороновиця на Вінниччині. Продовжував виступати з концертами, вів школу гри на бандурі, писав книжки, записував спостереження за природою...

Понад чотириста бандуристів з різних куточків держави взяли участь у ІІІ всеукраїнському фестивалі-конкурсі кобзарського мистецтва «Струни вічності» імені Володимира Перепелюка. Вони вшанували пам’ять талановитого бандуриста покладанням квітів до його могили у селі Вороновиця під Вінницею, де народився і прожив останні роки Володимир Перепелюк. Музикант пішов з життя 2000-го, у 90-літньому віці. До сторіччя від дня його народження у Вінниці побачила світ авторська книжка Володимира Перепелюка «Вийшов кобзар з Поділля». Її презентували учасникам фестивалю-конкурсу «Струни вічності».

Найбільшою даниною пам’яті талановитого бандуриста є творче змагання кобзарів. Його започаткували як обласне свято, коли не стало Володимира Перепелюка. Обласний фестиваль проходить щороку, а Всеукраїнське свято кобзарського мистецтва «Струни вічності» — раз на п’ять років. Ініціатива у проведенні таких заходів належить обласному Центру народної творчості та його директору Тетяні Цвігун.

— Ви знаєте нашу історію, скільки років знищувалось кобзарство, — каже Тетяна Омелянівна. — Але бандура була тією зброєю, якої боялася влада. А боялася тому, що бандура розповідала народу правду. Вона завжди кликала до боротьби за волю. Цим ідеалам служив Перепелюк. Він мріяв, щоб було продовження кобзарської пісні, і цей фестиваль — це справжня шана нашому славетному земляку.

Протягом трьох останніх років свято стало загальноукраїнським. Голова Спілки кобзарів України, народний артист України Володимир Єсипок, виступаючи перед учасниками свята, наголосив: «Мені особливо приємно бачити на фестивалі багато талановитої молоді — цим, власне, Вінниччина вирізняється з-поміж інших регіонів. Тут жив і трудився чудовий кобзар Володимир Перепелюк. Сьогодні його твори вивчають і співають у навчальних закладах, і цим продовжується пам’ять про нього. Думаю, що цей фестиваль через декілька років матиме міжнародний рівень».

— Участю у нинішньому святі ми відзначили 20-річчя свого сімейного колективу бандуристів, — кажуть представники родини Вівчаренків з Івано-Франківщини.

Мати Галина, дві доньки — Зоряна та Леся разом із своїми синами побували з концертами у багатьох країнах світу. У нинішньому році стали переможцями міжнародного конкурсу бандуристів, який відбувся в Польщі.

«На конкурс у Вінниці збираються справжні професіонали, — продовжує викладач гри на бандурі Тернопільського музичного училища імені Соломії Крушельницької Ірина Луб’як. — Саме через це я відмінила поїздку на концерт у Харкові, щоб узяти участь у конкурсі «Струни вічності».

Протягом трьох днів грали бандури у Вінниці і Вороновиці, у музеї-садибі Володимира Перепелюка. Конкурс відкрив нові імена талановитих бандуристів.

 

Вінницька область.