На Чернігівщині дедалі більшає сіл, мешканці яких за прикладом городян облаштовують свої будинки каналізацією, душовими кабінками, ваннами. Своєрідна мода на ці «принади» міського життя набуває поширення в останні чотири-п’ять років.
Здавалося б, сільський побут дуже прив’язаний до традиційного укладу господарювання та відпочинку. І він доволі залежний від щоденної важкої праці, переважно у власному господарстві. Селянам завжди, особливо навесні, влітку, восени, катастрофічно не вистачає часу, аби «закрити» усі справи, пов’язані з доглядом за худобою, за вирощуваннями городини тощо. Але водночас у багатьох родинах, які у трудах зуміли назбирати певну суму, прагнуть витратити її на те, щоб наблизити свій рівень життя до міського.
Родина Ситників з Данилівки має невеликі заробітки. Наталія працює заготовачем, а Станіслав — водієм у кооперативі, що розраховується з працюючими здебільшого послугами, сіном. Проте сім’я націлилася кардинально змінити свій побут на краще. Тримають корову, декілька поросят, садять багато картоплі. І завдяки цьому, попри труднощі, їм вдалося «наблизитися до міста». Багато їхніх ровесників тісняться в Чернігові з дітьми у невеличких квартирах. Ситники ж позбулися таких незручностей і мають доволі пристойні умови проживання.
— З нашими фінансами все одразу зробити неможливо, — каже Наталія. — Але за три роки уже дещо маємо. Першого року облаштували ванну кімнату з пральною машиною. Другого — зробили коридор. А нині впорядковуємо кухню. Ось продали картоплю і купили кухонний гарнітур «Аліна».
Далі господиня гордо додає:
— А як сюди вийшла заміж, то у цій веранді не було ні стелі, ні підлоги. Це все зроблено за моїм проектом.
Помешкання у Ситників газифіковане. Вода подається з колодязя насосом. Фактично молода родина має ті самі зручності, що й мешканці міських квартир.
Приваблює облаштування помешкання, зроблене жителькою Локнистого Людмилою Пищик. Не в кожній міській квартирі таке побачиш! Ванна, коридор, кухня зі смаком обкладені плиткою. У кімнатах — дорогі, сучасні меблі, шпалери. Таке враження, що у Локнистому живе якась крута жінка-бізнесменша.
— А насправді я безробітна, — сміється Людмила. Хоча «безробітною» її можна назвати умовно. Має своє господарство, вирощує на 250 (!) кущах смородину, а ще — малину. Продає ягоди — і від того має стабільну копійку.
— Я туалет у хаті, ванну, кухню зробила за п’ять років, — хвалиться. — І це без чоловіка!
У неї щодня вдома гаряча і холодна вода, затишно, красиво. А у дворі — чудовий фруктовий сад.
У селі Дягові сьогодні водопровід мають 57 родин, каналізацію — 42. Тобто остання цифра свідчить про те, що людям узимку не треба бігати у туалет надворі. Сільський будинок Шамруків з цього села має всі зручності: теплий туалет, ванну, пральну машину.
Павло Шамрук, господар помешкання, обклав стіни сайдингом, красивою плиткою. Над дахом будинку дві тарілки-антени, що дає змогу приймати більше ста телевізійних програм. До речі, такі антени у селі — майже через двір. І це є доброю прикметою сільського сьогодення.
Поліщуки, орієнтуючись на міські стандарти побуту, дедалі більше власних коштів вкладають на полегшення умов прожиття, поліпшення осель.
Спочатку у селах з’являються «першопрохідці» у цьому. А потім сусіди, друзі переконуються, що за певних зусиль і вони можуть зробити таке саме вдома.
Зрозуміло, відсоток поліпшеного житла ще невисокий. Але він засвідчує позитивну тенденцію на Чернігівщині. Завдяки їй є надія, що більше молоді залишатиметься у селах.
Коментар начальника головного управління статистики в Чернігівській області Діни Ашихміної:
— Обладнаність сільського житла різними видами благоустрою впродовж декількох років має стійку тенденцію до зростання. Зокрема, водопроводом нині обладнано 9,9 відсотка загальної площі сільських помешкань проти 9,4 відсотка на початок 2009 року, каналізацією — 8 проти 7,5 відсотка минулого року, центральним опаленням — 28,5 проти 27,1 відсотка, гарячим водопостачанням — 2,1 проти 1,9 відсотка та ваннами — 6,9 проти 6,4 відсотка. Природним газом забезпечено, як і на початку 2009 року, 78,3 відсотка загальної площі житлових будинків на селі.