Чому боротьба з наркоманією часто нагадує бої з вітряками
Те, що наркотики — зло і з ними потрібно боротися всім, знає навіть першокласник. Але так само відомо й інше: поки ця проблема не зачепила когось особисто, дуже часто ми залишаємось байдужі до неї. Щось схоже спостерігається і в різних відомствах, чий безпосередній обов’язок — побороти біду. З одного боку, спеціальні підрозділи не перестають звітувати про перемоги на цьому фронті. З другого, зло так і залишається нездоланним. То що ж заважає зробити цю боротьбу справді дієвою та ефективною? І чи можна взагалі здолати одвічний порок?
Коли медицина потурає
![](/images_upload/2010/11/101110/narkotyky1.jpg)
Картинка намалювалась не дуже симпатична. З’ясувалося, не така це вже велика проблема — розшукати і придбати наркотик. А як може бути інакше, коли, наприклад, в Деражнянській райлікарні в історіях хвороб деяких пацієнтів у листках призначень відмічено більшу кількість введення психотропних ліків, ніж записано в історіях хвороб.
В Ярмолинецькій ЦРЛ взагалі півроку не перевіряли наявність наркотичних ліків та їх залишків. То про який контроль може йтися? В одній із аптек Кам’янця-Подільського психотропний препарат фенобарбітал перебував узагалі поза обліком, без сертифіката та належного висновку з якості. І навіть в обласному наркодиспансері знайшли спеціальні рецептурні бланки для виписування наркотичних і психотропних лікарських засобів, які чомусь зберігалися там ще з минулого року.
Формально в всіх цих випадках пояснення схожі: хтось забув, хтось був не дуже уважний. А в результаті психотропні речовини вільно гуляли по руках. Та інколи траплялися просто кричущі порушення. Лікар-нарколог поліклініки Славутської центральної лікарні видав пацієнтці довідку про те, що вона на диспансерному обліку в лікаря-нарколога не перебуває, хоча насправді вона вже п’ять років була під контролем саме наркологів.
Навіть із цих окремих фактів зрозуміло, що боротьба з важкою недугою швидше умовна, ніж реальна. Але що дивуватися, коли упродовж двох останніх років заходи з профілактики та лікування наркозахворювань із місцевих бюджетів просто не фінансували. А розроблені державні та місцеві програми мають здебільшого декларативний характер, бо органи виконавчої влади питання виділення коштів навіть не ініціювали.
Пояснення і тут є: місцеві бюджети настільки бідні, що просто не мають звідки взяти кошти ще й на це. До того ж спрацьовує стандартне мислення: краще бідним та справді хворим допомогти, ніж ще й на наркоманів працювати. Тож задля попередження шкідливих звичок та профілактики туберкульозу, СНІДу, наркоманії, тютюнопаління в обласний бюджет заклали аж 35 тисяч гривень. Та й це — на зовнішню соціальну рекламу та інформаційні матеріали. Але, як вважають прокурори, така витрата коштів безглузда, бо згадана інформація просто не розповсюджується.
А правоохоронці — в підручних
Хто, скажімо, не знає, що в тюрмах можна знайти все — навіть наркотики. Звідки вони там беруться? Наївне запитання.
— У виправних колоніях та слідчому ізоляторі зареєстровано не один випадок, коли ув’язненим та засудженим до позбавлення волі намагалися передати наркотичні засоби, — продовжує розмову Валентин Твердохліб. — І найприкріше те, що робилося це за участі правоохоронців.
Так, молодший інспектор Шепетівської виправної колонії проніс на територію установи канабіс. Для чого? Зрозуміло, для того, щоб підзаробити на ув’язнених. Щоправда, в цьому разі «заробив» лише вирок суду та п’ятирічне позбавлення волі.
Але хіба цей та ще чотири подібні факти, за якими порушено кримінальні справи, зможуть перекрити ті наркошляхи, які проторовано і будуть торуватися з волі на зону? І робитиметься це доти, поки під час надання медичної допомоги до наркозалежних засуджених застосовується лише психотерапія і ще... вітаміни.
— У прокуратурі переконані: окремі райвідділи міліції дещо, м’яко кажучи, втратили пильність у розкритті саме таких злочинів. Порівняно з минулорічними показниками за вісім місяців їх кількість, зареєстрована міліціонерами, зменшилася на п’ятнадцять відсотків. Але це зовсім не означає, що поменшало наркозалежних. Навпаки, спостерігається прикра закономірність: кількість наркоманів збільшується, а обіг наркотиків зменшується.
Мало того, зафіксовано випадки, коли правоохоронці просто приховували злочини від обліку. Після таких дій прокурорам довелося скасувати десяток постанов про закриття кримінальних справ та зупинення слідства. Але навіть тоді, коли органами внутрішніх справ і складаються адмінпротоколи про незаконне зберігання та вирощування наркотичних засобів, це ще зовсім не означає, що винних буде покарано. Виявляється, відповідальності дуже легко уникнути, якщо протокол про адміністративне порушення не буде вчасно спрямовано до суду. Через таку «забудькуватість» правоохоронців з початку року більше десятка порушників відбулось, як то кажуть, легким переляком.
Винуватими стають старенькі
Утім, планових показників розкриття злочинів, у тому числі пов’язаних із наркотиками, ніхто не скасовував. А якщо не хочеться мати справу із справжніми наркоділками, то де ж їх шукати?![](/images_upload/2010/11/101110/narkotyky3.jpg)
![](/images_upload/2010/11/101110/narkotyky3.jpg)
Та серед бабусиних конопель. Чи на грядці маку. Законодавство дозволяє це робити, тому ретельно перераховуються макові голівки на людських городах. Яким же ревнителем порядку потрібно бути, щоб звинуватити у злочині бабусю в 78 років, а такий факт був запротокольований міліціонерами. Та з’ясувалося, що й це ще не рекорд. До злочинців і потенційних збувачів наркотиків була зарахована і старенька, котрій виповнилось 87(!) років. Міліція у дворі, протокол, суд — це вам, бабусю, за ваші мак та, не дай Боже, коноплі. Загалом прокурори відшукали до десятка відповідних протоколів, складених стосовно людей дуже похилого віку.
Натомість на протилежному віковому боці — чомусь незрозуміле затишшя. Чималі претензії прокурори висувають до кримінальної міліції у справах дітей. Нинішнього року із більш як трьох із половиною сотень злочинів, вчинених підлітками, кожен третій — у стані алкогольного та наркотичного сп’яніння. Але до адмінвідповідальності за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення наркотичних засобів або психотропних речовин притягнуто одиниці неповнолітніх. А працівники Шепетівського міськвідділу та Старокостянтинівського райвідділу під час складення таких адмінпротоколів навіть не видавали неповнолітнім направлення на медогляд для встановлення факту вживання наркотиків.
Усі ці порушення, хоча й завдяки прокурорському контролю, все-таки було помічено і вони не залишились без відповідного покарання. На їх усунення органами прокуратури області внесено понад сотню документів реагування, до відповідальності притягнуто півсотні посадовців. Але чи справді це зможе кардинально змінити ситуацію в майбутньому?
Добре, коли правоохоронці повідомляють про успішні операції затримання великих партій наркотиків, ліквідацію відпрацьованих шляхів їх доставки, арешт наркоділків. Але водночас зовсім не є проблемою побачити добрячу купу обгорток від психотропних таблеток просто під аптекою. Шлях багатьох підлітків до наркозалежності розпочинається не з дороговартісних наркотиків, а саме з пігулок, котрі можна без особливих перешкод придбати в будь-якій аптеці. Та й пиріжок із маком навряд чи перетворився б на наркотичну загрозу, якби жорсткіша була відповідальність за зберігання та придбання наркосировини.
Фото надані ЦГЗ УМВС у Хмельницькій області.