«Ви виграли 100 тисяч гривень у лотерею. Для отримання виграшу зателефонуйте за номером...», — таке текстове повідомлення киянка Лариса Іванівна отримала втретє за місяць. Звичайно, телефонувати за вказаним номером вона не збиралася — жодних лотерейних квитків жінка не купує. То звідки виграш? А ось про платні телефонні лінії, де за хвилину беруть десять гривень, чула. Проте, коли надокучливе смс прийшло втретє, не витримала і зателефонувала операторові мобільного зв’язку — там записали номер, на який рекомендували подзвонити, і попередили: «Це шахраї».
Не таємниця, що сотні українців щомісяця стають жертвами зловмисників. Від романтичних знайомств та фальшивих лотерей до продажу цінних паперів та неочікуваного спадку — подібні шахрайства є частиною масштабної організованої злочинності. Мільйони людей та тисячі компаній стають об’єктом для організованих злочинних угруповань, які користуються останніми методиками масового маркетингу.
Нещодавно Посольство Великої Британії в Україні систематизувало запити від українських громадян, у яких ті скаржилися, що стали жертвами злодіїв, і випустило серію порад, як не стати жертвою чергового «махінатора», що працює з міжнародним розмахом.
Пропонуємо роботу,візьмемо недорого
Тому, хто не живе у Великій Британії, важко відрізнити шахрайську пропозицію від справжньої вакансії. Як правило, пропонується робота, яка потребує низької або середньої професійної кваліфікації: наприклад, робота офіціантом, посудомийницею, покоївкою. Фальшива пропозиція працевлаштування — простий, однак досить ефективний спосіб витягнути гроші у вразливих груп населення, які вже зневірилися в пошуках роботи і дуже зацікавлені отримати роботу за кордоном. Як тільки жертва «клюнула на гачок», їй запропонують виконати цілу серію кроків. Зрештою, жертву просять переслати гроші або навіть зробити кілька платежів. Процес триває, поки жертва не зрозуміє, що її ошукали.
Фальшивий спадок
Шахраї часто представляються адвокатами, представниками юридичних компаній, банків. Вони запропонують свої послуги для отримання спадку від далекого родича та вимагатимуть гроші за різні пов’язані з цим «обов’язкові платежі». До отримання спадку завжди залишається ще один крок та ще один платіж. Йдеться про настільки велику суму, що сплата кількох тисяч фунтів (1 фунт коштує 12 гривень) може видатися доцільною. Зрештою, обманщики попросять надати деталі банківського рахунку, щоб перевести спадок. Після цього вони спустошують ваш рахунок і зникають.
Вітаємо, ви виграли мільйон!
У таких шахрайствах часто використовують назви справжніх великих лотерей (наприклад, Національна лотерея Великої Британії), іноді — імена відомих публічних осіб. Ви отримуєте електронний лист або телефонний дзвінок з повідомленням, що ви потрапили у фінал призового розіграшу. Згодом вам надходить вітання з виграшем значної суми в національну лотерею. Однак до того, як ви можете отримати виграш, вас просять сплатити адміністративні витрати та податки. Звісно, призу немає. Жодна справжня лотерея не просить зробити «обов’язкові платежі» і не повідомляє переможців електронною поштою.
Авансова пропозиція
Ця схема зазвичай спрямована на українські компанії. Компанія отримує пропозицію (поштою, електронкою або факсом) розділити істотну суму коштів у винагороду за використання банківського рахунку фірми для виведення коштів за межі країни. Часто злодії використовують дані банківського рахунку компанії та крадуть з нього кошти. Іноді вони переконують жертву терміново надати їм гроші для сплати якихось платежів чи підкупу чиновників.
Торгівці акціями неіснуючих компаній
Такі шахрайські пропозиції націлені на потенційних інвесторів. З вами зненацька контактує продавець цінних паперів, який пропонує зробити неймовірно вигідні інвестиції. «Махінатори» часто надмірно нав’язують вам свій товар, змушують приймати швидкі рішення. Вони надають переконливі документи, послуговуються професійною термінологією, щоб надати правдоподібності своїй пропозиції. Також злодії намагаються переконати вас, що утримання інвестиції в таємниці максимізує її вартість. Однак насправді вони просто намагаються приховати злочин. Зловмисники зникають після того, як отримають усі гроші в інвесторів.
Несправжні помічники
Шахраї представляються юристами чи працівниками правоохоронних органів та обіцяють допомогти повернути втрачені вами гроші. Пам’ятайте, що британські правоохоронні органи та їх партнери ніколи зненацька не надсилають громадянам електронні листи із проханням надати інформацію про їхні банківські рахунки чи сплатити готівкові кошти.
Як себе захистити
Знайте, що зловмисники щодня вигадують нові види шахрайств. Ось прості поради, які дозволять захистити себе. Якщо ви не брали участі у конкурсі, ви не отримаєте виграш. Якщо досі ви не мали родичів у Великій Британії, то навряд чи отримаєте в спадок замок та мільйон фунтів. Дуже обережно ставтеся до неочікуваних листів, телефонних дзвінків та електронних листів з бізнес-пропозиціями. Якщо пропозиція видається неправдиво вигідною, вона, мабуть, і є несправжньою. Ставте запитання. Якщо особа чи компанія працює на законних підставах, вони не будуть тиснути на вас і не уникатимуть запитань.
Не сплачуйте грошей одразу. Британські роботодавці та агентства не мають права брати гроші за влаштування на роботу, хоча така практика й існує у багатьох країнах, звідки набирається персонал для роботи у Великій Британії. Прохання внести гроші (з будь-якої причини) — перша ознака шахрайства.
Обережно ставтеся до надання особистої інформації (копій посвідчень особи, інформації про банківський рахунок) незнайомцям.
Придивляйтеся до орфографічних і граматичних помилок. Часто вони є ознакою шахрайської організації. Перевіряйте контактні адреси електронної пошти, вказані у пропозиції — більшість шахраїв використовує безкоштовні поштові сервіси, а не адреси з назвами компаній у доменах ‘. com’ or ‘. co. uk’.
Не мовчіть. Це допомагає зловмисникам приховати свій бізнес. Якщо ви стали жертвою шахраїв та втратили гроші, зверніться до українських правоохоронних органів.
Підготувала Тетяна ПАСОВА.
Мал. Василя ФЛЬОРКА.