Уже декілька разів, зокрема 3 лютого 2009 р. і 10 липня 2009 р., «Голос України» розповідав про надзвичайну ситуацію, що виникла на початку минулого року у селищі Турбів Липовецького району на Вінниччині. Екологічне лихо в цьому населеному пункті спричинило потрапляння хрому у криниці. У деяких із них рівень забруднення перевищував допустимі норми у 400(!) разів. Жителі двадцяти вулиць селища опинилися без чистої питної води.
Тоді ж фахівці дійшли висновку, що криниці після отруєння хромом очистити неможливо. Треба будувати водопровід і подавати воду з артезіанських свердловин. Але початок невідкладних робіт затягнувся аж на півтора року. Прокладати водопровід почали тільки у другій половині жовтня ц. р.
— Чиста вода у людей повинна бути вже до кінця нинішнього року, — наголосив голова Вінницької облдержадміністрації Микола Джига під час робочої наради з виконавцями робіт, яку він провів у Турбові. За словами керівника області, цей термін встановлював не він. Фахівці назвали реальний час будівництва водопроводу, довжина якого становитиме майже дванадцять кілометрів. Тендер на прокладання мереж виграла організація «Подільська інженерна компанія». За проектом планується спорудити 220 джерел водопостачання.
Звідки взявся у криницях хром? Відповідь на це запитання мало дати розслідування кримінальної справи, яке проводить прокуратура. Микола Джига наголосив, що слідчі працюють неефективно. Керівник області доручив залучити фахівців до встановлення причини екологічного лиха. На території селища тільки одне підприємство — машинобудівний завод «АТЕКО» — використовувало під час виробничого процесу цей небезпечний для здоров’я людини матеріал. Установлено, що знезараження отруйних стоків здійснювали через станцію нейтралізації. Однак вона не мала завершеного циклу робіт. Тому промивні води зливали в пожежні резервуари, розташовані на території підприємства. Проте знайти епіцентр забруднення фахівцям так і не вдалося. Так само, як і довести вину підприємства. Для цього потрібна спеціальна експертиза. Вона коштує недешево. Голова облдержадміністрації запевнив, що влада віднайде гроші на оплату роботи експертів, так само, як і знайшла їх для будівництва водогону.
— Ми вже, було, втратили надію, що колись матимемо чисту воду, — каже один із мешканців вулиці Миру селища Турбів. — Якби ще хтось змилувався над нами та компенсував хоч частину витрат на лікування. Багато людей хворіють. В одних висипи на шкірі, до інших вчепилися болячки всередині.
Не знають турбівці, що робити з отруєними криницями. «Чи відкачувати воду? Чи закидати криниці піском і камінням? Нехай би сказали ті, хто знається на цьому. Але на це також потрібні гроші...»