Хоча й на полях ще триває комплекс осінньо-польових робіт, все-таки працівники приватного підприємства «Агро-Експрес-Сервіс» знайшли час, аби вшанувати освітян,культпрацівників і медиків, які працюють на територіях сільрад, де ПП орендує земельні паї. А їх більше п’ятисот чоловік і всі вони зібрались у Будинку культури у райцентрі Млинів, що на Рівненщині. Отримали грошові винагороди, а також відпочили душею на концерті після напруженого робочого тижня.
До речі, ПП «Агро-Експрес-Сервіс» такі заходи проводить не вперше. Це господарство нового типу, тут доглянуті поля (а їх близько 24 тисяч гектарів), шикарна імпортна сільгосп-техніка, воно робить ставку на новітні технології, а отож має кошти на те, щоб не лише постійно піднімати планку соціальних стандартів для своїх працівників, а й влаштовувати ось такі приємні заходи для освітян. А ще — допомагати територіальним громадам, сільрадам у розв’язанні їхніх проблем.
— За кожен орендований гектар сільради отримують від нашого підприємства «бонус» у 12 гривень, тому мають кошти на вирішення нагальних проблем, — розповідає генеральний директор ПП «АЕС» Сергій Костючко. — Допомагаємо і релігійним громадам, не шкодуємо коштів для підтримки й вшанування ветеранів війни, на меценатство...
Звичайно, такі щедрі жести у наш непростий час може дозволити собі тільки заможне підприємство. А щоб бути заможними, колектив ПП «АЕС» багато працює. Кожна копійка заробляється професіоналізмом, важкою працею на полях, які віддячують щедрими врожаями. Навіть у цей складний за кліматичними умовами сільськогосподарський рік тут зібрали по 47 центнерів озимої пшениці з гектара. Половину її продали державі другим і третім класом, половина пішла на те, щоб розрахуватися із селянами за орендовані у них паї. Фахівці ПП «АЕС» розповіли, що домоглися й очікуваної врожайності цукрових буряків — 450—500 центнерів з гектара. Цукристі здають на Радехівський цукрозавод Львівської області, з яким підприємство має довгострокові угоди.
Свою «біографію» ПП «Агро-Ескпрес-Сервіс» одинадцять років тому починало з Млинівського району. Тоді тут багато полів облогувало, оброблялись хіба тільки ті, що при дорозі. У власників паїв, серед яких чимало літніх людей, не було ні сил, ні можливості дати лад гектарам. Передавши паї в оренду «АЕС», селяни мають зиск від того. Нинішнього року, скажімо, за пай, в залежності від його розміру, селяни отримали від 800 до 1200 кілограмів збіжжя (до того ж підприємство взяло на себе ще й сплату податків за «дивіденди»). Лише двадцять відсотків власників паїв виявили бажання взяти орендну плату грішми, решта — зерном, яке нині в ціні. Тим часом, добрі відгуки селян про ПП «АЕС» пішли по області — власники паїв з Демидівського і Радивилівського районів теж виявили бажання довірити свою землю цьому підприємству. Не так давно до них долучилися ще й мешканці сіл чотирьох сільрад Кременецького району Тернопільської області.
— Прихід у район такого солідного інвестора дуже доречний, — розповідає начальник управління АПК Кременецької райдержадміністрації Леся Грушицька (на знімку). — Адже почали обробляти землі, які тривалий час не
![](/images_upload/2010/10/121010/Kostjuchko2.jpg)
оброблялися. Підприємство посіяло цукрові буряки на 1882 гектарах, збирає непоганий урожай, чим показує приклад належного господарювання іншим господарствам. На території двох сільрад нашого району — Будківської і Гаївської — створюється ще одна виробнича дільниця «Агро-Експрес-Сервісу». А це нові робочі місця для місцевих жителів. А виплата «дивідендів» за паї дуже підсобляє кожній сільській родині. А захід з вшанування працівників соціальної сфери зайвий раз переконує: що більше буде таких успішних підприємств, то краще громаді.
ПП «АЕС» не шкодує коштів на розвиток виробництва: на якісне насіння, впровадження нових сортів сільгосп-культур (тут навіть є свої дослідні поля), на закупівлю добрив, техніки.
— У нас найкраща імпортна сільськогосподарська техніка, бо тільки так можна дати лад полям. Комбайни і трактори міняємо після трьох-чотирьох років експлуатації, — розповідає Сергій Костючко. — Лише цього року на закупівлю техніки ми інвестували 23 мільйони гривень, до кінця року плануємо ще 15 мільйонів.
Хоча й робота у механізаторів важка, але вони не нарікають: кажуть, що працювати на такій техніці — одне задоволення. Адже в кабінах умови, як в «іномарці»: кондиціонер, електронний пульт управління, аудіосистема... Та й стимул, кажуть вони, працювати у них є, бо заробітки хороші (середньомісячна заробітна плата тут становить 4293 гривні), премії. Щороку кращі з них заохочуються путівками на відпочинок. Ось і в цьому році в нагороду будуть путівки в Карпати та на курорти Єгипту. То чому б не старатися, слушно зауважують капітани полів, які демонструють тут справжню віртуозність.
— А чому не балотуєтесь в депутати на місцевих виборах: зважаючи на авторитет в області, мали б успіх? — запитую у Сергія Костючка.
— Я бізнесмен, а не політик, — каже керівник. — Мені цікава справа, яку я роблю разом із своїми партнерами-однодумцями. Приємно бачити її результат, організовувати «сюрпризи» для людей. Мені приємно, що наше підприємство дає роботу більше трьохстам людям, платить їм гідну зарплату, поповнює бюджет держави, допомагає територіальним громадам.
— І, мабуть, найбільш приємно показувати приклад, як можна ефективно господарювати на землі навіть у наш непростий час? — додаю.
— Звичайно, — погоджується Сергій Костючко.
Рівненська область.
Фото автора.