Ранкове засідання 7 жовтня
Учора Верховна Рада ухвалила закон про Кабінет Міністрів. За це рішення проголосувало 252 депутати, зокрема, 175 «регіоналів», чотири БЮТівці, п’ять нунсівців, 27 комуністів, 20 депутатів з Блоку Литвина і 21 позафракційний.
Проект закону про Кабмін із трибуни Верховної Ради представив міністр юстиції Олександр Лавринович. Він наголошував, що документ потрібно ухвалити для приведення законодавства у відповідність до Конституції 1996 року. Урядовець запропонував народним депутатам не затягувати ухвалення законопроекту і вже в четвер ухвалити його в цілому. Однак таку можливість жорстко розкритикували депутати від опозиції. Анатолій Гриценко, приміром, наголосив, що проект змін, запропонований урядом, містить десятки поправок, які не стосуються зміни Конституції, а спрямовані лише на концентрацію влади в руках Президента і Кабміну. Протизаконною також депутат назвав пропозицію голосувати проект змін в цілому.
Більшість депутатів від опозиції звертали увагу і на юридичну недосконалість нового проекту закону про Кабмін. Окрім зауважень про звуження обов’язків Верховної Ради, втручання у закони про СБУ, Генпрокуратуру, Рахункову палату тощо, народні обранці звертали увагу й на технічні неточності.
Пристрасті не вщухли і після виступу Першого заступника Голови Верховної Ради Адама Мартинюка. Як очільник тимчасової спеціальної комісії, яка саме займається приведенням законодавства у відповідність до ухвалених змін у Конституцію, парламентарій повідомив: учора вранці на засіданні цієї комісії зібралися дев’ять представників із десяти. Вісім із них проголосували за те, щоб розділити закон про уряд на дві частини (власне на текст самого закону та перехідні положення, які містять зміни). Це ще один момент, який обурив представників меншості. Так, Руслан Князевич, який, до речі, входить до складу ТСК і не голосував на її ранковому засіданні, підкреслив, що майже 90 відсотків нинішнього закону про уряд не суперечить Конституції. Навіщо ж тоді його змінювати, запитував народний депутат. На його думку, достатньо внести лише окремі зміни. Таку само позицію висловлювали майже всі, хто виступав від БЮТ чи «НУ—НС».
Адам Мартинюк звертав увагу на те, що очолювана ним комісія внесла низку своїх пропозицій до запропонованого проекту закону про уряд. Здебільшого вони стосуються розширення контролюючих повноважень парламенту. Однак Анатолій Гриценко зауважив, що це лише формальний підхід. А на практиці права народних депутатів обмежуються. 
Під час обговорення опозиціонери наголошували: такий документ не можна ставити на голосування в першому читанні і в цілому. Натомість регіонали і комуністи були іншої думки.
Зрештою, за розділення проекту закону про уряд на дві частини проголосували 252 народні депутати, таким чином підтримавши його і в цілому. До речі, тексти двох окремих документів парламентарії навіть не отримали. А саме обговорення проекту закону відбувалося за оточеною регіоналами трибуною.
Після цього голосування «НУ—НС» і БЮТ попросили перерву, а потім з трибуни виступив Роман Зварич. Він привітав опозицію з успішним завершенням плану, втілення якого почалося із зміни Конституції. Учора «опозиція угробила український парламент», — підкреслив депутат.
Потому парламентарії приступили до розгляду в першому читанні проектів Податкового кодексу від народного депутата Миколи Катеринчука та від уряду. Спочатку доповідав народний обранець. Він,  зокрема, наголосив, що його документ передбачає спрощення системи оподаткування, ліквідацію оборудок, пов’язаних із повернення ПДВ, а також зменшення ставки цього податку з 20 до 15 відсотків, створення умов для виходу малого бізнесу із тіні, введення податкової амністії тощо. Всього цього бракує альтернативному документу, сказав політик.
Проект урядового кодексу представив міністр фінансів Федір Ярошенко. Він повідомив, що документ базується на трьох основних принципах: усунення адміністративних перешкод для розвитку бізнесу, створення економічних стимулів для його розвитку, оподаткування фізичних осіб пропорційно розміру їх доходів та майновому стану. Приміром, передбачається запровадження двох ставок податку з доходів фізичних осіб: 15% — для доходів, що менші за десять мінімальних зарплат на місяць, 17% — для доходів, що більші від десяти мінімальних зарплат. П’ятьма відсотками пропоновано оподатковувати дохід від депозитів, що перевищують 200 тисяч гривень. Планується запровадити також податок на нерухомість.
Представник Комітету з питань податкової та митної політики Віталій Хомутинник розкритикував проект закону від Миколи Катеринчука. Але припустив, що позитивні моменти, які він містить, можуть знайти відображення в урядовому варіанті, який комітет рекомендує взяти за основу. До кінця ранкового засідання депутати обговорювали цей документ і розійшлися на перерву, не ухваливши з цього приводу жодного рішення.
Учора вранці народні депутати привітали із днем народження своїх колег Анатолія Коржева та Віктора Уколова.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.
Інші фото з цієї події шукайте у фотомагазині на сайті www.golos.com.ua.