Серед резонансних подій, що зараз відбуваються в нашій країні, особливого розголосу набули нещодавні протести громадян на заході країни, пов’язанні з мобілізацією. Люди висловлювали своє невдоволення призовом до війська. Отож в українському суспільстві розгортається складна дискусія на цю тему.

На думку громадського активіста з Буковини, голови ГО «Нові Чернівці» Руслана Цаплюка, появу напруження у суспільстві навколо призовної кампанії спричинили перш за все прорахунки у мобілізаційній політиці (точніше, її повна відсутність) та корупція.

— Люди, які брали участь у тих акціях, вимагали аби призов не перетворювався з акту патріотизму на дії, які чинили сумнозвісні сталінські «польові військкомати» з яскраво вираженою корупційною складовою. Серед протестуючих були й такі, хто мав проблеми із здоров’ям, але не відмовлялися йти служити. А лише просили доправити їх до таких підрозділів, де вони були б дійсно корисними. Складна ситуація і з громадянами, які не можуть брати зброю до рук з релігійних переконань, — пояснює Руслан Цаплюк. — Цими обставинами швидко скористалася російська агентура та деякі політсили: нас намагаються штучно поділити на «патріотів», які не чекаючи повістки йдуть боронити Україну і «зрадників», що за будь яку ціну хочуть уникнути призову. І це є другий, найбільш небезпечний, конгломерат, що на сьогодні викликає суспільне напруження не лише на Буковині, а й по всій країні.

— І який вихід з цієї ситуації?

— Для початку припинити звинувачувати один одного у тому, що хтось не бажає стати на захист України та йти до війська. Наступним кроком у деескалації цієї ситуації має бути створення на державному рівні так званих батальйонів миру, які формувалися б на засадах альтернативної служби в армії. Ці підрозділи могли б стати основою відродження постраждалих регіонів, виступити координаторами волонтерських рухів у цьому напрямку та забезпечити конституційне право громадян на проходження альтернативної військової служби.

Перший такий батальйон сьогодні вирішено сформувати у Чернівцях. Для повноцінного його функціонування в автономному режимі добираємо фахівців інженерно-технічних спеціальностей. Нині йдуть перемовини з місцевими бізнесменами про комплектування батальйону сучасним будівельним обладнанням, матеріалами та технікою. Сподіваюсь, що вже незабаром зможемо вирушити до постраждалих регіонів, — каже співрозмовник.

Громадська організація «Нові Чернівці» підготувала звернення до Президента, Голови Верховної Ради та Кабінету Міністрів, у якому просить сприяти створенню таких підрозділів. Пропонують зробити їх за статутом подібними до батальйонів територіальної оборони, але функції будуть інші — відновлювати зруйновані території, повертати їх до мирного життя. Та й підпорядковуватися «мирні батальйони» мають Державній службі з надзвичайних ситуацій.

Такі підрозділи, до складу яких входять фахівці «мирних» спеціальностей та відповідна техніка, будуть доцільними й у побудові захисних рубежів, фортифікаційних споруд, належному укріпленні населених пунктів. Приклад підготовки до оборони Маріуполя спільними зусиллями громадян та армійців є тому наочним підтвердженням.