Під час робочої поїздки на Рівненщину Голова Верховної Ради Володимир Литвин взяв участь у відкритті фінальних змагань Всеукраїнської спартакіади працівників лісового господарства у райцентрі Березне, яка відбулася з нагоди Дня працівників лісу, що відзначатиметься 19 вересня. Вітаючи учасників змагань, глава парламенту наголосив, що люди мають ставитися небайдуже до природних надбань, до лісу, до дерев. І ліс повинен перебувати в одних господарських руках, не має бути розпорошеності між різного роду відомствами, не можна ставитися до проблем лісників за залишковим принципом.
В. Литвин запропонував, щоб кожна людина посадила принаймні три дерева, щоб лісові насадження в Україні становили не менше 20 відсотків. А на Поліссі ліси повинні становити не менше третини всієї території. Голова Верховної Ради вручив студентам місцевого лісового коледжу футбольні м’ячі. Голова Верховної Ради також взяв участь у відкритті шахового клубу загальноосвітньої середньої школи № 18 у Рівному, де подарував школярам підручники та шахову літературу. Він провів сеанс одночасної гри з учнями школи та зіграв унічию, дав інтерв’ю обласній державній телерадіокомпанії та радіо «Трек».
Під час прес-конференції у Березному Володимир Литвин повідомив, що у понеділок, 13 вересня, Кабінет Міністрів подав до Верховної Ради проект закону про державний бюджет України на 2011 рік. Але, керуючись липневим рішенням парламенту про винесення проекту Податкового кодексу на всенародне обговорення і враховуючи думку всіх інститутів державної влади та суспільства про потребу розробки держбюджету наступного року на новій податковій основі, а також враховуючи рішення парламенту від 7 вересня за підсумками інформації уряду про всенародне обговорення нового Податкового кодексу, Голова Верховної Ради вчора повернув Кабінету Міністрів проект держбюджету-2011 з пропозицією внести цей документ до парламенту на новій податковій основі з урахуванням Бюджетного кодексу. Такою також є і позиція Президента та рекомендації Ради регіонів, зауважив В. Литвин. «У мене були всі підстави не реєструвати проект бюджету для направлення його у комітети, — сказав Володимир Литвин. — Ми повинні демонструвати логіку — всі чекають нового Податкового кодексу, який має закласти податки прості, зрозумілі до адміністрування. Податки мають бути помірні для небагатих людей, а заможні люди мають сплачувати податків більше». У цьому контексті глава парламенту висловився за запровадження податку на нерухомість, податку на розкіш — на діаманти, хутра, дорогі авто.
Глава парламенту також зауважив, що держбюджет-2011 треба приймати відповідно до Бюджетного кодексу. Чітко дотримуючись процедури — у першому і другому читанні, постатейне обговорення, і у цьому має бути зацікавлена опозиція, вважає він. Відповідаючи на запитання: чи можливо досягнути компромісу в парламенті, щоб більше не відбувалося блокування, Голова Верховної Ради висловив думку, що наразі це складно. Бо лише дві фракції приймають рішення на погоджувальній раді, а решту рішень приймають поза парламентом. У фракції «НУ—НС» багато центрів впливу і кожний пропонує власні виходи і власне сприйняття ситуації, а фракція БЮТ налаштована на блокування. «Тому говорити про компроміс не доводиться», — заявив В. Литвин. За його словами, застосовуватиметься один підхід — робота відповідно до Регламенту Верховної Ради. «Надалі ніхто не дасть порушувати Регламент, — підкреслив В. Литвин. — Я не сприймаю закиди, мовляв, раніше інша сторона робила те саме. Ми не можемо постійно порушувати правила, тим паче, що Регламент уже є законом, а закони треба виконувати». Свою пропозицію ухвалити парламентську постанову про недопущення блокування роботи парламенту Володимир Литвин назвав «крайнім варіантом» і висловив сподівання, що до цього не дійде: «Це крайній варіант, щоб у сесійній залі стояли люди, які заспокоюватимуть депутатів». Водночас глава парламенту зауважив, що минулої п’ятниці під час блокування парламенту могла бути «велика бійка». «Сьогодні провокують конфлікт, але ніхто на провокації не реагуватиме», — запевнив Голова Верховної Ради. І додав, що наразі ще немає самих рішень про зростання цін на газ і житлово-комунальні послуги та підвищення пенсійного віку для жінок. Всі ці питання тільки обговорюються.
А місцеві журналісти поцікавилися у Голови Верховної Ради перспективою багатопартійності. На думку В. Литвина, має відбутися природній процес розвитку партій. І після місцевих виборів в Україні може із понад 180 зареєстрованих партій залишитися кілька десятків. І це, на його думку, передусім пов’язане з тим, що не всі партії мають розгалужену систему осередків на місцях, партії перед виборами купують (партія коштує від 500 тисяч доларів), але потім з’ясовується, що вона не має регіональних структур.
На Рівненщині людей також турбували проблеми мови, історії, міжцерковних відносин. Голова Верховної Ради висловив думку, що не можна примусити людей ходити в одну церкву, розмовляти однією мовою, але ми зобов’язані витворити спільний результат. Визначати зміст підручників історії, вважає В. Литвин, мають не політики, а фахівці. Проблеми російської мови не можна вирішувати за рахунок української, але водночас не можна наступати на права людей, для яких російська є рідною мовою. «Єдиною державною мовою має бути українська, а щодо інших питань треба влаштовувати загальнонаціональну дискусію, — вважає В. Литвин. — Але для нас ключове завдання — зберегти Україну як державу, не дати її розхитати». Глава парламенту запропонував всі зареєстровані у Верховній Раді законопроекти на мовну тематику направити до Національної академії наук для аналізу точки зору науки, а не політики.
Голова Верховної Ради також запропонував проводити спеціальні засідання парламенту з обговорення фундаментальних проблем. Зокрема, у другій декаді жовтня має відбутися спеціальне засідання парламенту, присвячене 60-річчю Декларації з прав людини, у якому візьмуть участь і представники європейських структур, Європейського Суду з прав людини, адже Україна є лідером за зверненнями людей до Європейського Суду.
Інші фото з цієї події шукайте у фотомагазині на сайті www.golos.com.ua.