Голова Донецької обласної державної адміністрації Анатолій Близнюк вимагає звільнити представників державних контролюючих структур, які не вживають заходів для ліквідації нелегального видобутку вугілля. «Я провів нараду, запросив прокурора, начальника СБУ, начальника міліції, всі інспекції. Сьогодні підпишу три листи до міністерств, де вимагаю прибрати так званих контролерів — начальників трьох інспекцій, які зобов’язані стежити за надрами і землею. Вони мені тут не потрібні, тому що своїх функцій не виконують».
Видобуток вугілля в «копанках» ведеться із застосуванням спеціальної техніки. Такі шахти — добре організований нелегальний бізнес. «Теперішня економічна ситуація і стан законодавчої бази дають змогу вести нелегальний повномасштабний видобуток вугілля, — заявив керівник області. — Аж до того, що відкритим способом до 200 одиниць техніки із порушеннями всіх норм і правил ведуть нелегальний видобуток, який оцінюється приблизно у 800 тисяч тонн палива на рік на суму до півмільярда гривень без податків».
За словами начальника управління державної служби боротьби з економічними злочинами ГУМВС України в Донецькій області В’ячеслава Писаренка, на території області діють від 150 до 200 нелегальних шахт. «Максимум ми можемо ліквідувати одну, дві, три, п’ять «копанок» на день. А їх — двісті. Для документування необхідно залучити купу техніки, потрібно все це закопати, зважити та оцінити вугілля, видобуте незаконним способом. Це дуже великі витрати, а на виході — в кращому разі стаття 240 Кримінального кодексу, яка передбачає штраф від 1000 до 1500 гривень», — пояснив начальник управління. На його думку, потрібно посилити санкції за відкриття нелегальних шахт.
Довідка
З початку року на території Донецької області ліквідовано понад сто «копанок». Порушено 43 кримінальні справи, 37 з яких — за порушення правил охорони надр. У правопорушників вилучено понад 450 тонн незаконно видобутого вугілля, 40 одиниць обладнання і приладів для його видобутку (переносні електростанції, компресори, лебідки), три трактори.
Днями в Амвросіївському районі правоохоронці припинили діяльність двох кар’єрів, які вели видобуток вугілля відкритим способом. У зловмисників виявили 32 одиниці техніки, в тому числі — самоскиди, бульдозери, екскаватори. Незаконний видобуток вугілля ведеться головним чином у тих районах, де вугільні пласти залягають близько до поверхні: Торезі, Сніжному, Шахтарську. Є сигнали про «копанки» у Макіївці та Єнакієвому. На таких шахтах гірник за зміну отримує близько 100 гривень. За добу «копанка» може видати на-гора до 10 тонн вугілля — за існуючими на ринку цінами таке паливо коштує по 400 гривень за тонну. Отже, власник шахти може отримати до 120 тисяч гривень на місяць. «Вугілля в «копанках» видобувається неякісне, у нього дуже низька тепловіддача, — зазначає начальник обласної інспекції Державного геологічного контролю Віра Флоринська. — Наскільки ми бачимо, його змішують із якісним вугіллям. Видобуте в «копанках» паливо не одразу йде на продаж, а надходить до пунктів підготовки. Там вибирають більш кондиційне вугілля, а зола відходить. Це вугілля і продається».
Мешканці сіл і селищ, розташованих на сході області, потерпають від нелегального видобутку вугілля: «дірки» провокують зсуви та провали ґрунту, а в криницях, розташованих поруч, зникає вода. Однак жодного випадку, коли б власник нелегального бізнесу відповів за завдану шкоду, за десять років не зафіксовано.