У Миколаївському зоопарку завжди велелюдно. За рік це популярне місце відвідують близько 250 тисяч осіб з різних куточків України та зарубіжжя.

Дорослі й діти подовгу захоплено спостерігають за поведінкою малих звірят. Тільки замисліться: щорічно тут розмножується близько 150 видів тварин.

Миколаївському зоопарку, заснованому міським головою Миколою Леонтовичем, наступного року виповнюється 110 літ. Уже в дореволюційний час колекція Леонтовича була широко відома в Європі. Як на ті часи, приватний акваріум міського голови було обладнано за останнім словом науки й техніки — з електричними компресорами й підігрівачами. 

Цікаво й те, що зоопарк не припиняв роботу навіть у роки окупації. У музеї зберігаються справжні вхідні квитки того часу — українською й німецькою мовами номіналом 50 копійок і карбованець. Є і книга відгуків відвідувачів з 1937-го по 1952 рік — три сторінки воєнного періоду, на жаль, відсутні. Відступаючи, фашисти застрелили ведмедів і левів, але замінувати зоопарк, хвалити Бога, не встигли.

У п’ятдесяті роки колекція зоопарку значно збільшилася — з’явилися пуми, сніжний барс, білі ведмеді, плямиста гієна, гімалайський ведмідь. Старожили розповідають, що слониху Мері, яка оселилася в Миколаївському зоопарку, подарував Микиті Сергійовичу Хрущову прем’єр-міністр Індії Джавахарлал Неру.

З кожним роком зоосад розширювався, йому було вочевидь тісно на маленькому клаптику землі. Будівництво нового зоопарку на 20 гектарах землі в районі міжміського автовокзалу розпочалося в 1974 році методом народної толоки, в якій брали участь понад сто організацій міста й області. Через чотири роки гарний фасад органічно прикрасила скульптура Мауглі та Багіри, що стала потім емблемою зоопарку.

За результатами роботи Миколаївський зоопарк прийнято до Європейської асоціації зоопарків і акваріумів (EAZA). Він бере активну участь в 18 європейських програмах розведення рідкісних видів (ЕЕР), входить до Євразійської регіональної асоціації зоопарків і акваріумів (ЄАРАЗА), до Міжнародної системи обліку тварин (ІSІS). А сім років тому Миколаївський зоопарк, один із зоопарків України, став членом Всесвітньої асоціації зоопарків і акваріумів (WAZA), що об’єднує 210 найкращих зоопарків та акваріумів планети.

Сьогодні Миколаївський зоопарк має найбільшу колекцію тварин — 5 тисяч екземплярів 450 видів. Більш як півсотні видів можна побачити тільки тут.

— Планів — дуже багато. Незабаром ми повинні одержати нових тварин з європейських зоопарків. У Миколаєві вже обжилися японські журавлі, з Києва прибув зубр, в обмін на наших птахів з Харкова приїхала самка гуанако, — розповів «Голосу України» заслужений працівник культури, директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій (на знімку). — Незабаром буде готовий великий сучасний акваріум для європейської видри, у критому вольєрі розміром 900 квадратних метрів уже оселилися птахи. Екскурсії по зоопарку, до слова, в нас безкоштовні. У нас уже 74 роки активно працює гурток юних натуралістів. У рамках спільної програми співробітництва з Миколаївським центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів на базі зоопарку проводять сеанси зоотерапії.

Володимир Миколайович повідомив, що працівники зоопарку вже тепер готуються до великого й відповідального заходу — 17-ї конференції Євразійської асоціації зоопарків та акваріумів, що відбудеться в Миколаєві. Очікується приїзд великої делегації гостей з 15 країн світу.

Уже прощаючись, директор не втримався й з гіркотою промовив:

— Найбільша проблема українських зоопарків у тому, що вони нікому не потрібні. На утримання Миколаївського зоопарку на рік витрачається 22 мільйони гривень. Місто може виділити вісім мільйонів, п’ять заробимо самі, а де взяти решту? Будівлі потрібно ремонтувати щорічно, деякі потребують капітального ремонту. Те, що відбулося в київському зоопарку, — результат відношення влади до наших проблем. В Україні всього сім зоопарків, що мають статус загальнодержавного значення. Згідно із законом про природно-заповідний фонд такі зоопарки повинні фінансуватися з державного бюджету, але ця норма не виконується. 

Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.