Територія колишньої військової частини у лісі поблизу села Людавка Жмеринського району може стати новим полігоном побутових відходів для Вінниці. Діюче сміттєзвалище офіційно давно закрито. Місце для нового ніяк не вдається знайти — територіальні громади не дають згоди на облаштування такого об’єкта. У цьому разі вирішили діяти без погодження не тільки з жителями села. Обійшли навіть сільського голову.

Дослівно

«Ми не заперечуємо проти розміщення будь-якого екологічно нешкідливого виробництва чи бази відпочинку в нашому лісі. Розуміємо, що це дасть можливість наповнювати бюджет новими надходженнями. Але ж не можна робити це шляхом обману громади, за рахунок життя і здоров’я людей, безпечного існування навколишнього середовища».

(Сільський голова Людавки Роман Пашковський).

— Громада села випадково дізналася про те, що біля нас хочуть облаштувати новий вінницький смітник, — каже сільський голова Людавки Роман Пашковський. — Думку людей, які тут живуть, ніхто не питав. Інформацію про передачу землі не розголошували доти, доки представники обласних і районної служб не почали приїжджати на місце. Тільки тоді ми дізналися, як саме надумали використати нашу землю. Але не всі з цим погоджуються. Попередній голова Жмеринської районної державної адміністрації пані Мельник надала згоду на проведення всіх робіт щодо передачі землі під сміттєзвалище. Зате нова влада не так бездумно підходить до вирішення цього питання. Створена комісія, яку очолює перший заступник голови РДА, не надала згоди на облаштування полігона. Чому? Насамперед тому, що територія колишньої військової частини межує з дендрарієм та каскадом багатогектарних ставків на річці Ровець. Ця річка є притокою Південного Бугу. Незважаючи на це, у Вінниці продовжують оформляти документи. Мабуть, думають, що наші люди німі й мовчатимуть. Представники громади вже провели перші акції протесту. Нас підтримують дачники, жителі сусідніх сіл... Ми звернулися з листами за підтримкою до Президента України, Голови Верховної Ради, Кабміну, Генпрокуратури, Міністерства навколишнього природного середовища. Не можна у предковічному лісі облаштовувати полігон для сміття для 400-тисячного міста. 

«Скоріше везіть метровку...»

Чотириста метрів — така відстань від колишньої військової частини до дачних ділянок біля Людавки. «Не можна так близько розташовувати полігон, — каже сільський голова. — Принаймні так нам пояснили члени районної комісії. Бо ж деякі дачники перебралися сюди на постійне місце проживання. Саме вони разом з нами брали участь в акції протесту, яку провели жителі нашого села. До нас приєдналися представники ще трьох сіл — Куриловець, Почапинець, Браїлова та Пултівець Вінницького району. Ми створили комітет захисту території від свавілля чиновників і незаконного будівництва полігона».

Очевидним порушенням закону називають у Людавці рішення про виділення землі під полігон побутових відходів без згоди на те місцевої територіальної громади. За словами сільського голови Людавки, документи на передачу землі міськраді передавали так швидко, як у жодному іншому випадку.

— Телефонують мені одного разу представники з області, — продовжує Роман Пашковський. — Кажуть, ми тут, у вашому лісі, привезіть нам метровку або чим ще можна переміряти територію. Приїжджаю, а мені пояснюють, що вже не треба нічим міряти. Мовляв, все переміряли кроками. Так обласні фахівці нарахували кроками відстань до дачних будинків у 500 метрів. Кажуть, за 400 метрів не можна полігон ставити, а за 500 — не заборонено».

Накинули ще сотню гектарів

— Колишня військова частина дислокувалася на території площею приблизно сорок гектарів, — пояснює сільський голова. — А Вінницькій міськраді передали 148,8 гектара. І все — в лісі. Не знаю ще одного такого випадку, коли б під полігон віддавали лісовий масив. Зрозуміло, що спочатку ліс вирубають, дерева продадуть, а тоді вже візьмуться за полігон.

— Не всі знають про те, що у нас тут ростуть рідкісні види дерев, — продовжує співрозмовник. — Є навіть коркове дерево. Сім водойм створюють каскад ставків. Не так далеко звідси, приблизно за два кілометри —  місцевого значення, що має гарну назву «Джерело Ревуха». Звідси рукою подати до ще одного заповідника — «Згарський». Це вже заповідна територія державного значення. Як можна занапастити таку предковічну зелену територію?..

Державний акт виготовили всього за сім днів

У рекордно короткі терміни виготовили державний акт на право постійного користування згаданою вище земельною ділянкою площею 148,8 га. Цей документ передали управлінню комунального господарства та благоустрою Вінницької міськради.

— Документи готували так швидко, що навіть військові не встигали за нашими чиновниками, — каже сільський голова Роман Пашковський. — Я бачив листа за підписом начальника КЕЧ Вінницького гарнізону. Якщо не помиляюся, він датований 16 червня 2010 року. У ньому військові висловлюють прохання до обласного керівництва, як кажуть, не гнати коней. «Прошу не вчиняти дій стосовно видачі акта, бо Міноборони ще не прийняло рішення про передачу земельної ділянки». Тобто військові ще не підготували документ про передачу земельної ділянки новому власнику, а наші чиновники вже готові видати державний акт на землю.

На знімку: сільський голова Людавки Роман Пашковський показує знак, що свідчить про розташування дендрарію Людавського лісництва, через дорогу звідси — територія колишньої військової частини, де мають складувати побутові відходи з Вінниці.

Фото автора.