Суд міста Маракаїбо (Венесуела) виніс вирок двом громадянам України — 60-річному капітанові теплохода «Бі Атлантик» одеситові Володимирові Устименку й другому помічникові капітана 50-річному херсонцю Юрію Датченку. Їх очікує дев’ять років в’язниці строгого режиму.
Нагадаємо, що 5 серпня 2007 року теплохід «Бі Атлантик» (під прапором Кайманових островів) зайшов у порт Маракаїбо для завантаження вугіллям. 12 серпня його було завершено. Митні й прикордонні служби порту Маракаїбо виконали необхідні формальності. Зокрема, перевірили надводну й підводну частини судна на предмет нелегального перевезення наркотиків.
«Бі Атлантик» вийшов на ближній рейд, де став на якір, чекаючи лоцмана, у супроводі якого судно по підхідному каналу повинно було вийти у відкритий океан. По рації капітан Володимир Устименко одержав наказ портової влади: не запускати двигун до прибуття лоцмана.
На катері разом з лоцманом прибули митники й прикордонники, які декількома годинниками раніше вже проводили огляд судна. Цього разу венесуельські стражі порядку на глибині вісім метрів нижче ватерлінії виявили 125 кілограмів наркотику. Мішечки були прив’язані тонкими мотузками до гвинта судна.
26 вересня 2007 року суд першої інстанції Маракаїбо почав розгляд справи з обвинувачення екіпажу в контрабанді наркотиків. Вердикт Феміди був такий — екіпаж не причетний до здійснення злочину й має бути звільнений із залу суду. А відносно капітана судна Володимира Устименка і його другого помічника Юрія Датченка був обраний запобіжний захід — утримання під вартою.
Дочки капітана й другого помічника — Наталя й Реґіна (яка є громадянкою Росії) — почали боротьбу за повернення батьків на Батьківщину. Президент України, Прем’єр-міністр, міністр закордонних справ, до яких звернулися дівчата, обмежилися банальними відписками. Російське Міністерство закордонних справ погодилося взяти участь у долі моряків за умови одержання офіційного звернення до них МЗС України — така міжнародна практика. З українського МЗС, очолюваного на той момент Володимиром Огризком, прийшла відповідь: до російських дипломатів звертатися недоцільно, оскільки може зчинитися міжнародний скандал.
Незважаючи на відсутність доказів провини громадян України в контрабанді наркотиків, суд три роки не приймав ніякого рішення в цьому питанні. Фахівці в галузі міжнародного права заявляють: відповідно до законодавства Венесуели, якщо протягом двох років підсудним обвинувачення не пред’явлене, їх зобов’язані звільнити. Утім нашим морякам був винесений обвинувальний вирок.
Родичі засуджених сподіваються, що під час запланованого візиту в Україну Президента Венесуели глава нашої держави Віктор Янукович обговорить із ним подальшу долю громадян України.