Продукція Рубіжанського трубного заводу займає 35 відсотків українського ринку поліетиленових труб. Підприємство вважають найбільшим виробником цього напрямку.
Без труби — всім труба
Запитання про те, яка галузь промисловості може обійтися без рубіжанських труб, схоже, здивувало генерального директора заводу Віктора Метьолкіна.
Міркуйте самі. Ми виготовляємо поліетиленові труби діаметрами від 20 до 1200 мм і тиском до 16 атмосфер для газопроводів, водопроводів, напірної каналізації. Нині триває заміна металевих труб, які давно відслужили свій строк, на поліетиленову, котра гарантовано прослужить 50 років і більше. Візьміть будь-яку галузь нашої економіки, і скрізь наша продукція затребувана. Підприємство бере участь практично в усіх державних програмах. Наша труба універсальна й у неї велике майбутнє. Скажімо, для наших труб немає потреби проводити анодний захист, як металевим, і це здешевлює вартість роботи й матеріалу. Що означає зробити анодний захист, наприклад, газопроводу, у полі протягом декількох десятків кілометрів? Це дорого й складно. Коли кілька років тому в Луганській області активно розвивалася програма газифікації населених пунктів, ставка робилася саме на нашу продукцію. Тому що вона якісна й довговічна.
До речі, про довговічність. Авторами створення поліетиленової труби вважаються французи. Ще на початку 50-х років труби за новою технологією проклали по всьому Парижу і, кажуть, жодна з них досі не вийшла з ладу. Її основна властивість полягає в тому, що вона не піддається корозії й з роками стає міцніша. Що ж стосується рубіжанської продукції, то вона також надійна. На підприємстві є сувора система контролю якості виробленої продукції. Цим займається лабораторія для проведення випробувань вихідної сировини, виробленої труби й фасонних виробів, які є невід’ємною частиною продукції, що поставляється клієнтові. Тут встановлено нове висококласне обладнання, а також розроблена й удосконалена методика проведення випробувань. На сьогодні лабораторія охоплює весь комплекс необхідних випробувань, і по праву вважається найсучаснішою в Україні. Необхідним завданням, реалізованим лабораторією, є установка впливу параметрів технологічного режиму на окремі показники виробленої труби, що загалом забезпечує її високу якість.
Немає аналогів навіть в Європі
У складі основного виробництва переробки поліетилену перебувають вісім технологічних екструзійних ліній з випуску труб. Основну ставку у виробництві зроблено на високоякісну європейську сировину компанії Basell. З огляду на загальну виробничу потужність заводу, що становить близько 30000 тонн поліетиленових труб на рік, можна із упевненістю сказати, що Рубіжанський трубний завод — найбільший виробник ПЕ труб в Україні.
— Крім України, ми постачаємо свою продукцію до Румунії, Казахстану, Молдови, Росії та Білорусі, — розповідає генеральний директор. — На підприємстві в цеху площею 3,7 тис. кв. м встановлено найсучасніше екструзійне устаткування одного з провідних світових виробників. Ми прагнемо застосувати найновіші досягнення й технології в галузі виробництва поліетиленових труб. Співробітники наукового відділення, яке створено в нашому холдингу, постійно працюють над вдосконаленням нашої продукції. Сьогодні, наприклад, ми монтуємо лінію з виробництва труби діаметром 1 300 мм із внутрішнім охолодженням. Ні в Україні, ні в Європі аналогів такій трубі немає.
Віктор Олександрович поділився планами: нову лінію на заводі спробують запустити вже нинішньої осені, щоб навесні почати серійний випуск нової продукції. База для цього підготовлена. Є й устаткування, і навчений персонал, і споживач, котрий з нетерпінням чекає появи нового зразка. А попереду ще одна цілком реальна перспектива — випуск труби діаметром 1600 мм.
Розмова про затребуваність рубіжанської продукції торкнулася проведення в країні Євро-2012, і тут Вікторові Метьолкіну теж є що сказати. У зв’язку з реконструкцією готельного господарства й стадіонів, необхідний міцний і недорогий матеріал для заміни каналізаційних труб, а також газопроводів і водопроводів. І тут без рубіжанської поліетиленової труби не обійтися.