Взаємини влади й громади повинні стояти на трьох «китах» — звітності, прозорості ухвалених рішень і відвертого діалогу з людьми, вважає міський голова Рубіжного Анатолій БУСЕНКОВ.
Рубіжне має такі самі проблеми, як і всі територіальні громади: потребує реформування комунальне господарство, викликає турботу екологічна ситуація, надто важко йде працевлаштування... Але найголовніша проблема — недостатність фінансування, що, власне, і не дає місту нормально розвиватися. Але є ще один дуже важливий нюанс, про який керівники територій воліють не говорити. Мова йде про взаємодію місцевої влади й територіальної громади, точніше, про вплив населення й громадськості на розв’язання проблем і розвитку свого населеного пункту. Це складна робота й, треба визнати, не всім керівникам вдається домогтися успіху. Що ж стосується Рубіжного, а конкретно — міського голови Анатолія Бусенкова, то його досвід взаємодії із громадою може стати корисним для багатьох його колег. Наприклад, він вважає, що відносини з людьми мають будуватися з урахуванням трьох основних умов.
Насамперед міський голова повинен щорічно звітувати перед жителями про те, що йому вдалося зробити і як він, представник влади, виконує накази виборців. У Рубіжному ця законодавча норма звітності закріплена ще й статутом громади. Таку роботу Анатолій Бусенков проводить уже десять років поспіль. До того ж прагне того, щоб такі звіти були позбавлені характеру формальності. Останнім часом зустрічі з людьми в найрізноманітніших аудиторіях проходять протягом двох тижнів і завершуються громадськими слуханнями. Можна сказати, що до активного обговорення звіту в Рубіжному залучено практично кожного жителя.
— З людьми треба вміти говорити, — вважає Анатолій Бусенков. — Просто відзвітуватися про зроблену роботу — цього недостатньо. Городянам треба розповісти про труднощі, про шляхи їх подолання, про те, чим конкретно вони можуть допомогти, позитивно вплинути на ситуацію. Одне слово, треба дати їм відчути свою роль у житті міста, розбудити ініціативу. Біда багатьох керівників у тому, що вони бояться відкритого діалогу з людьми, бояться критики, яка неминуча при такому спілкуванні. Але я вважаю, що влада може підвищити свій авторитет тільки через відкритий діалог і довіру до людей.
Друга неодмінна умова — це відкритість і прозорість ухвалених рішень. Усі документи міської влади розміщуються на офіційному сайті міської ради. Кожний бажаючий може прокоментувати їх, поставити запитання, попросити роз’яснення тощо. Йому одразу дадуть відповідь. Така форма діалогу за допомогою Інтернету виявилася досить ефективною, оскільки багато які проблеми опинилися під громадським контролем. Жителі цікавилися, наприклад, як просувається установка індивідуального опалення, що планується у благоустрої парку, ліквідації несанкціонованих смітників, що передбачається зробити в паркуванні транспорту, роботі ліфтів тощо. Відповіді на більшу частину питань розміщено на сайті. До слова, уже на початку такого діалогу було зафіксовано 800 відвідувачів веб-сторінок. Крім того, Анатолій Бусенков практикує проведення «гарячих ліній», прямих ефірів на місцевому телебаченні, які також дають можливість безпосереднього спілкування з городянами. Один з останніх проектів міськвиконкому — діалог по проводовому мовленню «Громада і влада», який також має високий рейтинг серед слухачів.
Кажуть, що у розвитку відносин із громадськістю є два шляхи — або захищатися від їхнього впливу, або активно співробітничати. Влада Рубіжного, яка планує свою роботу на основі діалогу з територіальною громадою, зрозуміло, вибрала співробітництво. При міському голові створено громадську раду, яка, крім інших питань, розглядає різні ініціативи городян і громадських організацій. Причому, надалі члени ради виступають експертами у втіленні в життя прийнятих проектів. Іншими словами, стають безпосередніми учасниками, а не сторонніми спостерігачами. За сприяння громадської ради, наприклад, вдалося вирішити низку таких питань, як прибирання сміття, установка дорожніх знаків, створення притулку для утримання тварин тощо. Цьому досвіду вже два роки, і треба визнати, що проблеми, за розв’язання яких береться рада, із дрібних переходять у більш значимі й масштабні. Скажімо, сьогодні громадські працівники розпочали боротьбу з пияцтвом і тютюнопалінням серед молоді.
Яскравим прикладом взаємодії влади й громади може служити й такий досвід. Другий рік у Рубіжному проводять конкурс громадських ініціатив. Протягом місяця громадські організації подають свої проекти, які торкаються всіх сторін життя міста й загалом позитивно впливають на підвищення його іміджу. Ті проекти, які заслуговують на особливу увагу, вносяться в програму соціально-економічного розвитку міста, оскільки потребують серйозного фінансування. Як зазначає міський голова, «люди не споглядають життя міста, а пропонують свою участь і шляхи розв’язання проблем». А це саме те, чого не вистачає іншим територіям.