Близько п’яти тисячам прикарпатців боргують зарплатню
«Чим видають заклади торгівлі і ресторани здачу людям, якщо вони збиткові?» — так на колегії Івано-Франківської облдержадміністрації голова ОДА Михайло Вишиванюк відреагував на інформацію, що серед економічно активних підприємств регіону, які заборгували своїм працівникам заробітну плату, 64% — приватної форми власності. Він дав місяць приватним підприємствам на те, щоб звести ці борги до нуля.
За словами заступника начальника головного управління праці та соціального захисту населення ОДА — начальника управління праці Ярослави Ульванської, заходи, які вживалися місцевими органами виконавчої влади, не поліпшили стан виплати заробітної плати в області. На 1 червня ц. р. сума заборгованості сягнула 12,3 млн. грн., що на 1,5% більше відповідно до попереднього місяця. Майже 9,4 млн. грн. боргу (75%) — «внесок» економічно активних підприємств. У структурі цього боргу понад 48% припадає на промислові підприємства області і 21% — на будівельні організації. У списку цієї категорії боржників — 67 підприємств. Зросла їх кількість у Івано-Франківську, Калуші, Яремче, Калуському і Тлумацькому районах. Відсутні борги з оплати праці лише на підприємствах Болехівської міськради та Снятинського району.
На жаль, зарплатні борги ростуть і у державному секторі економіки. З початку року вони збільшилися майже на 38% і на 1 червня становили 1,4 млн. грн. Найбільші підприємства-боржники державної форми власності перебувають у сфері управління Фонду держмайна України — ДП «Калійний завод» ВАТ «Оріана», Міноборони України — Івано-Франківське ДП «63-й котельно-зварювальний завод» та НАК «Надра України» — Калуська нафтогазовидобувна експедиція ДП «Західукргеологія», на яких область «впливу не має». До речі, з початку року останнє підприємство не отримало жодного замовлення на розвідки надр. Це здивувало голову ОДА, адже Президент України виступає за розширення геологорозвідувальних робіт. М. Вишиванюк дав доручення підготувати відповідного листа до Мінприроди України.
На підприємствах комунальної форми власності, передусім у сфері житлово-комунального господарства, ситуація не краща. Борги тут з початку року зросли на 62% і сягнули 1,7 млн. грн., за що область була піддана гострій критиці на нараді, яку нещодавно проводив Прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Загалом заробітну плату в установлені терміни в області не отримали близько 5 тис. краян. «Мати на рахунку кошти і не платити людям заробітної плати — це один із смертних гріхів», — нагадав керівникам голова ОДА Михайло Вишиванюк. Він дав доручення першому заступнику прокурора області провести перевірку всіх боржників і «ні з ким з них не бавитися». Уже відкрито 22 кримінальні справи за навмисну невиплату заробітної плати, 78 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності, ініційовано розірвання контрактів з чотирма керівниками підприємств-боржників.
До речі. Як повідомила прес-служба глави держави, згідно з дорученням Президента України Віктора Януковича Прем’єр-міністрові Миколі Азарову, до 1 жовтня має бути розглянуто в установленому порядку питання доцільності подальшого перебування на займаних посадах керівників підприємств, що входять до сфери управління міністерств та інших органів державної виконавчої влади, у разі незабезпечення ними щонайменш двократного зниження обсягів заборгованості із зарплати працівникам. Уже до 1 серпня уряд має вжити заходів щодо зміцнення Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, вдосконалення форм і методів роботи державних інспекторів праці.