Країною шириться хвиля невдоволення серед цьогорічних випускників рівнем складності тестів з англійської мови. Абітурієнти переконані: знання, необхідні для розв’язання завдань тесту, можуть мати лише студенти третього курсу профільних вишів і аж ніяк не вчорашні школярі. В Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) про це навіть чути не хочуть. Мовляв, нарікати випускникам можна лише на себе.
— За висновками експертів, тест з англійської мови є оптимальним за складністю, а спілкування із представниками вищих навчальних закладів дає нам підстави говорити про те, що вони чекали складнішого тесту, — заявив днями на прес-конференції директор УЦОЯО Ігор Лікарчук. — Те, що певна частина абітурієнтів відчула, що вони не впоралися із завданнями, свідчить не про складність тесту, а про рівень їхніх знань.
За словами І. Лікарчука, тести розроблялися колективом авторів, серед яких троє вчителів та двоє викладачів вищих навчальних закладів. Крім того, кожне завдання отримало три висновки незалежних експертів.
— Ми вважаємо, що ситуація навколо тестів з англійської мови створена штучно, а ідеологами та натхненниками розгортання такої інформаційної кампанії є репетитори, які взяли з батьків абітурієнтів великі гроші і не виправдали сподівань своїх замовників, — додав він.
Тим часом містами України прокотилися акції протесту. Із лозунгами на кшталт «Англійське ЗНО — це ЗЛО» на вулиці міст вийшло кілька тисяч цьогорічних абітурієнтів. Останні запевняють: тести було складено некоректно, і перевіряють вони не стільки рівень знань англійської мови, як банальну логіку. Ще одна їхня біда — застарілість лексики.
— Значна частина слів із тесту рідко, якщо не сказати ніколи, використовується в активній лексиці англійської мови, — розповідає учасниця мітингу у столиці Олена, яка за своїми плечима має грамоти за знання англійської і кількамісячні курси стажування у Лондоні. — Не знаю, якими будуть результати, але за моїми підрахунками тест я, грубо кажучи, провалила, як і мрії про своє майбутнє. У своїй проблемі Олена не одна. Ініціатори протестного руху кажуть, що зібрали близько 10 тисяч підписів обурених якістю тестувань з англійської. Вони навіть створили відповідну групу в одній із соціальних мереж. Її учасниками уже стало майже 8,5 тисячі абітурієнтів. Вимог у протестантів кілька. Головна: визнати тест необ’єктивним і оцінювати його лояльно. І наостанок наполягають абітурієнти на зустрічі із розробниками тесту, аби ті пояснили, чому завдання не відповідали шкільній програмі. На думку ж директора УЦОЯО, говорити про складність того чи іншого тесту можна буде лише після отримання реальних результатів його виконання та проведення психометричного аналізу. Тобто через 8—10 днів.
А поки що у центрі розбираються, чому абітурієнти масово прогулюють тести. Нагадаємо, на цьогорічне тестування з української мови та літератури з’явилося 87% осіб. З іноземних мов — 88%. З біології — 86%. За інформацією І. Лікарчука, за день до тестів абітурієнти починають раптово хворіти.
— Такої масової пошесті серед випускників ще ніколи не було, — сказав він. — Наразі ми отримали близько двох тисяч заяв абітурієнтів, які не змогли прийти на тестування. Декому довідки видавали косметологи і навіть стоматологи. Усі ці документи ми передамо до органів управління охорони здоров’я та СБУ, адже в деяких поліклініках відкрилася своєрідна «скринька Пандори», кажуть, що довідки можна придбати за смішні гроші.
В одній з таких довідок, зазначив І. Лікарчук, записано, що абітурієнтка потрапила до лікарні напередодні тесту у стані сильного алкогольного сп’яніння, впавши з висоти власного зросту. Водночас директор УЦОЯО наголосив, що центр оцінювання якості вивчить кожну заяву і в разі об’єктивної причини надасть можливість пройти зовнішнє незалежне оцінювання в окремо відведену сесію.
Наталія ОВДІЄНКО. Тетяна ГРАДОБЛЯНСЬКА.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА (з архіву «Голосу України»).