До чернігівського корпункту «Голосу України» звернулася депутат Прилуцької міської ради Світлана Яременко. Вона — матір померлого від ран, отриманих в Афганістані, воїна. Її син, Сергій Водолазський, 25 вересня 1985 року намагався під час бою з душманами надати медичну допомогу пораненому лейтенанту, але й сам потрапив під прицільний вогонь — отримав «наскрізне поранення шиї» з «тяжким забиттям спинного мозку». Виявляється, якби він тоді загинув, то нині в матері... не було б проблем!
Двадцятирічного фельдшера-стрільця друзі винесли в безпечне місце. Невдовзі його перевезли до нейрохірургічного відділення республіканської лікарні в Душанбе, згодом до госпіталю міста Сестрорецька. На жаль, попри зусилля матері, лікарів, хлопцю не легшало. Лікувався в Ленінграді, Донецьку, Києві, Лисичанську, інших містах. Прикутий до ліжка юнак намагався освоїти різні методики оздоровлення, по кілька годин, хоч як це йому було нелегко, займався фізичними вправами. Та доля розпорядилася безжально. У грудні 1994-го після 9 років щоденної боротьби з хворобою кавалера ордена Червоної Зірки не стало... Фактично він так і не вийшов із того злощасного бою, який забрав у нього радість жити повноцінно, займатися улюбленою справою.
Із 1997 року на Чернігівщині родинам загиблих воїнів-афганців надається стовідсоткова пільга в платі за житлово-комунальні послуги. Це, так би мовити, місцева ініціатива. Обласна Спілка ветеранів Афганістану щороку звертається до місцевих органів самоврядування, щоб депутати на своїх сесіях вирішували питання про стовідсоткову компенсацію житлово-комунальних послуг батькам загиблих солдатів, офіцерів. Зрештою, таке подання надіслано у Прилуки й цьогоріч. На основі його й була підготовлена для затвердження програма «Пільги місцевої влади на компенсацію оплати житлово-комунальних послуг сім’ям воїнів, загиблих в Афганістані, та інвалідам по зору — членам УТОС».
— Я й не підозрювала, коли голосувала за неї на 81-й сесії 25 березня цього року, що мене не буде у списку пільговиків, — каже депутат, яка перед цим 13 років отримувала цю пільгу.
Невдовзі жінку звинуватили в тому, що вона не платить за комунальні послуги. Світлана Володимирівна досить активна партійка, вона — голова фракції «Батьківщина» в міськраді. Тож звинувачення її в навмисних неплатежах було досить образливим і болісним.
Але опоненти справді «підловили» супротивника: депутат Тетяна Клименко подала запит на ім’я секретаря ради Володимира Папазова, і почалося розслідування... А мати воїна-афганця у свою чергу змушена була ходити по інстанціях, брати відповідні довідки, які підтверджували її статус пільговика.
Зрозуміло, якби С. Яременко була тихим і спокійним народним обранцем, ніхто її не зачіпав би. Та вона має неспокійний характер, бійцівські якості, постійно «розбурхує» місцеву владу, тож явно «дістала» своїх відкритих і прихованих опонентів, і вони змушені були знайти якусь «зачіпку» для дошкульної відповіді.
Голова обласного комітету загиблих матерів в Афганістані Лариса Кожель пояснила, що цього року у зв’язку із кризою було вирішено подавати подання на стовідсоткову компенсацію пільг тільки родинам, в яких рідні загинули, пропали безвісти лише на території бойових дій.
— Таких у нас 117 солдатів та офіцерів, — повідомила вона.
Схоже пояснення дав і заступник голови Чернігівського обласного відділення Української спілки ветеранів Афганістану Станіслав Віхров.
Проте в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у статті 10, пільги поширюються так само і на членів родин, якщо їхні представники померли в мирний час від тяжких ран, отриманих на війні. Ось хто підпадає під дію цього законодавчого акта:
«сім’ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), а також унаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів».
С. Яременко вважає, що ініціатори її знеславлення дали Чернігівському обласному відділенню Української спілки ветеранів Афганістану неправдиву інформацію про обставини смерті її сина, внаслідок чого його зарахували до таких, які пішли з життя не з причин участі в бойових діях.
— Світлана Володимирівна на законних підставах перебуває в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, — підтвердила начальник управління та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Галина Малиш.— Вона має право на 50-відсоткову знижку за користування житлом, комунальними послугами. А те, що їй міськрада надавала ще й додаткову 50-відсоткову знижку на згадане, то все це залежить від волі депутатів.
Зрозуміло, для С. Яременко як матері померлого від ран солдата матеріальне становище не загостриться вкрай від дій її опонентів. Хоча, безумовно, нині й ці «пільгові» гривні не були б зайві. А ось духовну рану вони завдали. Від пострілу з байдужості, черствості й цинічності вона навряд чи завтра загоїться.
Чернігівська область.
Від редакції. Як повідомила Світлана Володимирівна, на 83-й сесії Прилуцької міськради депутати додатково внесли її до списку пільговиків. Але ніхто із кривдників не вибачився перед нею за завдану образу.