Як відомо, Івано-Франківщину протягом 2009 року визнавали лідером соціально-економічного розвитку в Україні. За підсумками 53 зведених показників, які моніторить Кабінет Міністрів, Прикарпаття утримувало перше місце протягом усіх чотирьох кварталів і, звісно, за підсумками року.

 

Признатися, лідерство невеликої області серед 27 регіонів і міст України найбільше дивувало самих прикарпатців. Адже в області нічого особливого не відбувалося — ні запуску якихось нових потужних виробництв, ні відновлення роботи старих. Скептики коментували лідерство так: «Якщо наша область — перша, то що тоді робиться в інших регіонах?».

Нещодавно певна недовіра до того, що область вступила в 2010 рік на підйомі й справи в регіоні ідуть дуже добре, знайшла підтвердження на засіданні колегії ОДА, де, зокрема, розглядалося питання про стан соціально-економічного та культурного розвитку області в першому кварталі. На яких фронтах економіки краю справи найбільш кепські?

Як і в минулі роки, в області продовжує падати промислове виробництво. У першому кварталі цей спад становив 14,4 відсотка. Як пролунало на колегії, на цей показник значною мірою «спрацювала» зупинка виробництв ВАТ «Оріана», яке загрузло в боргах і судах. Так і не вдалося відновити роботу ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття», де з листопада 2009 року зупинено технологічний процес переробки нафти у зв’язку з відсутністю її ресурсів і забороною виробляти нафтопродукти з підвищеним вмістом сірки. До підприємств, які найбільше потягнули показники області вниз, долучилася Бурштинська ТЕС, яка різко зменшила виробництво електроенергії, призначеної для експорту.

Будівельна галузь теж переживає не найкращі часи. Зазначалося, що скорочення капітального будівництва «посадило» промисловість будівельних матеріалів. Підприємства будівельного комплексу області в першому кварталі виконали будівельно-монтажних робіт на 73 млн. грн., що становить лише 53,8 відсотка порівняно з відповідним періодом 2009 року. Загалом обсяги будівельних робіт в області в першому кварталі скоротилися на 46 відсотків. Для розв’язання цієї проблеми в регіоні визначаються з об’єктами незавершеного будівництва з високим ступенем готовності, які мають велике соціальне значення для територій. Їх планують завершити і тим почати процес реанімації будівельної галузі.

Є проблема із залученням інвестицій. Обсяг їх в основний капітал зменшився на 13,7 відсотка. У зв’язку з цим голова ОДА Михайло Вишиванюк вирішив розглянути на окремому зібранні базу інвестиційних проектів області. 

Складною в області залишається й ситуація з виплатою заробітної плати. На

1 квітня ц. р. загальна сума заборгованості з оплати праці зросла до 11,5 млн. грн., або майже на 25 відсотків порівняно з початком року. До того ж 8,5 млн. грн., або 74 відсотки її обсягів припадають на економічно активні підприємства. 

Однак, незважаючи на ці та інші проблеми, в області з доходами все гаразд. За перший квартал загалом надходження до обласного бюджету порівняно з відповідним періодом минулого року зросли на 28 млн. грн., або на 3,7 відсотка. До місцевих бюджетів теж надійшло доходів на 18,3 млн. грн., або майже на 6 відсотків більше, ніж за цей час торік. Голова ОДА Михайло Вишиванюк був здивований «феноменом» Івано-Франківської області, який він означив так: «Виробництво падає, а доходи до бюджету зростають». Як пояснила начальник фінансового управління облдержадміністрації Любов Костів, ця парадоксальна ситуація має просте пояснення: з 1 січня 2010 року підвищено мінімальну заробітну плату працівників бюджетної сфери, і в основному надходження до місцевих бюджетів виконано за рахунок податку з доходів фізичних осіб. «Тобто виходить так, що ми виконали ці відсотки за рахунок держави», — резюмував голова. «Чи є тут чим тішитися?» — поставив риторичне запитання Михайло Вишиванюк.