Валерій Баранов (Блок Литвина):
— Період політичної боротьби й протистояння дав можливість оцінити важливість стабільності й наявності перспектив. Суспільство втомилося від демагогії, популізму. Наші люди живуть у стані щоденного стресу й депресії. Як досягти успіху?
По-перше, об’єднати зусилля всіх учасників процесу й консолідувати суспільство. Справа стане результативною тільки за умови створення професійної влади. Вочевидь, що без реформування всіх механізмів в управлінні економіки ми не зможемо інтегруватися в цивілізований світ. Важливо не повторити класичних помилок минулого. Тому стратегія й тактика повинні пройти широку дискусію в суспільстві.
По-друге, у бюджетному процесі ми знову спостерігаємо cвавілля Мінфіну. Створюється враження, що головне завдання — забирати й ділити. І виражається це в тому, що Мінфін сам розписав міністерствам, як і куди їм витрачати гроші. Фракція звертається до Прем’єр-міністра з вимогою при формуванні бюджету на наступний рік покласти край свавіллю й формувати його за новими принципами цивілізованої європейської держави, де роль чиновника зводиться до мінімуму.
По-третє, забезпечити успіх може тільки професійна влада. Фракція вважає за необхідне — лідерам політичних партій провести консультацію й негайно ухвалити рішення щодо повернення до мажоритарної системи виборів. Оскільки минулого 12 травня парламентські слухання одноголосно вирішили, що нинішня пропорційна система виборів на місцях є головним лихом і гальмом розвитку держави.
Микола Мартиненко («НУ—НС»):
— Фракція «Наша Україна—Народна самооборона» занепокоєна процесами, що відбуваються у відносинах з Росією та в середині нашої держави. Тому ми вимагаємо від Кабміну забезпечити прозорість переговорного процесу. Пропонуємо включити представників опозиції, профільних парламентських комітетів до складу робочих груп, які готують угоди та домовленості з Росією. А на годину уряду в парламенті, у п’ятницю, наша фракція пропонує заслухати інформацію Кабміну про всі документи та заяви, підписані цього тижня з Росією.
З іншого боку, в Україні дедалі гостріше постають питання із свободою слова та демократією загалом, журналісти провідних телеканалів вже заявили про спроби цензури. А проти народних депутатів від «НУ—НС» вибірково порушують кримінальні справи. З боку влади застосовуються подвійні стандарти. Своє вагоме слово в цій ситуації має сказати парламент — спокійно та всебічно розібратися в ситуації. Зокрема, можливе створення ТСК на паритетних засадах між коаліцією та опозицією. Потрібно зупинитися і не доводити ситуацію до крайнощів. Нині головна проблема роботи Верховної Ради — демонстративне порушення Регламенту провладними силами. Тому ми знову пропонуємо підійти до комплексного перегляду закону про держбюджет на 2010 рік.
Микола Кравченко (КПУ):
— Фракція комуністів відзначає, що в Україні кілька останніх років обговорюється підвищення пенсійного віку. На жаль, ця тема активно порушується сьогодні. Зі слів першого заступника голови адміністрації Президента Ірини Акімової, один із варіантів збалансування Пенсійного фонду — зрівняння пенсійного віку між чоловіками й жінками. До цього нас підштовхує й Міжнародний валютний фонд. Однак у ситуації, що склалася, це може стати тільки першим кроком і спричинити збільшення пенсійного порога взагалі.
Такі заяви викликають природне обурення, тривогу й роздратування серед людей. Особливо негативно реагують на такі заяви жителі промислових регіонів. Справді, у цивілізованих суспільствах жінки виходять на заслужений відпочинок не раніше 60 років, а часто й у 65, а чоловіки — у 65 років і більше. Однак, якщо подивитися на середню тривалість життя у країнах-рекордсменах щодо пенсійного віку, з’ясовується, що вона у них також рекордна. В Україні — демографічна катастрофа. За останні 16 років тривалість життя наших співвітчизників знизилася з 72 до 67 років, а ймовірність смерті у працездатному віці становить 38 відсотків. Отже, у нас відсутня головна моральна умова для підвищення пенсійного віку.
Наша фракція закликає не звалювати економічні труднощі на виборців, а займатися оздоровленням економіки — це й буде державним підходом.
Олександр Єфремов (Партія регіонів):
Депутатська фракція Партії регіонів у Верховній Раді України заявляє: п’ятирічний період руйнування країни завершився.
На сьогодні прийнято реалістичний державний бюджет на 2010 рік, де передбачено кошти на підвищення соціальних стандартів для громадян. На 38% зросте мінімальна заробітна плата — до 888,3 гривні замість 643 гривень в 2009 р. Мінімальна пенсія протягом року підвищиться на 28%, доплати до пенсій одержать більше 9,5 мільйона пенсіонерів. 3,5 мільйона бюджетників протягом майбутніх двох місяців отримають близько 1,8 мільярда гривень.
Для подолання кризових явищ Президент України та Кабінет Міністрів зробили найголовніше — змінили дуже невигідні для держави й кожного громадянина газові контракти. Вперше за багато років україно-російське співробітництво має взаємовигідний, прозорий і економічно обґрунтований характер! Угода між «Нафтогазом» і «Газпромом» про нову ціну на російський газ — це новий рівень взаємодії, що дав змогу не підвищувати ціну на газ для промисловості та населення. У результаті дії угоди протягом 10 років Україна одержить 40 мільярдів доларів США.
Наступне важливе питання — базування Чорноморського флоту Російської Федерації у Криму. Підписанням відповідних документів українська влада не здала жодного метра території держави — на відміну від попередньої влади, яка без усякого докору совісті поступилася частиною Чорноморського шельфу України.
Продовженням конструктивного діалогу став візит до Києва Президента Росії Дмитра Медведєва, що відбувається цими днями. Сьогодні у влади немає таємниць ані від громадян, ані від політиків. Наші дії прозорі й продиктовані виключно національними інтересами України. Як результат — зростає довіра до нашої держави на міжнародній арені.
Андрій Кожем’якін (БЮТ):
17 травня до України прибув президент Російської Федерації. Метою його візиту є укладання низки угод між нашими державами в певних стратегічних напрямах. Однак, як показує коротка історія домовленостей президента Януковича зі своїм російським колегою, не виникає жодних сумнівів, що такі угоди будуть і економічно, й політично вигідні лише Російській Федерації. Що вони в результаті принесуть Україні — невідомо.
Перше застереження — делімітація морського кордону України. Існує велике побоювання, що лінія державного кордону у Керченській протоці буде встановлена саме за російським сценарієм. Іншими словами — зробити Керченську протоку акваторією спільного користування, а це значить — Україна втратить суверенітет над частиною своєї території.
Тому опозиція буде всіма можливими діями та засобами протидіяти ухваленню рішень, які зачіпають питання нашого суверенітету. Без сумніву можна сказати одне: ратифікація харківських угод — неконституційна.
27 квітня намагаються зробити відправною точкою для початку широкомасштабних політичних репресій проти опозиції. І це при тому, що опозиція цілком законно протестувала проти ратифікації. Перед тим, як когось обвинувачувати, Партія регіонів повинна пам’ятати, що перед законом і совістю всі рівні. Саме їхні депутати розташувалися біля робочих місць народних депутатів, які входять до опозиції. Саме регіонали розпочали відверту бійку. Саме їх представник наніс народному депутату Олесю Донію серйозні травми і він до цього часу перебуває на лікуванні з важким струсом мозку.
Попри це Генпрокуратура зробила подання на притягнення до відповідальності лише на двох народних депутатів від опозиції. Фракція БЮТ наполягає на створенні тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для всебічного вивчення та розслідування тих ганебних подій, що відбулись у сесійній залі 27 квітня цього року.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.
Інші фото з цієї події шукайте у фотомагазині на сайті ww.golos.com.ua.