Схоже, збережеться тенденція до зниження споживчих цін, підтримувана з березня слабким споживчим попитом, стабільністю курсу гривні на валютному ринку та обмеженим рівнем доходів населення. Наслідки першоквартальної емісії грошей для масштабу споживчих цін якщо й проявляться,то не раніше літа.
Бензин ( високооктановий) — середня вартість А-95 стабілізується на рівні 7,95 гривні за літр, дизпальне — на рівні 7,10 гривні за літр.
Я виходжу з того, що на ринку цілком достатня пропозиція нафтопродуктів для того, щоб унеможливити різкі коливання цін, які мали місце в березні, а також з наміру Мінпаливенерго не тільки підвищити на майбутнє акцизи на пальне, а й відновити на якісно новому рівні роботу експертно-аналітичної групи, яку вони 2006 року й створили для коректної кореляції роздрібних цін.
Борошно — зростання середніх роздрібних цін на 2 відсотки.
Середні ціни на хліб із борошна першого сорту зросли в першій декаді квітня проти березня цього року на 3,5 відсотка через пожвавлення попиту на продовольчу пшеницю. Значна кількість свят сприятиме закріпленню такої динаміки й у травні. Я вважаю, що ціни на борошно зростатимуть помірніше, але до зниження справа не дійде через потребу торгівлі покращувати товарообіг за рахунок реалізації ліквідного товару.
Хліб — подорожчання на 2,5—3 відсотки.
Уряд виконає свою обіцянку щодо підвищення заробітних плат і пенсій не вповні, однак то буде сигналом для пекарів піднімати роздрібні ціни на хліб, аби покривати видатки на оплату праці в собівартості продукції.
Крупи — середні ціни збережуться на квітневому рівні.
Хоч я й не відкидаю малопомітного подешевшання через зміну структури споживання — починаємо їсти більше картоплі, менше круп.
Олія соняшникова — подешевшання літра на 2—3 гривні.
Внутрішні ціни відповідатимуть тренду зовнішніх ринків. На це вказує, зокрема, і незначне подешевшання гуртових цін на соняшникову олію та насіння у квітні.
Молоко, молокопродукти — подешевшання на 10 відсотків.
Я гадаю, що найбільший вплив на цінову пропозицію справить сезонне пожвавлення виробництва, що було помітно вже цього й минулого місяця, а також значні обсяги імпортованої продукції, що на ринку підтримує високий рівень конкуренції.
Овочі, фрукти — подешевшання на 12—13 відсотків.
На мій погляд, овочі подешевшають більше за фрукти. Втім, це не стосуватиметься екзотичних, на які попит дуже обмежений.
М’ясо — стабілізація квітневого рівня цін на свинину, яловичину, птицю.
Пропозиція м’яса цілком задовільна, а довготривале падіння попиту на нього зберігає тенденцію до зниження цін. Але значна кількість травневих свят, як на мене, утримуватиме торговців від такого кроку.
Ліки — зростання середніх роздрібних цін на медпрепарати на 3 відсотки, на медиЧнІ послуги — на 8 відсотків.
Я вважаю, що коливання цін в аптечній мережі, які спостерігалися в першому кварталі, були наслідком їх підтягування з боку вітчизняних виробників до вартості ліків, завезених по імпорту. Поза тим уваги антимонопольних органів до весняних симптомів цілком достатньо для погашення таких коливань.
Алкоголь: подорожчання натуральних вин — на 5 відсотків, міцних — на 8 відсотків, горІлки — на 5 відсотків, коньяків — на 5 відсотків.
Держбюджет-2010 має оголосити акцизний похід проти пияцтва. Наскільки серйозний, покаже літо, але ціни на алкоголь не чекатимуть.
ТранспортнІ послуги — зростання середніх цін на 5 відсотків.
Зросте попит на залізничні (в тім числі, приміські) й авіаперевезення у зв’язку з травневими святами та пожвавленням туристичних потоків безвідносно до того, чи будуть будуть оголошені травневі канікули. Так само, швидше за все, в деяких регіонах зросте платня за проїзд на комунальному транспорті.
Житлово-комунальнІ послуги: зростання середніх цін на електроенергІю на 1 відсоток, газ — до 1 відсотка, квартирноЇ плати — на 8 відсотків.
У травні НКРЕ не наважиться піднімати ціни на природний газ для населення з метою переконати споживачів у дієвості знижки на його імпорт, одержаної в ході квітневих переговорів на вищому рівні в Харкові.
Туристичні послуги — зростання середніх цін на 8—10 відсотків.
Результат зумовить зростання попиту на всі види туристичних маршрутів та послуг. Потік туристів в Україну зростає у травні на 15—20 відсотків. Послуги подорожчають відповідно до загального рівня інфляції. Уже в травні можна очікувати на 90-відсоткову заповнюваність кримських і закарпатських оздоровниць.
Офіційний курс — 7,99 гривні за долар США.
Квітень переконав, що надмірна кількість інвалюти зберігатиме курсову рівновагу й у травні.