На Калуському нафтохімічному комплексі «Карпатнафтохім», що на Прикарпатті, завершується спорудження двох сучасних потужних виробництв — хлору і каустичної соди мембранним методом (ХіКС-М) та полівінілхлориду суспензійного (ПВХ-С). Вартість цих двох проектів становить понад 400 мільйонів доларів. Реалізацію їх здійснює російська нафтова компанія «ЛУКОЙЛ» згідно з прийнятою програмою розвитку ТОВ «Карпатнафтохім» на 2006—2010 роки. З введенням цих підприємств в експлуатацію фахівці пов’язують майбутнє всієї нафтохімічної галузі України.
Дотягнемося до європейського рівня
Нагадаємо, що в рамках реалізації згаданої масштабної програми з модернізації діючих і створення нових виробничих потужностей на нафтохімічному підприємстві «Карпатнафтохім» введено в експлуатацію установку гідрування фракцій С4/С5 вартістю 15 мільйонів доларів. Однак уже майже два роки основні виробництва ТОВ «Карпатнафтохім» перебувають у режимі планового простою. Як пояснюють на підприємстві, основні причини такої ситуації — високі ціни на сировину та низькі ціни на основні види продукції переробки, зокрема хлорвініл, етилен та інші. В цих умовах керівництво підприємства та його управляюча компанія «ЛУКОЙЛ» прийняли рішення реалізувати масштабну інвестиційну програму, яка дасть змогу перетворити «Карпатнафтохім» на високоефективне та рентабельне нафтове підприємство європейського рівня. Як сказав генеральний директор ТОВ «Карпатнафтохім» Сергій Чмихалов, «усе майбутнє української нафтохімії загалом і калуського «Карпатнафтохіму» зокрема пов’язане з пуском цих нових заводів».
Введення в експлуатацію нових унікальних нафтохімічних виробництв заплановано уже в листопаді цього року. Країна, запевняють керівники підприємства, отримає найякісніший продукт — полівінілхлорид, що потягне за собою відкриття в Україні цілої низки інших виробництв, які базуватимуть свою діяльність на калуській нафтохімічній продукції, пожвавить діяльність десятка наявних.
Унікальний проект для всієї України
— Навряд чи ви знайдете де-небудь ще в Україні подібне виробництво, — зауважив Сергій Чмихалов під час проведення на ТОВ «Карпатнафтохім» дня відкритих дверей. — Щоб його підняти, треба спочатку розробити проект, попрацювати з постачальниками. Лише підготовчі роботи займають не менше двох років. І ще кілька років треба його будувати. Думаю, з 2011 року підприємство нарешті розпочне працювати ефективно, прибутково, що, на жаль, в останні роки нам зробити не вдавалося. І не лише через фінансову кризу. Проблеми розпочалися ще до неї у зв’язку з різким скороченням попиту на наші напівфабрикати. Та й собівартість нашої продукції була набагато вищою, ніж в Європі. Ми не витримували конкуренції з іншими сучасними заводами, що й спонукало нас, передусім компанію «ЛУКОЙЛ», її президента Вагіта Алекперова до того, щоб якомога швидше ввести в експлуатацію нові виробничі потужності і дати заводу друге дихання, відкрити перед ним перспективу.
Старе виробництво хлору і каустичної соди базувалося на діафрагмовому методі. Незважаючи на великі грошові затрати, які інвестор — нафтова компанія «ЛУКОЙЛ» — спрямовував на підтримання цього об’єкта, собівартість основного продукту — хлору становила понад 312 доларів США за тонну, тоді як така само кількість імпортного хлору з Румунії коштувала 233 долари США. Діяльність такого хлорного виробництва була не лише збитковою, а й екологічно небезпечною. Залізницею курсували вагони з хлором, що в разі аварії могло призвести до надзвичайної екологічної і техногенної ситуації. До того ж на території підприємства для безперервного виробничого процесу доводилося в спеціальних ємностях зберігати близько двох з половиною тисяч тонн хлору, що теж створювало постійну небезпеку для життя людей і загрозу для довкілля.
Нове виробництво буде єдиним на території пострадянського простору підприємством, на якому у виробництві хлору і каустичної соди використовуватиметься новітня мембранна технологія. Будівництво вели за проектом і технологією німецької фірми UHDE, воно має низку істотних переваг, зокрема, зменшення використання енергоресурсів в півтора разу, доведення якості каустичної соди і хлору до світових стандартів. Після введення в дію нової установки величезні обсяги продукції — хлору вже не зберігатимуться у резервуарах (як було раніше), створюючи загрозу людям і довкіллю. Його одразу ж подаватимуть на установку з виготовлення хлорвінілу, що дасть значний економічний ефект. До того ж це дозволить відмовитися від завезення хлору зі сторони. Отож, із запровадженням сучасної ресурсозберігаючої технології істотно підвищиться промислова безпека підприємства, неможливим стане виникнення техногенних аварій. А ще якість основних продуктів — каустичної соди і хлору — буде доведено до світових стандартів.
Аналогів на пострадянському просторі немає
Нова установка з виробництва хлору і каустичної соди ТОВ «Карпатнафтохім» дасть змогу збільшити обсяг виробництва каустичної соди на підприємстві до 200 тисяч тонн, а хлору — до 180 тисяч тонн на рік. А працюватиме на ньому всього 135 чоловік. Аналогів такому виробництву, будівництво якого здійснювала генпідрядна організація ДП «УкрНафтогазбуд» (Одеса), що залучала до виконання робіт десятки підрядних підприємств, немає не лише в Україні, а й на всьому пострадянському просторі. Термін окупності цього проекту — вісім років. Інвестиційні витрати — 155 мільйонів доларів. Зараз на ХіКС-М уже розпочали пусконалагоджувальні роботи.
Ще одним проектом, який нині перебуває на стадії завершення, є будівництво виробництва полівінілхлориду суспензійного (ПВХ-С). Його планують здати в експлуатацію у листопаді 2010 року. Інвестиційна вартість проекту становить 234 мільйони доларів США. Окупність — 9 років. Новий завод замкне технологічний цикл підприємства і пропонуватиме українським підприємствам до 300 тисяч тонн суспензійної смоли ПВХ, яку до цього завозили в Україну з Китаю, Туреччини та країн Східної Європи.
— Однак для підприємства у цьому році важливий пуск в експлуатацію не лише цих нових об’єктів, а й законсервованих. У світовій практиці нема таких тривалих простоїв, скажімо, етиленової установки чи вінілхлоридної, як у нас. Та й працівники за цей час втратили кваліфікацію, — зауважує Сергій Чмихалов. — Важко знайти іншого інвестора, який би, незважаючи на півторарічний простій виробництва, весь цей час виплачував людям заробітну плату, зберігав за ними робочі місця. Але ми думали про перспективу, а тому свідомо йшли на ці затрати, робили все можливе, щоб зберегти устаткування, тримали три тисячі людей на робочих місцях. Скажу лише, що компанія щомісячно на утримання підприємства витрачала близько двох мільйонів доларів. Сподіваємося, що це окупиться в майбутньому. Адже такого унікального продукту, як ПВХ, в Україні більше ніхто не випускає. Наразі його стовідсотково імпортують. Ми ж плануємо 60% його продавати в Україні, а 40% — експортувати в Росію, країни Східної Європи й Азії. Усі вже знають, що у цьому році ми почнемо випускати ПВХ, тож на нього уже є попит, який і надалі зростатиме. На підприємстві зараз розробляють програму з реалізації цієї продукції.
Примітно, що «Карпатнафтохім» подає приклад, як можна використовувати полівінілхлорид суспензійний. До кінця 2010 року компанія «ЛУКОЙЛ» планує впровадити в Калуші проект з випуску готових виробів з цього продукту — вікон, дверей і т. д. і вже придбала для цього устаткування. «Воно також у кінці року буде встановлене і змонтоване», — повідомив гендиректор. Реалізація проекту дасть можливість безпосередньо на майданчику «Карпатнафтохіму» переробляти до 20 тисяч тонн полівінілхлориду і реалізовувати на ринку різноманітні вироби з нього — профілі та сайдинги.
До того ж уже сьогодні на виробничому майданчику підприємства функціонує Калуський трубний завод, на якому встановлено дві лінії. Одну — для виготовлення поліетиленових труб, другу — для виробництва труб з ПВХ. Після пуску виробництва ПВХ-С тут перероблятимуть до 30 тисяч тонн сировини у готові вироби — труби діаметром від 110 до 250 мм, якими забезпечуватимуть увесь західний регіон.
— Думаю, що будуть ще й інші приклади використання ПВХ-С, — каже Сергій Чмихалов. — Адже перспектива запуску у Калуші сучасного виробництва полівінілхлориду суспензійного зацікавила й інших підприємців прикарпатського міста та й України, які виявляють бажання переробляти нашу продукцію у готові вироби.
Отож, на виробничому майданчику підприємства зараз вирує робота. У зв’язку з пуском виробництва хлору і каустичної соди, яке заплановано на червень-липень, уже прийняв запрошення відвідати підприємство Прем’єр-міністр України Микола Азаров. А в листопаді, коли запускатимуть виробництво ПВХ, сюди запросять Президента України. «Контракт на виробництво ПВХ свого часу підписали у присутності Віктора Януковича на нараді представників бізнесу та нафтових компаній. Чим, власне, дали старт цьому проекту. Тому цілком доречним стане запрошення Президента України на перерізання стрічки», — зазначив Сергій Чмихалов.
Свої інвестиційні проекти «ЛУКОЙЛ» пов’язує з Україною
Компанія «ЛУКОЙЛ» завжди приділяла українському «Карпатнафтохіму» велику увагу.
— Українські проекти для компанії дуже важливі, — наголосив Сергій Вікторович. — Україна — це країна, яка розвивається, має 46 мільйонів населення. Не завжди тут буде фінансова криза, не завжди будуть непорозуміння. Природно, що для компанії важливий ринок, де є така велика територія, багато перспектив у будівництві. Тому компанія «ЛУКОЙЛ» свої інвестиційні проекти завжди пов’язувала з Україною і не має ніякого бажання відмовлятися від співробітництва з нею, а розвиватиме його й далі. У компанії є й інші проекти, пов’язані з Україною. Не випадково нещодавно відбулася зустріч президента «ЛУКОЙЛу» з Прем’єр-міністром України Миколою Азаровим, запланована зустріч з Президентом України. Це для нас дуже важливо, адже «ЛУКОЙЛ» завжди свої кроки узгоджував з владою.
Фото автора.