Військові льотчики успішно завершили операцію «Північний сокіл-2010», під час якої доставили на полярну станцію «Норд» п’ятсот тисяч тонн пального
Про це повідомили у штабі Повітряних сил України, який дислокується у Вінниці. Станція «Норд» на острові Гренландія належить Данії. Операцію проводили згідно з меморандумом, підписаним між міністерствами оборони цієї і нашої країни. За словами керівника операції полковника Олександра Кулібаби, вантаж отримували на авіабазі Туле (Королівство Данія). Звідти до полярної станції «Норд» 1200 кілометрів. До виконання операції задіяли два екіпажі військово-транспортних літаків Іл-76 МД. Загалом у ній брали участь трохи більш як тридцять військовослужбовців Повітряних сил України.
— Одним із найскладніших  елементів стало приземлення літака в умовах вічної мерзлоти, — каже керівник операції. — Машину садили на лід. Хоча він і міцніший за бетон, але лід є лід. До того ж злітно-посадочна смуга, яку обладнали на станції, коротша за звичну. Тому під час підготовки до операції проводили тренування в умовах зльоту й посадки саме на такій короткій смузі.
Ще одна особливість, про яку розповів співрозмовник, полягає в оперативному розвантаженні пального. За температури мінус сорок градусів, а саме такою вона є в районі розташування станції «Норд», відбувається швидке охолодження двигунів. Допустити їх повного охолодження не можна, щоб не виникли труднощі із запуском. Треба швидко злити пальне — і знову в політ.
— Наголовніше, що ми отримали під час виконання операції «Північний сокіл-2010», — наголошує командувач Повітряних сил генерал-полковник Іван Руснак, — це кошти, які заробили власними силами. Насправді вони невеликі.  Та набагато важливіше — набутий досвід польотів в екстремальних умовах. До того ж робили це льотчики за кошти замовників перевезення вантажу. Успішне виконання таких операцій підвищує престиж держави. Адже за їх виконанням уважно стежать військові експерти інших країн.
За словами командувача, на нинішній рік заплановано також спільні командно-штабні навчання з підрозділами Військово-повітряних сил Білорусі. Під час їх проведення екзаменуватимуть виконання завдань підрозділами протиповітряної оборони. Спільне навчання проведуть з росіянами. Заплановано ще україно-американські тренування військових льотчиків. Інтерес до співпраці у сфері військово-транспортних перевезень виявили й канадці. 
 
Вінниця.