Голова Верховної Ради України Володимир Литвин вважає, що підписані в середу президентами України і Росії угоди про нові терміни базування Чорноморського флоту РФ у Криму були неминучі й не виходять за рамки правового поля, визначеного Конституцією України. Про це, повідомляє прес-секретар глави парламенту, Володимир Литвин сказав в інтерв’ю інформагентству «Інтерфакс-Україна».
«Це треба сприймати як об’єктивну даність, як неминучість», — зазначив Голова Верховної Ради. «Я беру на себе відповідальність стверджувати, що у правовому плані Україна нікому не віддавала свої площі, щоб вони обладнали там свої військові бази, я маю на увазі, іноземним державам», — зауважив парламентарій, коментуючи заяви представників опозиції про невідповідність підписаного рішення частині 17 статті 7 Конституції, якою не допускається розміщення іноземних військових баз на території України.
Проте глава парламенту нагадав, що в пункті 14 Перехідних положень Конституції чітко зафіксовано, що використання наявних військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України. «Я так читаю ці два положення Конституції, що українська влада не має права віддавати території або міста, щоб там іноземні держави облаштовували бази своїх військ. Водночас я розумію Конституцію так, що Україна може на умовах оренди і на підставі міжнародного договору передавати власні військові бази для тимчасового перебування на цих базах іноземних військових формувань», — підкреслив В. Литвин. Він нагадав про документи, ухвалені в 1991 році, згідно з якими всі військові формування, майно і бази колишнього СРСР, що перебувало на території України, перейшли у власність української держави. «Україна, як держава, будучи власником, зокрема, всіх військових баз, має право на правах оренди дозволяти тимчасове перебування іноземних військ», — вважає політик.
Кажучи про позитивні сторони підписаного договору, В. Литвин заявив: «Є й економічний аспект цієї проблеми: десь років за 10 Україна отримає близько 40 мільярдів доларів США — я вважаю, в цьому плані це позитив для України. Є й морально-психологічний аспект — я маю на увазі передусім людей, які проживають у Криму, які матимуть роботу, коли буде забезпечено розвиток інфраструктури».
«Звичайно, є і політичний аспект, який дасть змогу політикам говорити про продаж національних інтересів, але за такої постановки питання я радив би дивитися попередні норми і читати їх у комплексі, і читати їх правильно», — сказав глава українського парламенту.
Він також акцентував увагу на економічному аспекті договору: «Україна сьогодні за перебування Чорноморського флоту щорічно номінально символічно отримує 97,7 мільйона доларів США в рахунок погашення боргу, а сума цього боргу — 2,3 мільярда доларів США. А якщо зробити розрахунок, то Україна отримуватиме щорічно приблизно 1,2 мільярда доларів США за тимчасове перебування Чорноморського флоту на військових базах України».
«Або ми нічого не отримуватимемо і будемо тут займатися політичними змаганнями, або в нас буде здоровий якийсь реалізм в оцінці того, що відбулося», — резюмував В. Литвин.
Водночас він не виключив можливості ратифікації підписаної угоди вже 27 квітня. «У мене були консультації, розмови з Борисом Гризловим (голова Держдуми) — це абсолютно можливо за умови, що всі документи оперативно надійдуть до Верховної Ради України. Адже нам потрібно приймати бюджет з урахуванням нового цінового чинника, у зв’язку з угодами, підписаними в Харкові».
Голова Верховної Ради наголосив також на необхідності всебічного розгляду цього питання в парламенті. «Головне — організувати розгляд цього питання, щоб було всебічне обговорення ухваленого рішення перед винесенням його на ратифікацію, і з тим, щоб була отримана вичерпна, повна і щира інформація, які мотиви були, щоб йти на ухвалення такого рішення», — сказав В. Литвин.