У суперечці між двома постачальниками газу — ВАТ «Вінницягаз» та ДП «Нафтогазмережі» — крайніми залишилися споживачі
Попередження про від’єднання будинків від газопостачання отримали жителі прилеглого до Вінниці селища Стрижавка. У кожному з них вказана сума, що її заборгував абонент газопостачальному підприємству. Парадокс у тому, що насправді ті, хто отримав такі попередження, не мають боргів за газ...
Роздавати договори обіцяють біля... церкви
— Автобуси з нашого села до Вінниці переповнені. Люди групами їдуть штурмувати газконтору, — каже Світлана Климова, мешканка будинку по вулиці Івана Франка, 1. — Попередження про відключення нам принесли контролери. Не назвали себе. Встромили папірець у поштову скриньку і пішли далі. По нашій вулиці ходили з хати в хату. Це що, у нас так багато боржників?..
У попередженні, яке отримала пані Світлана, зазначено, що станом на перше квітня ц. р. Климови (у них сім’я з трьох осіб) заборгували ДП «Нафтогазмережі» 1841 гривню 57 копійок. «У разі несплати боргу протягом десяти днів постачання газу буде припинено, а матеріали передано до правоохоронних органів», — йдеться у попередженні.
— Ось, прошу, подивіться мої квитанції, — жінка подає копію документа про сплату за користування газом. — Я розрахувалася до копієчки. Тут записано, коли платила, яку суму. У нас ніколи не було заборгованості — ні за електрику, ні за газ. За бажання це можна перевірити.
Співрозмовниця звертає увагу на показники лічильника. Там значиться цифра 24600, а в попередженні записано 25017.
— Звідки вони взяли таку цифру, не можу сказати, — продовжує пані Світлана. — Що показує лічильник, контролери можуть перевірити у будь-який час, бо ж він установлений на вулиці. Так само, як у всіх, до чиїх будинків підключено газ. Ту суму, що вони написали, я сплачую за весь опалювальний сезон. Я намагалася про це сказати контролерам. Але вони й слухати не стали.
Договір на постачання природного газу Климови укладали з ВАТ «Вінницягаз». Претензії їм пред’являє інший постачальник — ДП «Нафтогазмережі».
— У цьому вся причина, — продовжує пані Світлана. — Кожен хоче, щоб йому платили, а ми залишаємося крайніми. Так уже нас заплутали, що голова йде обертом. У «Вінницягазі» ще й наголошують, щоб нікого не підпускали до мереж. Бо ж на них стоять пломби цієї організації. Мовляв, ще будемо відповідати, якщо хтось інший втрутиться в мережі.
У сусідки Климових — Валентини Журавльової, яка мешкає на тій само вулиці у будинку №3, зазначена сума боргу 417 гривень. Хоча жінка також розрахувалася за спожите паливо. Так само, як ще одна сусідка, — Таїсія Волкова. Від неї вимагають сплати 563 гривень 36 копійок. Розгнівані жінки наздогнали контролерів. «Якщо ви нас штрафуєте, скажіть, на підставі чого? Покажіть договори», — вимагали у тих, хто назвався контролерами, але не сказав ні свого імені, ні прізвища. «Насправді в ДП «Нафтогазмережі» таких документів нема, — продовжують співрозмовниці. — Ми вже казали, що договори укладали з іншою організацією».
Відповідь контролера з цього приводу пані Світлана Климова передала такими словами: «Він єхидно усміхнувся і каже, мовляв, зараз я усім вам понаписую договори, сяду біля церкви і стану роздавати».
Сім’я Чумаків не стала з’ясовувати, хто з постачальників газу «правильніший». Звернулася із заявою до обласної прокуратури. «Ми вважаємо такі попередження про відключення газу вимаганням грошей і розцінюємо це як шантаж, — каже Сергій Чумак. — Нехай прокуратура з’ясовує, яка з організацій діє на законних підставах, а яка — ні. Давно мали б це зробити, бо ж не перший день триває суперечка. Поки що люди самі шукають істину».
Спробуй визначити, хто з них справжній, а хто — ні
Селищний голова Стрижавки Василь Яковенко:
— Люди втомилися від непорозумінь між двома газопостачальними організаціями, — каже Василь Іванович. — Звинувачення на адресу споживачів безпідставні. Вони досі не знають, кому саме мають сплачувати за спожитий газ. 
Спочатку, за словами селищного голови, договори традиційно уклали з ВАТ «Вінницягаз». У другій половині минулого року повідомили, що права цієї організації передано новоствореній структурі — ДП «Нафтогазмережі». Але представники «Вінницягазу» оскаржили рішення про створення нової структури в суді. Тяжба триває досі. Незважаючи на це, з області повідомили, що постачальником газу і відповідальним за експлуатацію мереж знову є ВАТ «Вінницягаз».
Володимир Тичко, генеральний директор вінницької філії ДП «Нафтогазмережі»:
— У ВАТ «Вінницягаз» нема основного — газу, — каже пан Тичко. — Якщо на прилавках магазину нема хліба, ви ж не будете за нього платити. Сплачувати за газ треба тим, хто його поставляє. У даному разі — ДП «Нафтогазмережі». А щодо угод, то їх справді нема. Ми організація нова, тому не встигли їх укласти. Стосовно ж непорозумінь зі споживачами з селища Стрижавка, то нехай звернуться до нас, і ми з’ясуємо, в чому проблема.
На знімку: в руках у Світлани Климової із Стрижавки копії квитанцій про сплату за газ, та незважаючи на це, контролери ДП «Нафтогазмережі» попередили жінку, що залишать без палива, якщо не сплатить кругленьку суму, — 1841 гривню 57 копійок.
Фото автора.
Коментар
Роман Аксельрод, начальник управління житлово-комунального господарства Вінницької облдержадміністрації:
— Цю проблему нам підкинули зі столиці, коли створили ще одну організацію з постачання газу. У той час, коли її структура з’явилася в області, ліцензія на газопостачання була в іншого постачальника — ВАТ «Вінницягаз». Почалися судові тяжби. Найбільш прикро, що в такій ситуації потерпають споживачі. Але нині я з певністю можу сказати людям: забудьте про «Нафтогазмережі» і не зважайте на дії їхніх контролерів. ВАТ «Вінницягаз» поновлено ліцензію на постачання газу та обслуговування мереж. А це значить, що саме ця організація, як і раніше, обслуговуватиме споживачів області.