Щорічно співробітники СБУ виявляють у Луганській області в середньому до шести випадків незаконного використання спеціальних технічних засобів негласного знімання інформації (СТЗ).

Що таке СТЗ і як з ним боротися

Відповідно до українського законодавства спеціальні технічні засоби під час проведення оперативно-розшукової діяльності можуть застосовувати тільки правоохоронні органи. Реалізація й зберігання СТЗ для решти — це порушення закону, а використання цих пристроїв вважається кримінальним злочином. Однак СТЗ є досить популярними серед служб безпеки  бізнес-структур, злочинних угрупувань і окремих осіб, які не в ладах із законом. Боротьба із цим злочином зарахована до компетенції СБУ насамперед тому, що витік конфіденційної інформації з органів влади, правоохоронних структур, органів судової системи, державних підприємств, наукових установ тощо може завдати шкоди інтересам держави та її безпеці. До того ж такої, яку неможливо обчислити в грошовому еквіваленті. Але саме такі відомості найчастіше й цікавлять зловмисників.

У 2009 році співробітники СБУ затримали одного умільця, в якого вилучили два комплекси моніторингу мереж мобільного зв’язку, що використовувалися для незаконного прослуховування телефонних переговорів. Записи накопичувалися протягом тривалого часу. Операцію з їх вилучення із незаконного обігу проводила Служба безпеки України із залученням бійців спецпідрозділу «Альфа» і співробітників органів внутрішніх справ. 

До речі, використання СТЗ для промислового шпигунства для Луганщини стало звичайною практикою. На низці підприємств регіону є досить важлива технологічна інформація, яка стосується, наприклад, високих технологій чи розробок у космічній сфері. Даними цікавляться не тільки представники конкуруючих фірм, а і, скажемо прямо, спецслужби іноземних держав. Поряд з іншими способами добути такі відомості їхні представники намагалися вдатися й до допомоги СТЗ.

Шпигунська романтика за доступними цінами

Судячи з пропозицій на ринку, в області є певний попит на «шпигунську романтику». До того ж за  цілком доступними цінами, оскільки вони чи кустарного, чи — правильно! — китайського виробництва. Мініатюрні «жучки» замасковані під ручки, брелоки, калькулятори, автомобільну сигналізацію. Ці прилади, як правило, оснащені камерою з об’єктивом «вушко голки» діаметром не більше 1 мм, призначеною для прихованої зйомки. Як розповіли в прес-службі управління СБУ в Луганській області, більшою розмаїтістю вирізняються пристрої для підслуховування. Деякі з них живляться від батарейок і акумуляторів, решта, призначені для тривалих «прослушок», мають стаціонарне живлення. Такі пристрої підключаються до електромережі — наприклад, під час ремонту, чи вмонтовані в прилади побутової техніки, які часто використовуються. Наприклад, позаторік співробітники СБУ вилучили пристрій, вмонтований у трійник. Він завжди був увімкнений до електромережі й постійно передавав інформацію в ефір. Ще є пристрої, які дають змогу визначити місцезнаходження за допомогою глобального позиціонування — супутникової системи GPS, передавати інформацію за допомогою GSM-картки разом з аудіоінформацією, яка знімається з каналу мобільного зв’язку, та ін. Можливо, така «гра в шпигуна» є досить романтичною, але, придбавши такі «іграшки», людина не підозрює, що стає власником знаряддя злочину з усіма наслідками, що звідси випливають.

Наприкінці минулого року співробітники СБУ виявили факти закупівлі й реалізації такого устаткування в обласному центрі. Керівники двох комерційних структур торгували технічними засобами в павільйонах, розташованих у торгових центрах Луганська. Серед товарів, які перебували в продажу, співробітники СБУ виявили відеореєстратори, замасковані під авторучки, брелоки для ключів та інші «сувеніри», обладнані прихованими мініатюрними відеокамерами. Було вилучено 17 одиниць техніки, які, відповідно до результатів експертизи, належать до спеціальних технічних засобів і можуть використовуватися для негласного одержання інформації. Порушників притягнуто до адміністративної відповідальності.

Як же вберегтися від «прослушки»? Можливо, слабкою розрадою для громадян, котрі думають, що вони можуть потрапити «під ковпак» конкурентів чи інших «допитливих», може бути те, що висококласне устаткування коштує надто дорого. А якість дешевої китайської техніки — китайська. Довго не протягне.

Фото надано прес-службою управління СБУ в Луганській області.