Комітет з питань науки і освіти рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження зовнішнього незалежного оцінювання якості освіти та встановлення відповідальності за порушення під час його проведення.
Пропонується до Закону України «Про вищу освіту» додати статтю 441, якою встановлюються основні засади та вимоги до порядку проведення ЗНО. Законопроектом дозволено громадське спостереження за ходом оцінювання, встановлюються види інформації, якій має надаватись статус конфіденційної, а також передбачається право осіб, які пройшли тестування, отримувати засвідчені копії їхніх сертифікаційних робіт.
Автори законопроекту переконані, що вкрай необхідні ефективні норми правової відповідальності за порушення порядку проведення ЗНО. Відтак народні депутати вважають доцільним доповнити статтю 183 Кримінального кодексу України частинами, які передбачають відповідальність за перешкоджання проходженню ЗНО, державної підсумкової атестації чи вступних випробувань до ВНЗ, за умисне порушення порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання, а також за підробку та використання завідомо підробленого документа про освіту. До того ж внесена додаткова стаття 3301, за якою наступає кримінальна відповідальність за умисне розголошення конфіденційної інформації, якщо це завдало суттєвої шкоди інтересам держави чи правам особи.
У статті 212-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення пропонується збільшити розмір штрафів за порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших носіїв інформації, які містять конфіденційні дані, що є власністю держави.
Нагадаємо, 21.01.2010 парламент не підтримав (у другому читанні) підготовлений комітетом законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження ЗНО якості знань». Тоді група депутатів оперативно підготували вищезазначений проект № 5541-1.