Народні депутати України від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» ініціювали відзначення на державному рівні Дня Героїв з метою вшанування полеглих за незалежність України в різні часи, зокрема й під час нинішнього протистояння з окупантами. Про це йдеться в проекті постанови Верховної Ради України «Про щорічне відзначення в Україні Дня Героїв» за авторства Олега Тягнибока, Олега Панькевича, Ірини Сех, Леонтія Мартинюка, Михайла Головка та Юрія Сиротюка.
Як зазначає один із авторів документа Олег Панькевич, увічнення пам’яті полеглих та популяризація їхніх подвигів на державному рівні необхідні для консолідації суспільства, формування спільної національної пам’яті та ідентичності. «Сьогодні Україна переживає найбільше випробування в своїй новітній історії — збройну боротьбу за незалежність та територіальну цілісність. Від початку збройних протистоянь українські військово-службовці неодноразово демонстрували свою відвагу, мужність та військові вміння у боротьбі з ворогом, чимало солдатів та офіцерів проявили особистий героїзм. Їхні вчинки можуть і мають стати взірцем для всього українського народу та є важливим прикладом для виховання майбутніх поколінь. Кров, пролита у боротьбі із російською агресією і тероризмом, об’єднує Українську державу та український народ», — зазначає народний депутат.
Для збереження та належного вшанування пам’яті осіб, які віддали життя за Україну, свободівці пропонують у четверту неділю травня щороку на загальнодержавному рівні відзначати День Героїв. «Саме у травні 2014 року українські Збройні Сили отримали перші перемоги у боротьбі із терористами, які захопили контроль над частиною Донецької та Луганської областей. Українські військово-службовці і добровольці продемонстрували приклади мужності та героїзму в цій боротьбі, у тому числі й ціною власного життя. Зокрема, 29 травня 2014 року в зоні бойових дій під час антитерористичної операції у Слов’янську Донецької області загинув генерал-майор Сергій Кульчицький», — ідеться в пояснювальній записці.
Водночас відзначення Дня Героїв у четверту неділю травня має в Україні глибокі історичні традиції. 25 травня 1926 року від рук терориста, направленого НКВС, загинув головний отаман УНР Симон Петлюра, 23 травня 1938 року в Роттердамі агент НКВС обірвав життя засновника та першого провідника УВО та ОУН полковника Євгена Коновальця. У травні поклали своє життя за Україну Микола Міхновський та багато інших борців. На їх вшанування у 1941 році другий великий збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як Свято Героїв.
Проект постанови передбачає низку заходів до щорічного відзначення Дня Героїв, зокрема, підготовку і друк масовим тиражем науково-популярного видання, присвяченого учасникам боротьби за незалежність України у ХХ та ХХІ століттях, проведення теле- і радіопередач, випуск поштових марок, відкриття виставок.