Весна тільки на порозі, а статистика вже невтішна: більш як три тисячі будинків підтоплено в Херсонській, Миколаївській, Луганській, Дніпропетровській областях і в Криму. На річках басейнів Західного Бугу, Прип’яті, Случі та лівих приток Дністра триває підйом рівнів води. Українці твердо знають, що порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих. Саме тому їм страшно.
«Скажіть, до чого готуватися: до землетрусу чи до повені?», — з таким запитанням до співробітників «Голосу України» цілком серйозно звернулася жителька Києва, яка вже другий тиждень потихеньку перевозить речі зі своєї однокімнатної квартирки на першому поверсі одного зі спальних районів на Лівому березі до мами на Нивки. «У першу чергу відвезла документи і гроші. Тепер от побутову техніку рятую й запасаюся питною водою», — поділилася переживаннями киянка й запитала, чи не пізно їй застрахувати свою квартиру.
Виявилося, що пізно. В одній зі страхових компаній «Голосу України» популярно пояснили, що застрахувати своє майно від природних катаклізмів можна до того, як про їхню можливість було оголошено на офіційному рівні...
На початку лютого «Голос України» писав про те, що вітчизняний Гідрометцентр намагався заспокоїти країну. Мовляв, весняна повінь не буде катастрофічною. Однак не минуло й півмісяця, як начальник відділу гідрологічних прогнозів Гідрометцентру Вікторія Бойко попередила: повінь у 2010 році може стати найбільшою за останні п’ять років. Під загрозою — Рівненська, Волинська, Житомирська, Харківська, Луганська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Дніпропетровська та Миколаївська області.
Трохи пізніше, 23 лютого, МНС уже забило тривогу й оголосило середній за потужністю паводок у Закарпатті.
А нині, за даними МНС, на вихідні очікується, що триватиме зростання рівнів води на окремих річках басейну Західного Бугу у Львівській і Волинській областях, окремих лівих приток Дністра в Тернопільській і Хмельницькій областях, річках басейну Прип’яті на 0,1—0,3 метра, Случі біля міста Сарни в Рівненській області на 0,5—1 метр над поточними рівнями.
Крім того, очікується подальше підтоплення затонів, сільськогосподарських угідь, господарських об’єктів окремих населених пунктів у Любешівському і Ратнівському районах Волинської області.
Цього тижня також повідомлялося, що 13 областям України і Києва загрожує паводок. Для подолання його наслідків створено вісім оперативних штабів у регіонах, 46 тисяч 925 осіб готові до реагування на можливі надзвичайні ситуації, із них 21 тисяча — рятувальники.
Крім того, МНС звернулося з проханням до українців у разі повеней на вимогу місцевих органів влади або правоохоронців негайно залишати свої будинки.
Ну а рятувальникам наказано за два дні встигнути підготувати системи оповіщення населення, а також забезпечити оперативно-координаційні центри запасом палива на три дні безперервної роботи й розробити резервну схему оповіщення в разі виходу з ладу систем оповіщення і зв’язку.
Зокрема, у своїх вказівках перший заступник міністра МНС України Володимир Антонець із метою підвищення рівня готовності систем оповіщення і зв’язку до їхнього використання під час загрози затоплення територій унаслідок повені зажадав розгорнути й організувати цілодобову роботу пересувних вузлів зв’язку. Крім того, провести радіотренування в умовах, наближених до реальних, — у разі порушення електропостачання, відсутності провідного й мобільного зв’язків.
Тож до повені влада активно готується, щоправда, поки не прийнято державний бюджет, особливих грошей на серйозну боротьбу немає. Тому в МНС зазначають, що значна роль у протидії повені приділяється саме місцевим громадам: порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих.