Сьогодні на території Криму налічується 96 складів, на яких зберігається багато сотень тонн отрутохімікатів і добрив, завезених сюди ще в радянські часи. При цьому, на думку голови Республіканського комітету з охорони навколишнього природного середовища Євгенія Бубнова, половина цих складів не охороняється. Одним з найпроблемніших щодо цього є Сакський район, який відвідали спеціальні кореспонденти «Голосу України».

«У радянські часи радгоспи й колгоспи, у тому числі й у Сакському районі, найчастіше забезпечувалися хімічними речовинами понад необхідність. Частина їх, яка так і не знайшла застосування, просто накопичувалася на складах. Під час перебудови сільське господарство стало розвалюватися, радгоспи й колгоспи — розоряться. Пестициди й добрива, що на той момент жодної цінності вже не мали, вивозилися й закопувалися або просто кидалися у складських приміщеннях. Довгий час на цю проблему ніхто уваги не звертав, — розповідає завідувач сектору з питань надзвичайних ситуацій Сакської районної державної адміністрації Володимир Колтунов. — Поки не гримнув грім. Почалися пожежі. Торік, наприклад, у Джанкойському районі сталося загоряння на хімічній базі «Райагрохім», у результаті якого, за офіційним даними, згоріло 160 тонн отрутохімікатів і внаслідок чого повітря протягом кількох діб було насичене небезпечними парами. На щастя, потерпілих і загиблих в результаті пожежі не було».

На сьогодні у Сакському районі нічийним залишається приховане захоронення (величезна розчинова яма, наповнена простроченими хімікатами, закрита бетонними плитами й засипана землею. — Авт.) у селі Штормове. Воно розміщене недалеко від озера Ойбурське, і страшно уявити, що може статися, якщо все це потрапить у воду. Як повідомив головний фахівець Сакської райдержадміністрації Микола Смирнов, у Штормовому поховано більше 25 тонн отрутохімікатів.

А недалеко від села Геройське близько 54 тонн отруйних речовин зберігаються на двох складах. Самі склади постійно зазнають набігів мародерів, вони повидирали тут залізні двері, розібрали частину даху. На одному хімікалії складовані в напівзруйнованій споруді без вікон і дверей. А на іншому є двері й забиті вікна, але якщо захочеш потрапити туди, то без проблем. Усе, що не потрапило під дах, розкидано просто під відкритим небом. Ніхто бочки й мішки з «хімією» не охороняє, навколо калюжі й бруд з «прохімічною» водою, а хлористий запах розповзається всією округою. Як пояснив нам завідувач сектору Сакської райдержадміністрації В. Колтунов, ці смердючі мішки й бочки, мабуть, лежатимуть довго: ліквідатором цих складів є сільськогосподарський виробничий кооператив, який перебуває в процесі банкрутства.

Серед прострочених і заборонених пестицидів, що сьогодні зберігаються на складах у Сакському районі, багато дуже шкідливих. Сполуки миш’яку, хлору, ртуті, свинцю, селену, фосфору, ціанідів — це не повний перелік того, що лежить на складах району. При потраплянні в організм, навіть через шкіру або органи дихання, вони можуть не тільки серйозно зашкодити здоров’ю, а й призвести до смерті.

Нам розповіли про одну людину, яка набрала цегли з колишнього складу отрутохімікатів і поставила з неї в домі піч. Після першої ж протопки будинку від «ароматів», якими насичилася цегла, родина цієї людини ледве не загинула, після чого піч терміново демонтували.

Кількість отрутохімікатів у районі практично встановити неможливо. «Точну кількість можна визначити після перезатарювання і їхнього повторного зважування. Якщо в селі Володимирівка на складі значилося шість тонн отрутохімікатів, то реально ми вивезли більше двадцяти», — розповів нам Володимир Колтунов. Колишній склад, незважаючи на його досить непривабливий вигляд, є зразково-показовим. Тут після вивозу отрутохімікатів повністю обробили приміщення і прилеглу землю. І хоча це було зроблено ще торік, запах хімікатів досі залишається стійким навіть поблизу цього приміщення.

Повністю позбутися отруйних речовин у Сакському районі й у цілому в Криму вдасться не скоро. Підраховано, що вивіз і утилізація однієї тонни сільгоспхімії обходиться бюджету в 15—17 тисяч гривень. Отже, щоб повністю очистити півострів, потрібно як мінімум кілька десятків мільйонів гривень. Минулого року із Кримського республіканського фонду охорони навколишнього середовища було виділено більше дев’ятнадцяти мільйонів гривень на вирішення екологічних проблем півострова. З них 8,7 мільйона гривень спрямовано на знищення більше 470 тонн отрутохімікатів і тари з-під них.

У Сакському районі цього року заплановано утилізувати 185 тонн небезпечних речовин, розміщених на семи складах. Але це буде можливо, якщо, звичайно, виділять кошти. А всього в районі, за даними представників райдержадміністрації, налічується 18 складів, де зберігається більше 350 тонн отрутохімікатів. Чи стануть вони екологічною бомбою?

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.