За таким принципом працювали на Львівській залізниці. Та їм сказали: зась!
87 посадових злочинів виявили працівники управління МВС України на Львівській залізниці, з них 69 справ скеровано минулого року до суду. Згідно з статистичними даними, сума матеріальних збитків, завданих посадовими особами державі, становила 3749 тисяч гривень. Відшкодовано за цей період 6967 тисяч. І як твердить Андрій Онищенко, начальник відділу держслужби з боротьби з економічною злочинністю управління МВС України на Львівській залізниці, по кожній справі проводилися ревізії, і порушення підтверджували працівники КРУ. Практично всі факти виявлення посадових злочинів були доведені до свого логічного завершення, зловмисники отримали покарання, при цьому багато хто віддавав особняки та машини.
Нині, приміром, триває розгляд кримінальної справи, в якій фігурує... туалетний папір. Що, скажете ви, — копійчана справа, не варта уваги? Та ні, адже залізничними підприємствами закуповується цей атрибут туалетного життя на мільйонні суми і лише збитки, які завдали державі посадовці Львівської залізниці, становлять 109,5 тисячі гривень. Було встановлено, що працівники пасажирського відділку Львівської залізниці подали у службу матеріально-технічного забезпечення потягів розрахунок про потребу придбати на весь рік для пасажирів мільйон рулонів паперу. Ціна на той час коливалася в межах 40 копійок за рулон. За вимогою чинної Постанови Кабміну «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти», щоб провести таку закупівлю, потрібно було здійснити тендер і визначити, хто з комерційних структур подав найкращу за ціною та якістю пропозицію. В результаті папір закупили за ціною вищою, ніж була на той час на ринку, а посадовці комерційної структури притягаються за участь у фальсифікації документів: представники фірми надали підроблені документи про те, що являються офіційними представниками фірми-виробника (проте такими не були), а на Львівській залізниці «не побачили» ні фальсифікації, ні того, що тендер як такий взагалі не відбувся.
Ліхтарі, які нині зустрічають подорожуючих на Львівському вокзалі, теж, що називається, не без гріха. Посадові особи однієї зі служб Львівської залізниці сфабрикували документи, щоб не проводити тендерну процедуру, і придбали для освітлення фасаду головного вокзалу ліхтарі на власний розсуд. Як з’ясували співробітники Державної служби з боротьби з економічною злочинністю управління МВС України на Львівській залізниці, через підробку документів посадовці-залізничники нанесли збитків державі в сумі 117,3 тисячі гривень.
Однак чи не найпривабливішими для зловживань та порушень на сьогодні залишаються дизпаливо та земля. Остання відчужується Львівською залізницею, ніби власна.
— Приміром, — розповідає Андрій Онищенко, — в Коломиї Івано-Франківської області земельна ділянка площею близько гектара в межах міста була передана службовими особами Коломийського фізкультурно-спортивного клубу «Локомотив» державного територіально-галузевого об’єднання «Львівська залізниця» самовільно в оренду на 50 років. Письмова згода комерційній структурі для ведення діяльності була надана всупереч забороні 2006 року на видачу дозволів на вилучення, відчуження земель залізниці. Таке можливе лише з погодженням із Мінтрансом. Тут же все зробили без дозволу, тихенько.
— І не без зиску?
— Так можна зараз лише думати. Однак припинити подальші факти таких корупційних діянь необхідно. Що ми і робимо. З останніх фактів: 2,7 гектара переданої в оренду на 50 років землі в Чопі, що поблизу державного кордону. Земля тут просто «золота», а її передали в чужі руки посадовці Львівської залізниці без жодних на те дозволів і необхідної процедури. Матеріали вже передані в прокуратуру, порушено кримінальну справу. І я сподіваюсь, що всі злочинці отримають по руках.
Фото автора.