Верховна Рада України ухвалила Закон «Про затвердження змін до статті 61 Закону України про Регламент Верховної Ради України щодо порядку утворення коаліції депутатських фракцій». За внесення змін до Регламенту проголосували 235 народних депутатів.
«Частина 6 статті 83 Конституції України має дві обов’язкові умови формування коаліції для того, щоб вона жила: щоб вона була створена парламентськими фракціями й щоб вона мала у своєму складі обов’язкову більшість народних депутатів України», — нагадав Перший заступник Голови Верховної Ради України О. Лавринович у рамках обговорення змін до Регламенту в сесійній залі.
При цьому політик уточнив, що «в коаліції має бути більшість від конституційного складу» народних депутатів. Утім, за його словами, «чи мають бути в коаліції народні депутати виключно від фракцій, які утворюють коаліцію, жодною частиною 83 статті Конституції не уточнюється».
О. Лавринович зауважив, що законопроектом «пропонується, щоб дві ознаки обов’язково були дотримані. Тобто, щоб було рішення фракцій і щоб обов’язково були особисті підписи більшості від конституційного складу парламенту».
Водночас О. Лавринович висловив упевненість, що в разі ініціювання встановлення відповідності зазначених змін нормам Основного Закону «Конституційний Суд розгляне це питання і висловить свою точку зору. І це рішення буде остаточним і оскарженню не підлягатиме».
Звертаючись до історії просування правових норм, що регламентують утворення парламентської коаліції, Перший заступник Голови Верховної Ради наголосив, що, починаючи з весни 2008 року, спостерігалась відсутність однієї з обов’язкових конституційних умов створення та функціонування коаліції, а саме — наявність більшості від конституційного складу парламенту.
«Таким чином, усе те, що було зроблено 2004 року зі зміни Основного Закону України, заклало величезну проблему для функціонування системи державного управління», — констатував О. Лавринович.
Він попросив опонентів «не наводити паралелі 2007 року, оскільки саме ці паралелі ведуть не тільки до демонстрації правового невігластва, а й демонструють ті кроки, за які потрібно буде відповідати ще в майбутньому, тому що були розтоптані і Конституція, і Конституційний Суд, і прокуратура, і Вища рада юстиції».
При цьому перший заступник голови парламенту запропонував опонентам взагалі не намагатися «згадувати той період, засуджений усіма європейськими інституціями».
О. Лавринович звернувся до народних депутатів із закликом підтримати зміни до Регламенту щодо порядку утворення парламентської коаліції, аби «поставити крапку в підходах до того, щоб в Україні могла бути сформована конституційна влада і щоб система управління могла працювати в нашій державі».
Прес-служба Першого заступника Голови Верховної Ради України.