Особливий режим підгодівлі диких тварин запровадили в умовах нинішньої зими в Дашівському лісомисливському господарстві на Вінниччині.

 — Диким тваринам нині не вижити без допомоги людини, — каже директор державного підприємства «Дашівське лісомисливське господарство» Валентин Кавуненко. — Снігу випало стільки, що навіть до годівниць, буває, не вдається добратися з першого разу. А морози які! Нижче тридцяти градусів — такого в наших краях давно не пам’ятаю.

Щоб не залишити лісових друзів у біді, в господарстві змінили режим підгодівлі тварин. Корми викладають у годівниці не один раз на день, як раніше, а два, а то й три рази єгері добираються до годівниць. Щоправда, спершу треба розчистити дороги. Інакше до підгодівельних майданчиків навіть на санях не під’їдеш. Саме з цього розпочинається робочий день у господарстві. Далі по прокладеній стежині підвозять корми. Переважно використовують коней. Їх для того й розводять, щоб лісівники мали можливість будь-якої пори року пересуватися мисливськими угіддями.

Корми мають власні. На орендованих ділянках землі вирощують жито, пшеницю, ячмінь, кукурудзу, буряки, соняшник... Для зберігання вирощеного урожаю придбали закинуті напівзруйновані приміщення тваринницьких ферм. Вони належали колишньому господарству. Відремонтували й тепер мають базу для зберігання кормів. Для працівників створили кімнати відпочинку. Є їдальня, лазня. Навіть готель збудували для мисливців. Незважаючи на те, що двоповерхова споруда оригінальної форми розташована в лісі, умови проживання на рівні європейських. Адже це єдине в області господарство, де ліцензії на полювання купують іноземні туристи.

— У нас найвища щільність диких тварин, — продовжує Валентин Кавуненко. — Жодне інше лісомисливське господарство в області не може похвалитися такою кількістю дичини. Два фактори забезпечили такий результат — охорона тварин і їх підгодівля. В годівлі є одна особливість. Якщо в холодну пору диких тварин недогодувати, на весну вони почнуть хворіти. Ми навіть намагаємося збалансувати для них раціони. Робимо це так, як книжка пише.

П’ять років тому площа мисливських угідь у цьому господарстві була менша на 15 тисяч гектарів. Її розширили за рахунок надання нових угідь. Але в них дичини не було. Тепер, як уже згадувалося, щільність поголів’я диких тварин тут найвища в області.

Коли єгері виставляють у годівниці корми, тварини підходять зовсім близько. Терпляче чекають неподалік, виглядаючи з-за дерев. Як зізнався один з єгерів, деякі з тварин наважуються навіть підійти зовсім близько. Найсміливішими є олені. Навіть можуть руку лизнути. «Мабуть, так дякують нам за харчі...»

Віктор СКРИПНИК, Станіслав ВОВК, керівник прес-служби Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства.

На знімках: у Дашівському лісомисливському господарстві в морозні зимові дні диких тварин підгодовують частіше, ніж раніше; лісові мешканці терпляче чекають приїзду єгерів із харчами.

Фото Станіслава ВОВКА.