Один професор якось в університеті поставив своїм студентам таке запитання: «Усе, що існує, створене Богом?»
Один з них сміливо відповів: «Так, створене Богом».
— Бог створив все? — перепитав професор.
— Так, сер, — відповів студент.
Професор запитав: «Якщо Бог створив все, значить Бог створив зло, оскільки воно існує. І згідно з тим принципом, що наші справи визначають нас самих, значить Бог є зло».
Студент притих, почувши таку відповідь.
Професор був дуже задоволений собою, думаючи, що ще раз довів, начебто віра в Бога — це міф.
Ще один студент підняв руку:
— Можу я поставити вам запитання, професоре?
— Звичайно, — пожвавився той.
— Професоре, а холод існує?
— Що за запитання? Звичайно, існує. Тобі ніколи не було холодно? — підколов професор. І аудиторія вибухнула сміхом.
Але студент анітрошки не зніяковів:
— Насправді, сер, холоду не існує. У відповідності до законів фізики, те, що ми вважаємо холодом, у дійсності є відсутністю тепла. Абсолютний нуль (-460 градусів за Фаренгейтом) є повною відсутністю тепла. Вся матерія стає інертною й нездатною реагувати при цій температурі. А холоду не існує. Цим словом ми називаємо те, що ми відчуваємо при відсутності тепла.
Студент продовжив:
— Професоре, темрява існує?
— Звичайно.
— Ви знову не маєете рації, сер. Темрява в дійсності це відсутність світла. Ми можемо вивчити світло, але не темряву. Ми можемо використовувати призму Ньютона, щоб розкласти біле світло на безліч кольорів і вивчити довжину хвиль кожного кольору. Але не можемо виміряти темряву. Простий промінь світла може увірватися в світ темряви й освітити його. Як довідатися, наскільки темним є який-небудь простір? Треба виміряти, яка кількість світла наявна, чи не так? Поняття «темрява» людина використовує, щоб описати, що відбувається за відсутності світла.
Зрештою, юнак запитав професора, який знітився:
— Сер, зло існує?
Цього разу професор відповів непевно:
— Звичайно, як я вже сказав. Ми бачимо його щодня. Жорстокість між людьми, злочини й насильство в усьому світі — не що інше, як прояв зла.
Але й це студент парирував:
— Зла не існує, сер. Принаймні його не існує для нього самого. Зло — це просто відсутність Бога. Воно схоже на темряву й холод. Зло — слово, створене людиною, щоб описати відсутність Бога. Бог не створював зла. Зло — це не віра або любов, які існують як світло й тепло. Зло — це результат відсутності в серці людини Божественної любові. Це наче холод, що настає, коли немає тепла, або темрява, що настає, коли немає світла.
Ім’я молодого студента було — Альберт Ейнштейн.
За матеріалами сайта www.hram-feodosy.kіev.ua.