У Миколаївській області тільки за минулий рік списано понад 100 мільйонів гривень безнадійних податкових боргів, що виникли після завершення банкрутства підприємств за спрощеною процедурою. Узаконене пограбування державної, точніше, народної скарбниці, відбувається й в інших областях: в Україні чимало підприємств, що існують на папері.
За твердженням фахівців податкової адміністрації, їм відомі механізми виникнення такої заборгованості: підприємства, задіяні у злочинних фінансових схемах, декларують, природно, на папері, значні обсяги товарообігу й мільйонні податкові зобов’язання з ПДВ, які потім не виконуються. Водночас податкові накладні, що мають інші суб’єкти підприємницької діяльності, дають право на податкові кредити. Одночасно із проведенням певних фінансових операцій власники фактично мертвих підприємств ініціюють проведення процедури банкрутства згідно зі ст. 51 Закону України «Про поновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» — з метою уникнути виплати задекларованих податкових зобов’язань.
А річ у тім, що процедура ліквідації боржника власником значно прискорює й спрощує процес банкрутства, усуває послідовність, значно заощаджує час і фінансові витрати. Закон подібне «прискорення» з ініціативи власника підприємства передбачає, але, зокрема, за наявності відповідного рішення комітету кредиторів. Як правило, на момент початку процедури банкрутства податкові зобов’язання ще не задекларовані, тож не значиться й податковий борг, отже, податковий орган не може бути кредитором і стороною в справі. Це дуже влаштовує і власників підприємств, і ліквідаторів, що досконало вивчили нормативно-правову базу багато в чому недосконалого українського законодавства.
Податківці простежили ланцюжок подій: далі учасники схеми, так звані контрагенти, і «сумлінні платники податків» вимагають відшкодувати значні суми з державного бюджету, що виникли відповідно до наданих ними податкових декларацій. Як стверджують фахівці, під час ліквідації суб’єктів господарської діяльності в орбіту спільних інтересів задіяно певну групу арбітражних керуючих (ліквідаторів) і суддів. З огляду на вимоги чинного законодавства, жодних зачіпок нема: вищевказана схема діє на межі дозволеного. А закликати учасників таких відвертих комбінацій до моральності й совісті марно: на першому місці — великі гроші. «Безнадійні податкові борги», на жаль, — наслідок. Причина — в недолугості букви закону.