Податківці виявили мережу супермаркетів із нелегальними працівниками  
Після того, як під тиском економічної кризи у Запоріжжі почали зачинятися супермаркети, де торгували аудіо-, відео- та побутовою технікою, наче гриби після дощу, стали з’являтися інші об’єкти. Зокрема, в просторих залах торговельних мереж «Амстор» і «Сільпо» розмітилися три супермаркети і один гіпермаркет «Ш.», котрі спеціалізуються на реалізації секонд-хенду. Загальна площа орендованих ними приміщень перевищує 2 тисячі квадратних метрів. Та офіційно на цих просторах, окрім чотирьох власників магазинів, троє з яких — підприємці з Харківщини, не працювало жодної душі.
Для встановлення реальної картини фахівці податкової адміністрації здійснили попередні виїзди в новоспечені маркети. І одразу ж виявили силу-силенну найманих працівників. Причому умови їхнього найму були, м’яко кажучи, дивні. Отримуючи 1200—1400 гривень, кожен робітник мусив щомісяця писати нову заяву про прийом на роботу, та й то — на випробний термін. За такою протизаконною схемою роботодавці виплачують зарплату в конвертах без жодних відрахувань податків з доходів фізичних осіб та платежів до Пенсійного й інших державних страхових фондів. Вони міркують приблизно так: «У будь-якому разі я зможу показати перевіряльникам ці заяви, і вони від мене відчепляться». Проте, як свідчить практика, такі хитрощі уже нікого в оману не заводять.
Під час перевірки гіпермаркету «Ш.» у Хортицькому районі податківці опитали всіх працівників — від охоронців до прибиральниць, котрі, крім даних про себе, вказали розмір зарплатні та період своєї роботи. А от господар-харків’янин не зміг надати жодної довідки про трудові стосунки із 43-ма підлеглими, які працювали в нього впродовж трьох місяців. Наче їх там не було зовсім. Насправді ж у цей період усі працівники отримували «конвертну» зарплату, а трудові угоди з ними ніхто укладати не збирався.
За таким же принципом працював супермаркет «Ш.» у Шевченківському районі. Його власник, також харківський бізнесмен, мав 15 найманих працівників, котрі отримували щомісячний оклад в конвертах і при цьому нібито проходили випробний термін. Ще один слобожанин на житловому масиві Південному нелегально експлуатував 18 осіб. Аналогічно діяв запорізький підприємець, чий магазин «Ш.» розташувався в «Амсторі» у Комунарському районі. Там протягом трьох місяців 22 особи трудилися на пташиних правах, чекаючи на конверт з грошима.
Зухвалість залітних «господарів» просто вражає, бо до них ховати в тінь усіх без винятку співробітників ще ніхто не наважувався. А це дуже серйозне порушення. Адже 98 «неоформленців» за три місяці роботи обійшлися бюджету майже в 53 тисячі гривень несплаченого податку з доходів фізичних осіб. Щоб відбити охоту до сумнівних оборудок, результати обстежень магазинів були направлені для подальшого реагування за місцем реєстрації їхніх власників, тобто до податкових органів Харківської області, а також до прокуратури.
Микола НІКІТЧЕНКО, старший податковий інспектор ДПА в Запорізькій області.