Від 20 до 45 відсотків економії енергоресурсів обіцяє принести виконання регіональної програми модернізації комунальної теплоенергетики в Донецькій області. Витрати знизяться насамперед за рахунок оновлення обладнання, заміни застарілих котлів, впровадження енергоощадних заходів на діючому обладнанні, новітніх технологій — когенераційних установок, теплових насосів тощо. Передбачено ширше використовувати альтернативні види палива, а передовий досвід використання нових технічних рішень впроваджувати по всій області. Заплановано перевести тепломережі на попередньо ізольовані труби — це унеможливить втрати дорогоцінних градусів і калорій по дорозі.

 

За даними обласної державної адміністрації, впровадження нових енергоощадних заходів дасть змогу скоротити витрати природного газу на 25 відсотків. Фахівці пропонують замінити дорогий газ іншими видами палива — наприклад, отримувати тепло від сміття чи біомаси.

Фахівці називають малоймовірним варіант, коли все застаріле обладнання буде одночасно демонтоване та замінене на нове. Тому в області пропонують продовжити термін експлуатації наявного обладнання за умови обов’язкової його модернізації. Повністю замінюватимуть лише ті котли, які оновленню не підлягають. Крім того, місцева влада робить акцент на впровадження енергозберігаючих технологій, які могли б окупитися в термін від шести місяців до чотирьох років. Тому такі проекти можуть стати цікавими для приватних інвесторів.

А тим часом ситуація на місцях лише підкреслює жалюгідний стан комунальної сфери. Масштабна аварія в Родинському, де наприкінці січня вийшли з ладу три котельні, залишила без тепла понад сто житлових будинків, два дитячі садки та дві школи. Причиною стало пошкодження силового кабеля та знеструмлення котельних. Ліквідація надзвичайної ситуації обійшлася в 700 тисяч гривень. Між тим аналогічна аварія може статися знову, зауважив міський голова Красноармійська (його містом-супутником є Родинське) Андрій Ляшенко. Причина — відключення електроенергії та застаріла конструкція тепломереж у багатьох будинках. Адже споруджувалися вони в ті часи, коли будували сусідні шахти. До речі, в багатьох дво- та триповерхівках у Родинському доводилося бачити справжні пічки на кухнях. У 50-ті роки мешканці опалювали квартири вугіллям, а вже пізніше до житла прийшло централізоване опалення. Щоправда, дехто зі старожилів передбачливо зберіг печі: так би мовити, на чорний день.

А от робітники шахти «Іловайська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» про центральне опалення можуть лише мріяти. На цьому підприємстві близько 500 осіб — це половина коллективу — мають право на отримання безкоштовного побутового вугілля. Але за минулий рік отримати паливо вдалося далеко не всім. Як повідомили у профспілковій організації підприємства, на руках у працівників досі залишаються 1130 «неотоварених» талонів на вугілля (по 2 950 кілограмів на кожен талон — половина річної норми).

«На шахті існує заборгованість з вугілля не лише за минулий рік, а й за попередні періоди, — зазначив голова первинної профспілкової організації шахти Віктор Панкратов. — Адміністрація шахти і державного підприємства уже попередили, що вугілля за талонами минулого року і попередніх періодів вивозитися не буде. Потрібне паливо — будь ласка, виписуй за талонами цього року. Виходить, за минулий рік норма пропала. І така практика існує не перший рік. Адміністрацію не цікавить, як гірники опалюють своє житло взимку: позичають вугілля у сусідів, купують за власні кошти чи вивозять після кожної зміни в торбинці з лави по одному-два відра».