На Тернопільщині спостерігається тенденція до зростання кількості безробітних, які мають вищу освіту. Якщо на початок минулого року в області їх був 31 відсоток, то на кінець — 40,9, а в Тернополі — 71,2 проти 64.
П’ять років студенти навчаються здебільшого за батьківські гроші, щоб потім поповнити лави безробітних. Немає чіткої взаємодії між ринком освітніх послуг і ринком праці, слабка профорієнтаційна робота із школярами та їхніми батьками. Ще коли діти у п’ятому-шостому класі, чимало батьків виїжджає за кордон на заробітки, щоб дати їм вищу освіту. Часто оплачують не лише навчання, а й заліки, іспити. Диплом є, а знань немає. Хто захоче взяти на роботу такого фахівця? Ось і поповнюють вони лави безробітних або переучуються на курсах на продавців, кухарів, електрогазозварників, а хто й далі продовжує жити на батьківські гроші. Ще один шлях — слідом за батьками виїхати за кордон, щоб там доглядати стареньких або працювати на будовах.
Загалом Тернопільщина — серед лідерів з рівня безробіття в Україні. Найбільше незайнятих громадян в обласному центрі, Тернопільському, Гусятинському, Кременецькому, Збаразькому, Бучацькому районах. За даними останнього дослідження з питань економічної активності населення віком від 15 до 70 років, яке проводилось за методологією Міжнародної організації праці, рівень безробіття, і зареєстрованого, і незареєстрованого, збільшився в області з 8,6 відсотка за січень-вересень 2008 року до 11 відсотків за відповідний період минулого року. В середньому в Україні він становить 8,6. У зимові місяці рівень безробіття ще зростає. Скажімо, у листопаді-грудні кількість безробітних зросла на 23 відсотки, і триватиме цей процес до кінця зими, поки люди знову не роз’їдуться на заробітки та сезонні роботи. Характерно, що серед безробітних стало більше робітників і молоді, а ось кількість жінок дещо зменшилася. Серед тих, хто не має роботи, переважають сільські мешканці — 53,1 відсотка. До того ж безробітних у сільській місцевості в грудні побільшало майже на 30 відсотків, у міській — приблизно на 6.
Незважаючи на кризу, торік спільними зусиллями служби зайнятості та влади вдалося працевлаштувати понад 23 тисячі незайнятих громадян. До оплачуваних робіт залучено понад 6 тисяч безробітних. Цього року мають намір доручити їм впорядкування кладовищ і пам’ятників у зв’язку з 65-річчям Перемоги. Понад 3 тисячі безробітних відвідували курси професійного навчання, освоюючи потрібні роботодавцям спеціальності, 76,3 відсотка з них вдалося працевлаштувати. Порівняно з 2008 роком кількість вакансій зменшилась майже на третину. Зважаючи на те, що понад 90 відсотків з них із зарплатою нижче середньообласного рівня, який є найнижчим в Україні, бажаючих працювати небагато.