Більше місяця тому (29 грудня минулого року) у «Голосі України» був опублікований матеріал «Температура замерзання», в якому йшлося про те, що в селі Молодкові Надвірнянського району, майже за крок до фінішу, призупинено будівництво шкільної газової котельні, на яку чекає все село. Старі польські печі, на яких тримається обігрів у класах, хоч як їх не кочегар, не забезпечують нормального теплового режиму. Потерпають від цього понад 400 учнів, більше півсотні вчителів, тож без перебільшення можна сказати, що так чи інакше холоди в школі діймають кожну молодківську родину. Громаді ситуація видається дивною: Молодків давно газифікували, а державний заклад і досі перебивається на дровах і вугіллі, як за часів Польщі.

 

Проблема, нагадаємо, упирається в 100 тис. грн. Підрядник запевняв, що готовий завершити будівництво котельні, коли отримає від влади ці кошти. Важко повірити, та ця не така вже й значна сума виявилася, судячи з ситуації, уже тривалий час непідйомною для бюджету Надвірнянського району — одного з найпотужніших нафтогазових регіонів області. Втім, у розмові з нашим кореспондентом в облдержадміністрації пообіцяли, що котельню запустять ще до закінчення зимових канікул. «Терпіти вже недовго», — обнадіяла газета молодківців. Але чи так сталося, як обіцялося?

— Після виступу газети нічого не змінилося, — розчаровано каже директор школи Юрій Дричак. — Ми й далі палимо в пічках. Вони аж тріщать від напруги, але все одно в класах холодно: температура від 8 до 12—14 градусів тепла. Виручають нас, як не дивно, морози. Вони сягають у селі місцями 30 градусів, а при такій холоднечі діти можуть не відвідувати заняття. Та деякі з них все одно приходять до школи. Вважаємо, що раз діти все-таки прийшли, то не маємо права відправляти їх, а повинні обігріти, переконатися, що вони можуть самостійно дістатися додому. Уроки проводимо, навіть коли в класі сидить 4—5 учнів. До того ж присутні діти чи ні — все одно мусимо щодня опалювати класи, аби вони не вихолоджувалися. Щодо того, як на ситуацію з котельнею реагують батьки і діти, то вони в один голос кажуть, що у влади немає лиця.

Що ж заважає владі те лице мати? Зателефонувавши до Михайла Драча, керівника КП «Бізнес-центр ІФОО ділових людей «Галицькі газди», почули таке пояснення «мертвого сезону» на об’єкті:

— Я обіцяв, що ми здамо шкільну котельню в експлуатацію до закінчення зимових канікул, — підтвердив Михайло Миколайович. — Однак за умови, що районна влада віддасть підприємству хоча б 100 тис. грн. боргу за виконані роботи, проведені нами у 2008 році. Зараз погоджуємося вже й на 67, 5 тис. грн. Отриману суму ми б спрямували на завершення робіт на котельні в Молодкові. Та наприкінці року казначейство заблокувало кошти на рахунках розпорядників, і ті не змогли розрахуватися за отримані послуги та роботи, виконані підприємством у 2008-2009 роках. Нам ледве вдалося отримати 150 тис. грн. на зарплату працівникам перед новим роком. Отож підприємство не має фінансової можливості довести котельню до запуску за власні кошти. Будуть гроші — протягом двох тижнів ми обіцяємо здати котельню в експлуатацію, — запевнив пан Михайло.

Чи ж надійдуть гроші і коли?

— З підрядником домовлено про завершення будівництва котельні, — підтвердив голова Надвірнянської райдержадміністрації Ігор Писклинець, — але не домовлено про терміни. Вони залежатимуть від часу надходження коштів на дотацію районного бюджету. Найпізніше можемо отримати дотацію до середини лютого. Як тільки ці кошти надійдуть, 120—130 тис. грн. з них адресуємо підряднику, — запевнив Ігор Дмитрович.

А от в облдержадміністрації з прогнозами цього разу були обережні. Пославшись на проблеми з казначейством, начальник головного управління регіонального розвитку та будівництва ОДА Володимир Стебницький зауважив, що Надвірнянська райдержадміністрація заборгувала «Галицьким газдам» значну суму коштів за багато речей, зокрема й за теплову енергію, тож підрядника можна зрозуміти. «У лютому-березні буде прийнято державний бюджет, а після нього обласний, — сподівається Володимир Миронович, — в якому можна буде передбачити видатки на завершення будівництва шкільної котельні в Молодкові».

Отож терміни здачі котельні, які раніше мали чіткі обриси, у лютому розпливлися у невиразно-туманні. На запитання, чи не соромно владі на таких загалом невеликих проблемах підривати свій авторитет в очах громади, Володимир Миронович зауважив: «Така у нас система управління».

На  знімку: молодківські педагоги чекають на котельню. На передньому плані — сільський голова Василь Кисляк.

Фото автора.

Редакція газети «Голос України» й далі стежитиме за розвитком подій на будівництві молодківської котельні.