Майже два мільйони гривень заборгувало Міністерство освіти і науки Вінницькій державній картографічній фабриці за виконання термінового замовлення — друкування підручників для дев’ятого класу.
— Наші виробничі потужності дають можливість виготовляти протягом місяця триста тисяч книг, — каже директор Вінницької картографічної фабрики Микола Шишко. — Ми ж за три з половиною місяці надрукували півтора мільйона підручників. Уявляєте, як люди працювали! День і ніч, у три зміни. Книжками була заставлена вся територія фабрики — їх складували у цехах, коридорах, вестибюлі. В результаті дотепер чекають грошей за виконану роботу. Нам не заплатили 1,8 мільйона гривень. Борги за зарплату становлять один мільйон гривень. Не всі кошти сплатили до Пенсійного фонду, маємо заборгованість з інших видів податків, не розрахувалися за використані для роботи матеріали.
У Вінниці друкували підручники з географії, всесвітньої історії, іспанської мови, мистецтва. П’ять видавництв замовили загалом півтора мільйона книг. Найбільше з них — майже 800 тисяч — державне видавництво «Освіта». Угоди на таке само замовлення фабрика уклала з видавництвами «Ґенеза», «Грамота», «Галатон», BHV.
— Замовлення розмістили за місяць до початку навчального року, — продовжує Микола Шишко. — Якщо точніше, то тільки наприкінці липня. Для того, щоб почати роботи, їх профінансували, але частково. Ми ж могли припинити виконання замовлення, мовляв, нема грошей — не буде роботи. Поліграфісти люди свідомі. Розуміємо, що учні мають йти в школу з підручниками. Тому виконали замовлення у повному обсязі, надрукували всі півтора мільйона підручників, а нас дотепер водять за носа з розрахунком.
Колектив фабрики на вісімдесят відсотків складається з представниць жіночої статі. «Ми дуже ображені за те, що з нами так вчинили, — каже одна з робітниць. — Зарплата для більшості з нас — єдине джерело доходів. Через її відсутність я, наприклад, не змогла купити дитині подарунок на Новий рік, не накрила стіл, як хотілося...».
Два рази директор фабрики від імені колективу надсилав телеграми на адресу Прем’єр-міністра. Жодного слова не надійшло у відповідь. На зборах вирішили написати листи Президенту й главі уряду. Ніби й не писали — не отримали відповідь на жоден з них. Скориставшись нагодою перебування пані Тимошенко у Вінниці, передали їй своє звернення. Відповіді на нього чекають досі. Звернулися до керівника Федерації профспілок України. Звідти надійшов лист з посиланням на Міносвіти. У ньому сказано: «При надходженні коштів з бюджету з фабрикою розрахуються...».
Під час недавньої поїздки до Києва директору фабрики повідомили, що кошти на рахунок Міносвіти все-таки надходили. Відомство заборгувало не тільки вінничанам. Загалом за друкування підручників борг видавництвам, поліграфістам становить 31 мільйон гривень. Пану Шишку сказали, що гроші Міносвіти отримало 29 грудня 2009 року. Скористатися ними за день до закінчення року не було можливості. Тому їх знову забрали до Держбюджету.
Вінницька «картографічка» на межі зупинки. Більшість трудівників у вимушених відпустках. Працюють ті, хто завершують друкування рідкісного видання — Національного атласу України. Це друге видання книги, розмірами 70х40 сантиметрів і вагою шість кілограмів. Її наклад тільки дві тисячі примірників. До речі, перше видання також друкували у Вінниці. Ще одне замовлення виконують для Почаївської лаври — друкують Біблію, накладом десять тисяч примірників.
— Виконаємо ці два замовлення, а далі доведеться решту людей відправляти у відпустку, а на фабриці чіпляти замок, — каже спересердя на прощання керівник колективу.
На знімках: на вінницькій картографічній фабриці виконують одне з останніх замовлень — друкують Національний атлас України.
Фото автора.
Звернення колективу Вінницької державної картографічної фабрики до Прем’єр-міністра України Тимошенко Ю. В.
Шановна Юліє Володимирівно! Можливо, після публікації статті в газеті звернете увагу на проблему колективу Вінницької картографічної фабрики і допоможете повернути підприємству кошти, які заборгувала держава. Колектив сумлінно виконав термінове завдання з друкування підручників. Однак Міністерство освіти не розрахувалося з фабрикою торік, не поспішає це робити й тепер. Робітники залишилися без зарплати.
На жодне з наших звернень із цього приводу — листи і телеграми — до Кабміну і Вас особисто, на жаль, так і не отримали відповіді. Вирішили через газету повідомити Вам про проблему нашого підприємства, яке має статус державного. З надією на її позитивне вирішення.
За дорученням колективу голова профкому Наталія Кришталь.