![](/images_upload/2010/01/300110/DSC_0410a.jpg)
За свідченнями очевидців, які назбирав місцевий мешканець Василь Шуст, 1918 року до села зайшов загін війська Української Народної Республіки. Молоді вояки мали дружні стосунки з тутешніми мешканцями й поселилися у їхніх хатах.
— Переказують навіть, що один з військових, Гриць із Козельця, хотів одружитися з якоюсь літківською дівчиною, — каже В. Шуст. — Озброєння в юнаків було легке — гвинтівки і кілька кулеметів. Як розповідав очевидець тих подій Петро Михайлович Юрченко, унерівці купували харчі в селян або, в крайньому разі, просили молоко і яйця. Інакше було, коли в містечко зайшли більшовики. Вони вимагали й силою забирали продукти.
Загін більшовиків напав на Літки несподівано. Муравйовські переслідувачі захопили село. В бою більшість юнаків загинула, а чотирьом шаблями відрубали голови.
— Це й дало потім право очевидцю тих подій Степану Потаповичу написати на хресті, який він сам встановив на місці тих подій: «Тут поховані українські козаки, по-звірячому закатовані більшовиками», — продовжує Василь Шуст.
Мешканці села спочатку звезли загиблих до церкви, а потім викопали братську могилу і поховали вояків там.
— Ще один очевидець дід Гвардіян розповідав, що більшовики наказували селянам не ховати загиблих, а поскидати в канаву, але ніхто не послухався, — говорить В. Шуст.
За його словами, радянська влада робила все, щоб вибити з пам’яті односельців спогади про бій у Літках і про загиблих юнаків. Але це їм так і не вдалося. Місцеві патріоти неодноразово поновлювали могилу і хрест. А 1996 року зусиллями мешканців на могилі споруджено курган і освячено хрест. Грунтовна реконструкція кургану була здійснена 2007 року.
Як зазначив під час мітингу-реквієму, голова Київської облдержадміністрації Віктор Вакараш, подвиг юних захисників України ще потребує додаткового дослідження: «Подвиг героїв Крут є взірцем патріотизму, палкої любові та відданості Батьківщині. Ми повинні повернути із забуття імена тих героїв, що досі залишаються невідомими, й донести до свідомості кожного українця велич їхньої благородної справи».
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.