Учора в одному з кращих в Україні миколаївському зоопарку було лише два відвідувачі. У тріскучий двадцятиградусний мороз люди воліють відсиджуватися біля опалювальних приладів. Шукають теплих куточків і місцеві тварини. А директора підприємства Володимира Топчого гризе тривога: чим годувати тварин уже в середині лютого, коли будуть з’їдені останні запаси кормів? Зоопарк — задоволення дороге: тільки на їжу тутешньої живності з міської скарбниці щорічно витрачається близько 4 мільйонів гривень.
Із зоопарком склалася, треба сказати, абсурдна ситуація. Одразу після проведення конкурсу постачальників кормів адміністрація одержала документ із управління Державної служби боротьби з економічними злочинами. Документ попереджав: результати тендера є недійсними. Зоопарк порушив вимоги грудневої постанови Кабінету Міністрів, відповідно до якої на участь у тендері мають право тільки сільгоспвиробники. Про посередників у постанові не йдеться.
Приймаючи настільки важливий документ, розроблювачі, мабуть, не спромоглися проаналізувати ситуацію в Україні із традиційними учасниками деяких тендерних операцій. Адже заявниками в них переважно були посередницькі структури, оскільки безпосереднім сільгоспвиробникам ніколи брати участь в іграх із державою: потрібно обирати щось одне — або робити, або продавати.
А як бути зоопарку?
— Ми направили відповідне звернення і чекаємо роз’яснень від Мінекономіки, як виконати вимоги грудневого документа, — каже директор зоопарку Володимир Топчий. — Судіть самі: учасником тендера, приміром, має бути товаровиробник, що вирощує на своїх плантаціях і овес, і ячмінь, і просо, і кукурудзу... Але ж такого немає! З огляду на вбогу сівозміну зернових у межах одного фермерського господарства це нереально! Далі: за день наші тварини з’їдають 150 кілограмів м’яса, причому тільки яловичини й конини, а на рік — 68 тонн. Де знайти одного виробника саме такої кількості м’яса? А риби? Відповідно до затвердженого раціону на рік зоопарку потрібно 22 тонни мороженої риби: у кого її купувати? Одне слово, миколаївським тиграм і левам кабмінівський документ — не аргумент. Коли хижаки голодні, їх переконувати марно.
Миколаїв.