Експортне мито на соняшник забезпечило рентабельність цілої галузі
Світова фінансова криза потріпала економіку нашої країни. Падіння виробництва в окремих галузях становить 30 і більше відсотків. Водночас олієжирова демонструє зростання. Показники виробництва й експорту за рік підскочили в півтора разу. В асоціації «Укроліяпром» позитивну динаміку пояснюють правильною протекціоністською політикою держави, спрямованою на максимальну переробку насіння соняшнику всередині країни.
Після встановлення експортного вивізного мита на насіння цієї культури минуло десять років. За цей період виробництво стратегічної для переробних підприємств сировини зросло з 2,2 млн. до 6,5 млн. тонн. Більше, звичайно, почали виготовляти і соняшникової олії. Обсяги її виробництва з 510 тисяч тонн зросли до 2,5 млн. Та і сама олієжирова промисловість, одержавши протекціоністський карт-бланш, стала інвестиційно привабливою. Виробничі потужності олійнодобувних підприємств розширилися з 2,4 млн. тонн до 8,5 млн.
Рік, що минає, для представників галузі — особлива гордість: очікується, виробництво соняшникової олії досягне рекордних 2,7 млн. тонн. Втішно, що Україна з експорту сировини переключилася на реалізацію за межі країни готової продукції. Причому тут наша країна серед лідерів. З початку 2009 року на зовнішні ринки продано понад 2 млн. тонн рослинної олії. Олія, схоже, єдиний ліквідний продукт, що експортується в 56 країн світу. До того ж кожна друга тонна, реалізована на зовнішніх ринках, — українського виробництва.
Підйом виробництва, прибутковість зробили галузь привабливою для інвестицій. На підприємствах тепер кажуть так: «Зростання без розвитку може якийсь час втішати, але в епоху фінансової кризи це глухий кут, тому навіть у цих умовах потрібно модернізуватися». Незважаючи на непросту економічну ситуацію в Україні, будуються нові заводи, що сприяє подальшому зростанню виробництва рослинної олії. А за рахунок максимального завантаження переробних підприємств збережено 50 тисяч робочих місць, перерахування в бюджети всіх рівнів перевищують 5 мільярдів гривень. Треба гадати, радий такій альтернативі й середньостатистичний споживач. Соняшникова олія за ціною доступна всім верствам населення, її споживання в Україні зросло втричі — з 6 кг до 18 кг на одну людину. Незважаючи на те, що значна частина олії продається за межі країни, українським покупцям, запевняють в «Укроліяпромі», не варто боятися її дефіциту в магазинах. Двадцяти відсотків виробленого стратегічного продукту достатньо для внутрішнього споживання, інше можна без побоювання відправляти на експорт.
Ще одна перспектива для галузі — вона приваблива для впровадження енергоощадних технологій. Завдяки переустаткуванню казанів для спалювання лузги щорічно заощаджується 200 млн. кубічних метрів газу. А це — близько 70 млн. доларів. Так, на Кіровоградському олійноекстракційному заводі встановлено спеціальні казани й турбіни для вироблення електроенергії, що дасть змогу підприємству за рахунок стовідсоткового спалювання лузги перейти на режим повного самозабезпечення електроенергією.
Потрібно сказати, донедавна основною олійною культурою, яку вирощують в Україні, був соняшник. Однак за останні 5 років намітилася тенденція зростання виробництва ріпаку і сої. Цьому сприяють загальні тенденції попиту на рослинні олії на світових ринках, у зв’язку зі збільшенням використання їх при виробництві біодизеля. Незважаючи на існуючі в країні чималі виробничі потужності, переробляється на них в основному соняшник. Тим часом 95 відсотків вирощеного в нинішньому році в Україні ріпаку — 1,7 млн. тонн — буде вивезено за межі держави як стратегічна сировина для виробництва біодизельного палива в країнах ЄС.
Про виробництво ж альтернативних видів палива в Україні можна тільки мріяти. Хоча для цього прийнято відповідну законодавчу базу, задум так і залишився на рівні розмов. В «Укроліяпромі» кажуть: без підтримки держави, без дотацій, без обов’язкового використання в паливних сумішах і створення відповідної інфраструктури цю проблему з місця не зрушити. Крім того, співвідношення ціни на сировину, допоміжні матеріали з вартістю нафтопродуктів виробництво біодизеля в Україні робить нерентабельним.
Але найбільше виробничників насторожує ось що: незважаючи на значні успіхи олієжирового комплексу, окремі лобісти на законодавчому рівні з року в рік порушують питання обнуління експортного вивізного мита на насіння соняшнику. В «Укроліяпромі» вважають: такі прагнення можуть привести до того, що Україна на цьому ринку виконуватиме роль сировинного придатка.